www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

E Necesara O Pedala Sau Un Amplificator Super?


Guest singuraticul
 Share

Recommended Posts

Guest singuraticul

sal fratilor...! am intrat si io de vreo luna paci....si ma macina o intrebare....

am cativa preteni obsedati de scule decat mai mult de chitara.....in sensul ca vb mai mult de ce pedale siau luat, ce fel de amplificatoare.....si altele.... si mai putin de ce exerseaza....

adica io in medie....fiind inca la liceu...mai mult de 2 ore pe zi numi permit la chitara.....in afara de vacanta...cand stau 8- 10 ore...:)....si vroiam sa va intreb....io nu ma omor cu scule si alte *** (opinia mea)....io cred ca mai imp e cum canti...decat la ce canti....ca daca esti bun...iese minuni si dintro chitara de 30 de ani.....in fine

la intrebare.....sami iau o pedala....?? sincer amplificator.....nam...cant la calc...am o acustica si o electrica(Aria)...acuma amplificator....imi iau in 2 sapt......insa merita sa investesc bani in scule...sau mai degraba sa investesc timp in exersat....?

Link to comment
Share on other sites

Guest Baumwolle

Adevar iti spun tie ca cea mai importanta este calitatea, si abia apoi cantitatea. Asta inseamna ca cel mai important este ce, cum exersezi, nu cat exersezi.

 

In ceea ce priveste prima intrebare, niste scule adevarate, de calitate, te ajuta sa te inveti cu un sunet mai bun si sa exersezi/progresezi mai usor.

Link to comment
Share on other sites

sal fratilor...! am intrat si io de vreo luna paci....si ma macina o intrebare....

am cativa preteni obsedati de scule decat mai mult de chitara.....in sensul ca vb mai mult de ce pedale siau luat, ce fel de amplificatoare.....si altele.... si mai putin de ce exerseaza....

adica io in medie....fiind inca la liceu...mai mult de 2 ore pe zi numi permit la chitara.....in afara de vacanta...cand stau 8- 10 ore... :) ....si vroiam sa va intreb....io nu ma omor cu scule si alte *** (opinia mea)....io cred ca mai imp e cum canti...decat la ce canti....ca daca esti bun...iese minuni si dintro chitara de 30 de ani.....in fine

la intrebare.....sami iau o pedala....?? sincer amplificator.....nam...cant la calc...am o acustica si o electrica(Aria)...acuma amplificator....imi iau in 2 sapt......insa merita sa investesc bani in scule...sau mai degraba sa investesc timp in exersat....?

 

Faptul ca investesti in scule nu iti ia din timpul de invatat la chitara. Evident, cel mai important este sa canti la chitara. Dar, trebuie sa investesti in instrumente daca vrei sa "suni" decent. Tu lucrezi la soft, dar daca hardware-ul e depasit, evident ca nu o sa obtii rezultatele maxime. E valabil si viceversa. Totusi, important e softul, adica asta e cel mai greu de dobandit si de instalat. Noroace la cantat si la loto! :)

Edited by AddRien
Link to comment
Share on other sites

Guest singuraticul

Adevar iti spun tie ca cea mai importanta este calitatea, si abia apoi cantitatea. Asta inseamna ca cel mai important este ce, cum exersezi, nu cat exersezi.aha..uite....io...fac 2 stiluri complet ......adica un rock clasic....gen steve vai....si satriani....bine ...metallica...soad...etc.....si in ce priveste flamenco....bine io incerc sa fac sami iasa la electrica....nu iese....dar e altceva..ca am si acustica.....gel paco lucia sau al di meola....nu am ajuns la viteza lor......poate in vreo 2 ani.....insa sunt bucati....care imi ies aproape la fel....si adica cum ce exersez? cum exersez am inteles....insa cum??? e un cuvant care nul inteleg....rasp pls....bafta....ma refeream la cuvantul CE...!!! ce imi spui sa exersez...astfel incat sa fie calitativ...??

Link to comment
Share on other sites

la intrebare.....sami iau o pedala....?? sincer amplificator.....nam...cant la calc...am o acustica si o electrica(Aria)...acuma amplificator....imi iau in 2 sapt......insa merita sa investesc bani in scule...sau mai degraba sa investesc timp in exersat....?

Si eu am inceput la fel: doar cu o chitara bagata prin calculator. Eu mi-am luat intai un procesor cu care apoi cantan prin calculator. Am avut prieteni care or cumparat intai statia. Ce pot spune e ca e nesemnificativ pe care il iei intai, oricum o sa salivezi dupa cealalta componenta. Scopul e sa le ai pe amandoua, si... doar ampul (presupun ca vrei ceva mai ieftin, ca daca nu se punea problema banilor le luai pe amandoua:D) suna relativ slabutz (ieftin, as i said) si procesorul/pedala... same...

Link to comment
Share on other sites

sal fratilor...! am intrat si io de vreo luna paci....si ma macina o intrebare....

am cativa preteni obsedati de scule decat mai mult de chitara.....in sensul ca vb mai mult de ce pedale siau luat, ce fel de amplificatoare.....si altele.... si mai putin de ce exerseaza....

adica io in medie....fiind inca la liceu...mai mult de 2 ore pe zi numi permit la chitara.....in afara de vacanta...cand stau 8- 10 ore...:)....si vroiam sa va intreb....io nu ma omor cu scule si alte *** (opinia mea)....io cred ca mai imp e cum canti...decat la ce canti....ca daca esti bun...iese minuni si dintro chitara de 30 de ani.....in fine

la intrebare.....sami iau o pedala....?? sincer amplificator.....nam...cant la calc...am o acustica si o electrica(Aria)...acuma amplificator....imi iau in 2 sapt......insa merita sa investesc bani in scule...sau mai degraba sa investesc timp in exersat....?

 

Dupa ce ai un anumit nivel incepi sa te gandesti la sunet, incepi sa-ti faci o idee de cum iti place, ce ti se potriveste etc. Pana atunci habar nu ai. Si nu uita sa mai treci si pe la orele de limba romana daca tot esti la liceu, daca nu, studiaza mai mult de 2 ore pe zi !!!

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.