www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Ajutor achizitionare chitara


Guest M0rPhEuS

Recommended Posts

Guest M0rPhEuS

I salute you all. New to the forum.

 

Dupa cum v-ati dat seama de titlu vreau sa imi cumpar o chitara dar cum sunt inca la inceput si nu stiu ce sa aleg.

Ce vreau eu e flexibilitate, vreau sa pot face si rock suparat cat si rock mai soft poate chiar balade.

 

Cam la modelele astea m-am gandit eu:

 

Jackson JS30 Warrior

BC RIch Bronze Warlock

Squier Stratocaster

Grosmann RXJEM.

 

Ultima mi se pare destul de buna, avand in vedere cele 2 doze hambucker plus ca nu trebuie sa ma complic cu transport si plimbat prin nu stiu ce orase. Dar de asemenea primele 2 ma atrag pentru forma or spectaculoasa, desi poate nu ar trebui sa ma ghidez dupa asta, pentru ca inca o data, ce caut eu, e flexibilitate. Plus ca la ultimele doua modele, pot schimba dozele cum vreau pentru a obtine alt sunet, dar la Warlock si JS30, nu prea ai ce doze schimba :).

 

 

Putin ajutor? Poate alte recomandari?

Edited by M0rPhEuS
Link to comment
Share on other sites

Guest Baumwolle

Parerea mea este sa renunti din start la cele doua modele cu forma exotica, respectiv la Jackson si la BC Rich.Cum zicea cineva aici pe forum, un Jackson de pana in 1000 $ nu e mare branza.Oricum, poti discuta cu Cearny pe tema asta, el a avut canda un Warrior, desi nu JS(asta din cate imi aduc eu aminte).

 

Eu ti-as recomanda ultimele doua modele, Stratocaster-ul sau JEM-ul Grosmann.Pentru Squier te poti ghida dupa review-ul de aici http://forums.rgc.ro/index.php?showtopic=142, iar pentru Grosmann aici http://forums.rgc.ro/index.php?showtopic=1496&st=0.

 

 

PS:E bine ca ti-ai dat singur seama ca nu trebuie sa te ghidezi in principal dupa forma unei chitari, acesta este un factor secundar dupa parerea mea.

Link to comment
Share on other sites

Iti pot zice ce sa NU iti iei. Si asta este warlockul. Pentru 100-150$ e o chitara semi decenta. Desigur la noi o vei gasi pe la 300euro. Asta este un pret jenant pentru o chitara in un lemn de calitate inferioara si cu doze fara pretentii.

 

Warrior-ul este o chitara interesanta mai ales pentru constructia string thru-body ce ofera un sustain crescut fata de modelele enumerate de tine. Din pacate n-am pus mana pe un astfel de model dar presupun ca griful este similar cu cel de la celelalte JS-uri iar posesorii de aici de pe forum erau destul de incantati de chitara. Pretul nu este cu mult mai mare decat cel dintr-o tara normala. Dozele le poti schimba la oricare din chitarele astea insa asta presupune costuri suplimentare .. (minim 100$ pentru una bucata doza de marca - Seymour Duncan/EMG/Dimarzio)

 

Un sfat crucial - cand iti iei chitara ia pe cineva cu tine (de preferinta priceput). E bine sa treca inca o pereche de ochi/maini/urechi peste chitara inainte de cumparare.

Link to comment
Share on other sites

Guest Baumwolle

Cosule, problema la Warrior se pune si din punctul de vedere al formei, ce necesita un toc special.Si din cate am citit pe forum, cei de la ProGuitar nu aduc prea des asa ceva.

Link to comment
Share on other sites

Sa le luam pe rand - de BC Rich nu ma ating pentru ca dupa mine nu intra in aceeasi categorie cu celelalte chitare, fiind net inferioara.

 

JS30WR

- Avantaje: corp din arin; punte fixa (asta poate fi un avantaj daca vrei drop tunings, sa schimbi usor corzile sau mai stiu eu ce); acces grozav la tastele superioare; gat cu raza compusa - devine mai plat spre tastele superioare.

- Dezavantaje: forma - daca il bagi intr-o husa de Strat, va trebui sa 'invelesti' cornul care ramane afara in ceva - eu foloseam o punga pentru cumparaturi :)

 

Grosmann RXJEM:

- Avantaje: are si un single-coil; punte tip Floyd Rose (daca esti pe faze cu tremolo si chestii)

- Dezavantaje: lemnul din care e facut corpul - hardwood e un termen generic care nu zice multe lucruri (bune) - chitara suna totusi binisor; dozele nu sunt chiar pentru 'metal extrem', daca asta urmaresti; controlul 5-way - numai eu stiu de cate ori am mutat din pozitia 5 in pozitia 2 in loc de 1

 

Squier Stratocaster:

- Aici ai o groaza de optiuni inte care poti alege - cu punte fixa, cu tremolo vintage, cu punte tip Floyd Rose, cu humbucker, cu single-coil. Cel mai bine iti rezervi vreo doua ore in care te duci la ProGuitar si incerci toate chitarele care te-ar interesa - pana la urma e o alegere personala.

 

La ce sa ai grija:

- sa nu falseze nicaieri pe grif - e posibil ca intonatia sa fie setata prost dar asta nu te poate opri sa verifici cu un acordor cu ac, nu cu led-uri

- sa nu fie stricate cheitele de acordaj - trebuie sa se invarta usor si fara 'salturi'.

- sa nu iti bazaie potentiometrele cand le rotesti

- sa fucntioneze corect selectorul pentru doze

- sa nu fie probleme cu mufa jack

- sa nu se dezacordeze cand folosesti tremolo-ul

- cand canti in picioare, sa nu-ti fuga gatul chitarei fie pre sus, fie (mai adesea) prea jos - chitara trebuie sa fie balansata

- sa nu te deranjeze forma grifului

- sa sune bine!

Link to comment
Share on other sites

Eu tocmai am cumparat pentru un prieten un Squier Strat si a dat 480ron..

Pot sa spun ca e o chitara perfecta pentru un incepator. Si eu dupa vreo 8 ani de chitara chiar imi doresc una :).. dar totusi cred ca o sa-mi iau un Fender american :)

Oricum dupa ce am testat Squier am cerut un Fender american de 27 de milioane .. intradevar sunetul era mai finutz mai plin.. dar nu face 2200ron, pentru un incepator .

Mai poti incerca si Grossman ... Si eu sunt de aceeasi parere ca si Cosu nu Jackson si nu Warlock

Link to comment
Share on other sites

Guest M0rPhEuS

Eu sunt din Oradea, de mers la Bucuresti nu am cum, doar pana la Timisoara de unde cred ca o sa imi iau un Squier care e pe la 10 mil.

 

Ce parere aveti daca as alege un Squier Stratocaster cu doze duble hambucker + single-coil ? O sa am sunet putin mai dur, sau cum ar trebui sa o cumpar gata facuta de magazin ca sa fie mai spre metal?

 

Un alt punct, ce e acela griff-ul ? Sper sa nu gresesc, dar e partea care vine dedesubtul corzilor in prelungirea tastelor sau cu taste cu tot?

 

 

In final pentru ce as opta eu, daca ar fi posibil, e un Squier Stratocaster, cu 2 doze duble hambucker si 1 single-coil. Merge?

 

PS: Sper ca nu am zis vreo perla.

Edited by M0rPhEuS
Link to comment
Share on other sites

Guest M0rPhEuS

Luand de jos in sus chitara si dozele, voi spuneti ca e mai bine sa iau H - S - S.

 

Humbucker`ul cum adica in punte ca nu inteleg? In partea cea mai de jos a chitarii? :)

 

A da, si se gasesc Squier Strato facute gata asa? Sper sa gasesc. :)

 

In final, care e diferenta dintre un humbucker si single-coil? Avand in vedere ca il poti transforma in SC

Edited by M0rPhEuS
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.