www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Satriani,Vai si Voughn!


Guest Boro
 Share

Recommended Posts

Am si eu niste intrebari, as vrea sa ma lamuresc.

1 - Satriani a fost profu' lu S. Vai sau Voughn(asa se scrie?)

2 - Care din cei doi a murit: Vai sau Voughn?

 

Am auzit si eu de chitaristii astia si i-am ascultat si am vazut concerte cu ei si am ramas masca :)

Am facut rost de un film "Crossroads" - cu Steve Vai care se "dueleaza" cu karate kid ala :))))

Asa am auzit de Vai.

 

Ce sa spun...cred ca va simtiti excelent cand cantati la chitara. Eu am incercat odata sa cant dar mi-am dat seama ca necesita o gramada de timp, timp care mie imi lipseste cu desavarsire avand in vedere ca muncesc de la 8 la 7 seara :(

 

_____

poate offtopic: am primit cadou o muzicuta si m-am indragostit de ea si toooot caut ceva material sa invat si nu gasesc - am mai scris asta la alt topic aici pe forum - scuze daca deranjez :)

Link to comment
Share on other sites

Stevie Ray Vaughan a fost un mare chitarist de blues ce a decedat in 1990 in urma unui accident de elicopter . Mai multe informatii in limba engleza poti gasi aici : http://en.wikipedia.org/wiki/Stevie_Ray_Vaughan

 

Steve Vai in tinerete a luat lectii de chitara de la Joe Satriani

Atat Vai cat si Satriani sunt in viata.

Link to comment
Share on other sites

maestre cosu' e putin pe dos. joe satriani a luat lectii in frageda tinerete de la vai. daca vrei iti pun la dispozitie materialul video. satriani povesteste, intr-un interviu, cum a sunat la usa lui vai dupa ce isi cumparase o chitara acustica cu 3 $ si un set de corzi cu 1 $. era vecin de cartier cu vai si auzise de la o prietena de a lui soru-sa ca e un tip care canta la chitara la un bloc vecin. vai povesteste, la randu-i, in acelasi documetar, cum s-a uitat pe vizor si l-a vazut pe tanarul satriani cu chitara intr-o mana si cu setul de corzi in cealalta. a deschis usa iar joe i-a zis: "poti sa ma ajuti sa pun corzile astea la chitara". asa s-a nascut o mare pritenie, dar si un tandem de chitaristi de exceptie. am intervenit si eu, daca permiteti...

Link to comment
Share on other sites

Guest Baumwolle

"When growing up, the young Vai became interested in rock giants such as Jimi Hendrix, Alice Cooper and Led Zeppelin which led him to take up learning the guitar. Prior to attending Berklee College of Music, Steve took guitar lessons from now fellow guitar virtuoso Joe Satriani, and played in numerous local bands. It was also at this time that he became fascinated by the music of Frank Zappa. Steve mailed transcriptions of Zappa's songs to him, and after meeting Vai for the first time he was so impressed with the abilities of the young musician, Zappa hired him to do work transcribing his seemingly endless array of experimental symphonic rock."

 

Extras din http://en.wikipedia.org/wiki/Steve_Vai .

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.