www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

[chitara electrica]Epiphone Les Paul Ultra Lefthand


felix
 Share

Recommended Posts

Nume echipament: Epiphone Les Paul Ultra Lefthand

Pret: cumparata de noua din Franta, 710 euro (incluzand husa Storm)

De la cine a fost cumparat : Heitz Music

Caracteristici: Are 2 doze Gibson (in bridge doze Alnico Classic iar la neck doza Alnico Classic Plus), sunburst, 4 potentiometre (2 volum + 2 ton) si un swich pentru doze (cu 3 pozitii) clasic Gibson. Griff-ul este lipit de corpul chitarei si are inlay-uri trapezoidale. Finisajul este excelent, grifful absolut drept si actiunea este setata foarte jos, corzile fiind aproape lipite de taste. Cheitele sunt Grover metalice in baie de ulei.

Cum suna: Chitara suna extrem de bine dar nu foarte suparat. Dozele Alnico sunt foarte vii si sunetul de clean este cristalin, nicidecum plat sau infundat. Distorsiunea desi pare agresiva, nu este una extrema, ci mai degraba foarte edgy. Lipseste cu desavarsire brum-ul.

Am avut de ales intre un Fender Strat mexican, un Ibanez GSA 220, un Jackson (nu mai stiu modelul) si alte ciudatenii mult mai ieftine (Stagg, Career etc.). Dintre toate pe care le-am probat, asta a fost singura care s-a ridicat la pretentiile mele.

Parti rele: Chitara asta nu are nici o parte rea sau cel putin nu am descoperit eu inca asa ceva. Se poate canta pe ea orice, de la pasaje de clean linishtite sau distorsiune cu overdrive, pana la solo-uri rapide si sweep. Singura obiectie este ca avand in vedere dozele ei, nu se poate spune ca este o chitara pentru metal extrem de dur.

Impresie generala(Nota de la 1 la 10): Este o chitara comparabila cu un Gibson Les Paul Classic. Se poate canta pe ea orice si suna bine cam in orice situatie. Fara sa fiu subiectiv ii dau nota 10 cu felicitari.

 

Link catre producator: www.epiphone.com

 

PS: Aveti mai jos sample-uri inregistrate astfel: Epiphone Les Paul Ultra ------- Rocktron Gainiac ------- Boss GT8 (simulare amp + cabinet, compresor si EQ) ------- calculator

post-8-1128943945_thumb.jpg

post-8-1128944031_thumb.jpg

post-8-1128944055_thumb.jpg

epi___gainiac_1.mp3

epi___gainiac_2.mp3

epi___gainiac_3.mp3

epi_clean_1.mp3

epi_ac_sim.mp3

post-8-1128944968_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.