www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Epi LP Standard vs Ibanez SZ320


Guest cdaugustin
 Share

Recommended Posts

Guest cdaugustin

Salut,

 

datele problemei: am vreo 15 milioane si vreau sa imi iau o chitara cat mai buna am ocazia sa o cumpar din anglia (fara sa platesc transport si vama, pt ca mio aduce un prieten)(sau cel putin asa sper eu).

Intrebarea naturala ce sa imi iau cat am cautat cam la asta am ajuns:

 

Ibanez sz320

http://forums.rgc.ro/index.php?showtopic=1691

 

Epi Lp standard

 

http://www.soundsmusical.com/product_detai...20Sunburst#cols

 

Acuma intrebarea este, oare nu gasesc ceva mai bun in .ro

 

Si un jackson ar fi fain dar nu prea stiu la ce sa ma uit... asa ca daca aveti sugestii pentru o chitara care sa coste vreo 15-16 mil.... aruncatile aici.

 

Thanks.

 

PS: daca nu reusesc sa imi aduc cu englezul atunci cel mai probabil o sa imi iau cu fluffy so tot e folositoare discutia sper ca si pentru altii.

Link to comment
Share on other sites

Guest cdaugustin

te-ar interesa si ceva cu floyd? ...daca da atunci asta ar fi mai bun si putin mai ieftin decat ibanezul ala : http://www.samedaymusic.com/product--IBARG...--Navy+Metallic

 

 

Salut, sincer ma intereseaza orice fel de sugestie... floydurile nu is greu de ajustat si iti dezacordeaza chitara? Presupun ca la banii pe care ii am pot sa imi iau ceva mai bun (adica ala e 370$ eu am 500$ chiar un pic mai mult daca trebuie)

 

later edit: alta sansa de ami lua chitara nu o sa mai am (doar de upgradat).

Edited by cdaugustin
Link to comment
Share on other sites

sugestia mea: sz320 !!! ii o chitara superba, super-solida, pickupuri bune, puntea fixa (gibraltar III parca se cheama aia noua) foarte buna si cu sustain foarte bun. am pus mana pe ea si iti pot spune ca e mai bine facuta decat un epi standard.

Link to comment
Share on other sites

Sfatul meu e in primul rand sa nu cumperi din Anglia. Sculele acolo sunt foarte scumpe (in general baietzii lasa cifra si schimba euro in lira). De asemenea, nu te sfatuiesc sa mergi pe ibanez, jackson & shit sub 1000$. Suna plat, au finisaje proaste, doze ieftine, floyd-uri la fel de ieftine si unele au si probleme de intonatie. Sfatul meu e sa strangi bani si sa dai o fuga in Germania pentru ca acolo sunt cele mai bune preturi. Mergi pe un Epi Les Paul Standard dar mare atentie ce iei. Nu te bucura ci priveste si testeaza cu atentie produsul. Alta optiune ar fi un Fender Strat sau Tele mexico sau japan.

 

Multa bafta!

Link to comment
Share on other sites

Guest cdaugustin

Sfatul meu e in primul rand sa nu cumperi din Anglia. Sculele acolo sunt foarte scumpe (in general baietzii lasa cifra si schimba euro in lira). De asemenea, nu te sfatuiesc sa mergi pe ibanez, jackson & shit sub 1000$. Suna plat, au finisaje proaste, doze ieftine, floyd-uri la fel de ieftine si unele au si probleme de intonatie. Sfatul meu e sa strangi bani si sa dai o fuga in Germania pentru ca acolo sunt cele mai bune preturi. Mergi pe un Epi Les Paul Standard dar mare atentie ce iei. Nu te bucura ci priveste si testeaza cu atentie produsul. Alta optiune ar fi un Fender Strat sau Tele mexico sau japan.

 

Multa bafta!

 

 

Thanks, dar cum pot sa dau o fuga pana in germania? asa mai bine se duce fluffy si testeaza el (sper) nu? :)(

 

later edit: la preturi ce sa spun au schimbat ei doar moneda si au lasat cifra dar stii ce fac, cica ofera reducere (de fapt e pretul adevara) (dar ei til dau la reducere)

Edited by cdaugustin
Link to comment
Share on other sites

Guest DarkMan2004

felix...poti sa citesti pe toate review-urile ca ibanez rg370-ul (atentie: cel din seria 2005) are un floyd bun si doze chiar bune...partea proasta: corpul e basswood si adevarata e faza cu finisajul..o lovesti, cade din el, si vezi lemnu :)...dar la ce e buna o chitara daca nu ai grija de ea...

Link to comment
Share on other sites

Guest cdaugustin

Faza asta cu reducerea e o reclama pentru fraieri. Sfatul meu e sa vb cu cineva care merge in germania sau mai strangi 150 de euro si dai o fuga cu autocarul in Germania sau chiar Ungaria. E imposibil sa nu gasesti acolo ceva pe gustul tau si la un pretz foarte bun.

 

 

thanks,

 

numai cu 150 de euro pot sa merg in germania ? (cat ar costa pana in ungaria)

 

uite as mai pune bani sa imi iau o chitara ca a ta (Epi LP ultra) ca e super. si asa daca mai pun 150 euro tot acolo se ajunge.... poate fluffy face o interventie ceva...

Link to comment
Share on other sites

s-a nimerit ca sa pun mana pe ambele gtr in discutie aici.si amin2 sunt fff k lumea atat la mana cat si cum sunt lucrate, cum suna si cat de versatile sunt. io zic ca orice ti-ar placea mai mult diin astea 2 nu dai gresh. totusi inclin sa cred ca epi u are o dulceatza anume, nush cum sa ma exprim ca nu cant stilurile alea(dar vreau sa zic ca se preteaza excelent pe bluzuri , jazzuri, etc), pe cand ibanezu parca e un pikutz mai plat cum zice felix.asta din cauza dozelor cu alnico, cred io,ale epiului.

de ex io mi-as lua ibanezu ca-mi place mai mult cum arata si mi-as lua epiul ca suna intr-un anumit fel..

 

oricum nu cred ca dai gresh cu niciunul din ele.tie ce-ti place mai mult?

 

nota: pe distors ibanezu se descurca mai bine.(mai nervos , in sensul asta)

Link to comment
Share on other sites

Guest cdaugustin

oricum nu cred ca dai gresh cu niciunul din ele.tie ce-ti place mai mult?

 

Epi-ul lui felix :) !!!

 

PS: acuma sunt in ceata de tot nu mai stiu ce sa mai fac, e clar ca de mers in alta tara sa imi iau nu prea pot (prea scump) sa imi iau prin prietenul meu din anglia nu pot sa testez in nici un fel chitara iar el nu prea se pricepe (desi din cate am inteles magazinele de muzica din afara sunt de buna credinta), poate sa imi iau prin fluffy (el a promis ca o testeaza cineva care se pricepe mai intai) sau sa imi fac un fel de custom la Cristi (nu am apucat sa vorbesc cu el sa vad cam poate sa imi ofere la banii care ii am)(adica max 16 mil)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.