www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Carti cu teorie..


Guest Boba
 Share

Recommended Posts

As avea si eu nevoie de o carte unde sa te invete clar ..o carte in romana..acorduri ,note..nu metode dalea formate numai din partituri..

Link to comment
Share on other sites

Guest Johnny I

si io as avea nevoie de asa ceva... pana acum singurele chestii de gen le-am gasit pe cyberfret.com... dar nu-s in romana... oricum io ma descurc si cu engleza :)

Link to comment
Share on other sites

Guest Ameretat

@ tipu care a scris primu post:

 

Cauta tratatul ala de teoria muzicii de Giuleanu/Iusceanu. Trateaza destul de exhaustiv, dar poti sa te uiti si tu la cuprins si sa inveti doar ce-ti trebuie... Cauta in anticariate. L-am vazut intr-o editie veche din '62, in doua volume hardcover, cenusii, sau intr-o editie mai noua - hardcover, un volum mare cu o coperta de un... galben-cacaniu?! Ma rog... o culoare d-asta incerta.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
Guest Mordecast

pai nu iti trebuie neaparat o carte ca sa inveti jazz...

stiu eu cateva site-uri pe care le-am cautat multa vreme pe google:

1:http://www.jazzguitar.be/

un site complet cu teorie mai avansata de acorduri si solo de jazz, cu partituri, cu exemple etc...Mai mult pt cei care stiu ceva despre jazz.

 

2:http://www.jazclass.aust.com/contents.htm

un site cu multa teorie muzicala si foarte bine structurata.din pacate nu poti vedea tote paginile, dar daca ai vreo $40 de cheltuiala poti sa cumperi tote lectiile pe CD.oricum, merita sa te uiti peste toate paginile pe care poti.recomandat pt cei care nu au habar sa citeasca o partitura sau vor sa afle exact ce inseamna cercul cvintelor("the overtone series" & "the circle of fifths")

 

3:http://www.guitarnoise.com/jazz.php

un site recomandat celor care stiu ce inseamna cvinta, terta etc, celor care stiu bluesul.contine niste lectii foarte bune de acompaniament cu jazz(jazz comping).tre' putina rabdare, dar e foarte folositor.

 

4:http://guitar-masters.com/

"last but not least" cel mai tare site de jazz existent probabil.daca e careva care stie macar jumatate din ce scrie aici e un chitarist desavarsit, zic eu.site-ul contine multe lectii destul de avansate, asa ca cel mai bine intai intrati la music theory(ma rog, cei care nu prea stiu jazz).recomandat sa dati click pe "techinique" si apoi pe "blues patterns".aici sunt niste exemple foarte bune de jazz-blues.

Ar mai fi si jazz-primer.com , insa pe site-ul asta nu am intrat niciodata asa ca va descurcati.

Daca vreti linkuri la site-uri de latino, flamenco, blues, metal sau eu mai stiu ce stiluri cereti.

 

Iti trebuie ceva cunostinte de engleza sa intelegi ce spun tipii astia,e drept, dar e un mijloc mai avantajos,cel putin pt mine, de a invata teorie muzicala...singurul lucru nasol e ca lucrurile nu sunt asa de bine aranjate, dar intotdeauna e mai bine sa cauti mult si sa transpiri decat sa primesti totul pe tava.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

As avea si eu nevoie de o carte unde sa te invete clar ..o carte in romana..acorduri ,note..nu metode dalea formate numai din partituri..

 

 

din păcate, în limba română în afară de Ghidul chitaristului, de Maria Boeru, editat la sfârşitul anilor 60 şi o metodă de chitară, destul de succintă dar interesantă, a lui Gabriel Petric, editată la începutul anilor 90, nu cred să existe ceva pt. chitară modernă.

există ceva extraordinar, metoda Berkley, a lui William Lewitt, din care înveţi şi chitară şi teorie şi să citeşti, încet şi uşor, fără mare efort şi te urcă pe nişte culmi !!!, dar are 3 volume şi cam trebuie să te ţii de ea!

Link to comment
Share on other sites

@stratman: iti multumim pentru informatii, dar incearca sa postezi o singura data pe un topic, citeste-l inainte pe tot si incearca sa-ti spui ideea intr-un singur post, nu in doua sau mai multe consecutive :)

 

multumesc

 

 

îmi cer mii de scuze, dar nu sunt încă suficient de familiarizat cu calculatorul. mai mult cu...chitara. oricum îmi voi da toată silinţa!

Link to comment
Share on other sites

Guest comosicus22

Cand ma gandesc ca saxoo face reclama si eu dau manualul ala(xeroxat)gratis.Lui geiger i-am promis deja,daca el vrea(si ti-am facut si putina antireclama.Imi pare rau ni mi-am dat seama dar erau propriile mele pareri despre acest manual.Nici nu stiu ce sa mai fac in continuare(scuza-ma inca odata)astept sugestii de la tine cu privire la .................orice.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Cand ma gandesc ca saxoo face reclama si eu dau manualul ala(xeroxat)gratis.Lui geiger i-am promis deja,daca el vrea(si ti-am facut si putina antireclama.Imi pare rau ni mi-am dat seama dar erau propriile mele pareri despre acest manual.Nici nu stiu ce sa mai fac in continuare(scuza-ma inca odata)astept sugestii de la tine cu privire la .................orice.

stii ce e foarte interesat pe aici ... toti vreti sa invatati chitara , asta e foarte clar , dar iata cum ...EXEPMLU 1 .... de exemplu comosicus doreste sa invete engleza ... dar va rog domn profesor la ora sa vorbim numai in romana , pentru ca eu engleza nu inteleg ... si va rog , nu vorbiti in engleza americana ca eu vreau in cea australiana ... :) si nu inteleg nimic ... si vorbiti va rog cat mai mult in romaneste ... ca altfel ma plictisesc ... ca nu inteleg ... :) nimic :)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Guest belphegor

as dori sa fac si eu rost de cartile de la berkley... daca le are cineva va rog sa-mi dati si mie un pm va rog:)

 

multumesc anticipat:) :)

 

offtopic : john petrucci rulz :) he went to berkley:)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Salut!si pe m-ar interesa ceva materiale de la berklee......daca ma poate ajuta cineva asta e id-ul de mess:dragosnutumultumesc mult si o zi placuta tuturor! :)Sorry de greseala"Berkley". A si inca ceva:Armonia aplicativa in improvizatia de jazz, pop & rock de Marius Popp daca imi poate imprumuta cineva sa o trag la xerox.Am cautat pe net sa o cumpar dar nu am gasit.Multumesc mult!

Link to comment
Share on other sites

Guest Ender_Eugen

marius popp and berkley and all the chiet.. who needs that anyway... ce fumata e faza frate... in loc sa va apucati serios de studiu cauati carti pe net... iar daca vreti carti (fizic, sa le aveti in mana) nu strica un abonament la biblioteca nationala... gasiti mult mai multe... iar in ceea ce il priveste pe marius pop si "armonia" lui aplicativa... been there done that... e aiurea!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...
Guest guitarflag
dyster skog eu o am in format pdf

 

 

Mi-o poti da si mie te rog?daca da ataseaza prin PM.Sau oricare care mai aveti carti in format pdf..sau ceva d genul va rog trimiteti-mi.multumesc anticipat

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Guest walea
Mi-o poti da si mie te rog?daca da ataseaza prin PM.Sau oricare care mai aveti carti in format pdf..sau ceva d genul va rog trimiteti-mi.multumesc anticipat

 

vreau si eu carti in .pdf daca se poate.trimiteti tot ce puteti.multumesc :)

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.