www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Progresiile De Acoruri, Chestii De Genu


Guest Distorsed
 Share

Recommended Posts

Guest Distorsed

Curand am aflat si eu de "twelve bar blues" progresia I-IV-V si alea alea...insa am o nelamurire,

 

deci daca vreau un twelve bar blues in A spre exemplu, ma duc asa

 

I = A, atunci, IV = D , V = E , insa cum se procedeaza la cele alterate? daca de exempu vreau sa fac un 12 b. blues in A bemol, sau, in C diez, cum fac?

 

si daca tot veni vorba, unde mai pot gasi si alte progresii de genul?...adica formule dinastea in genu celei mai de sus , sau este vreo metoda sa mi le pot face singur ?

 

multumesc anticpat!

Link to comment
Share on other sites

Pastrezi exact aceeasi formula I- IV -V pentru twelve bar blues in orice tonalitate ai vrea sa il faci...daca vrei sa il incepi din La bemol va fi La bemol-Re bemol-Mi bemol....din Sol este : Sol-Do-Re... se pastreaza aceeasi formula inferent din ce tonalitate incepi...acea formula iti da defapt intervale care trebuie sa se pastreze pentru ca progresia sa ramana o twelve bar blues clasica...iar pentru alte progresii de acorduri gasesti pe net cartea Begginers Guitar Primer, se gaseste si la acel link cu carti care a fost postat pe forum mai demult...o downloadezi si gasesti acolo diferite progresii , in diferite tonalitati...poti cauta pe google si Chords Progressions si sigur vei gasi link-uri o gramada...

Link to comment
Share on other sites

explicati`mi si mie va rog

 

aceleasi intervale .....distante masurate in spatii dintre bareuri

 

0- - - -5 - 7

 

si nilocuiesti de exemplu cu +2

 

0+2 - - - - 5+2 - 7+2

 

0+12= octava

 

si esti cu un ton mai sus ...studieaza si tu un pic ...este aritmetica simpla A+2 spatii ( semitonuri) = Bi

 

 

analogic gasesti toate pozitiile , atentie intre E <-> F si C<->B este doar un spatiu ! ( semiton)

 

http://www.angelfire.com/fl4/moneychords/freebies.html

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.