www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

telecaster/stratocaster etc


TB_TM
 Share

Recommended Posts

Stratocaster, Telecaster, Jaguar, Jazzmaster, Sub-Sonic,Toronado, Cyclone... (?!?!) :)

 

Exceptand diferentele constructive ale body-ului... care le sunt particularitatile?

Dozele pot fi montate dupa preferinte, nu? (In principal m-ar interesa diferenta strat/tele)

+ Ce tip preferati & de ce?

Edited by TB_TM
Link to comment
Share on other sites

Strat si tele sunt chitari destul de diferite ca sunet. Discutia e lunga, dar principala diferenta ar fi ca telecasterul are sustain si stabilitate mai buna datorita bridgeului fix, si suna mai agresiv pe doza din bridge datorita piesei de metal pe care este montata si cu care doza interfereaza magnetic. Oricum, dozele de tele sunt mai fierbinti din fabricatie, la care se adauga efectul constructiei chitarii. Stratul are trei doze cu 5 combinatii de doze (1,1+2,2,2+3,3); combinatiile 1+2 si 2+3 sunt defazate si dau un sunet specific - quack. Dozele de strat sunt cu output mai mic si au mai buna claritate. Uita-te pe site-ul seymour duncan pentru sample-uri audio cu straturi si tele in toate pozitiile.

Ce sa spun, eu astept sa-mi vina un tele chiar acum, mi se pare mai cu personalitate si mai potrivit pentru sunete contemporane. Este si o chitara foarte versatila, se poate canta pe ea de la metal (john 5, tom morello) la jazz(Mike Stern). De sunetul defazat al stratului ma pot lipsi, este prea hendrix, iar de whammy n-am cu adevarat nevoie. Daca vrei ceva mai spre rock clasic, ia-ti strat.

Link to comment
Share on other sites

Guest Baumwolle

In principiu, da, dozele pot fi montate dupa preferinte, numai sunt chitari facute aproape numai pentru un gen muzical(asta nu inseamna totusi ca sunt dedicate exclusiv acelui gen).De exemplu, nu cred sa vezi pe cineva cu doze hi-output pe un Jazzmaster...

Link to comment
Share on other sites

deci va rog,asta e deja discriminare,cum se poate sa uitati de jag-stag(jaguar+mustang). :)

cum a zis si mister glass e vb de griff,la unele si de lemnu din care e facut corpu,basswood sau alder.unele au si un anumit tip de doze specific lor,vezi jazzmasteru si jaguaru chiar si ciclonu,ca de ex desi par a avea singlecoiluri sunt niste modele speciale.toate suna mai vintage de fel.

Link to comment
Share on other sites

din cate inteleg eu, pentru metale e cel mai bun un telecaster. Ironia face ca multi considera ca telecasterul nu arata "metal" si prefera strat-uri... :)

 

Teoria este oare si valabila si pt telecasterul meu by Reghin? :)

As vreau sa-i iau un humbucker. Unde ar fi mai bine sa-l pun, bridge sau neck? (pt kestii agresive :) )

Edited by TB_TM
Link to comment
Share on other sites

Tele-ul tau Reghin e posibil sa faca fata (reghinurile stau binisor la capitolul lemn) daca te impaci bine cu griful, insa pt ceva profi va trebui sa-i schimbi doze, tunere, bridge, poate si electronicele. Daca vrei sa-i pui humbucker, pune-l in bridge, bineinteles. Insa o sa-i afecteze mult sunetul, probabil o sa sune mai prin zona lui John 5, chitaristul lui Manson. El are un tele cu humbucker in bridge, model signature care se gaseste si in comert. Acum depinde ce fel de metal vrei sa canti, death metal sau alte alea in acordaje joase nu cred ca se poate pe un tele, insa riffuri gen RATM, in general chestii in acordaj normal sau dropD merg foarte bine. Cat despre straturi in metal, singurul exemplu care-mi vine in minte este iron maiden. Tele-urile sunt foarte mult folosite si in studio, pentru overduburi, de catre foarte multe trupe metal si nu numai.

Despre faptul ca nu arata metal, ce sa zic... chiar pot sa zic ceva (fara sa-mi iau ban) ?

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.