www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

concert Jazz It Up


Guest abdul_jazzix
 Share

Recommended Posts

Guest abdul_jazzix

Sorry ca pun asa tarziu anuntul, dar mi-a picat netul de vreo saptamana...

Va astept maine, pe 13 la Clubul Monaco Cafe, nou deschis, pe strada Covaci 14 (parca), pe hanul lui Manuc. E usor de gasit.

Se canta funk, acid, jazz, pe aici pe undeva...

Link to comment
Share on other sites

Sorry ca pun asa tarziu anuntul, dar mi-a picat netul de vreo saptamana...

Va astept maine, pe 13 la Clubul Monaco Cafe, nou deschis, pe strada Covaci 14 (parca), pe hanul lui Manuc. E usor de gasit.

Se canta funk, acid, jazz, pe aici pe undeva...

... aoleo ... 13 sau 14 ca asa intelesesem 14 ... sper!

Link to comment
Share on other sites

Adresa exacta este ..

Monaco Lounge Café

Str. Covaci nr. 16 (zona Lipscani)

 

Seri de Jazz la Monaco Lounge Café

 

Vineri, 14 octombrie, Monaco lounge Café are plăcerea de a-i găzdui pe Catalin Milea (saxofon), Sebastian Burneci (trompeta), Andrei Tudor (clape), George Dumitriu (chitara), Razvan Cojanu (bas), Laurentiu Stefan (baterie), pe scurt formatia JAZZ IT UP, într-un spectacol excepţional de jazz. Concertul va avea loc începând cu ora 22.00 şi va fi structurat în două reprize de câte 45 de minute fiecare.

Link to comment
Share on other sites

am fost si m-am intors.m-am intalnit cu michel.un om foarte generos.daca nu era el nu intram la concertul gratis (care a costat 15 lei).da! exact! 150 mii.cam scump.nu e vina lui abdul...el habar nu avea ca va costa.

intru cu michel in local.ne intampina un nene mare care ne cere banii si ne pofteste jos.ajungem in subsol unde niste domnisoare ne anunta ca toate mesele din fata sunt rezervate.gasim una pe la mijloc.localul este foarte "fancy",pretentios,frumos decorat,cu multe obiecte caracteristice monaco-ului.ne lafaim pe niste canapele de piele moi.mai stam la o vorba.soseste o domnisoara sa ne ia comanda (care este obligatorie).preturile: extrem de mari.am baut o bere.si inca una.tuborg.la 0,33.parca sunt mai bune cand costa 7 lei.il vedem pe abdul.il salutam.se aseaza la masa cu noi.discutam.de diverse.e un tip super ok.timid,cu bun simt.ne cheama pe scena sa ne arate noua sa chitara.insista sa cant la ea.imi pun cureaua.imi baga cablul.incep si improvizez in pentatonica si in blues pe o piesa diuzata in boxe.sunt jalni.ma emotionez.imi tremura mainile.super tare chitara! mai stam la o tacla.incepe concertul.formatia este compusa din 6 oameni (chitarist,basist,baterist,trompetist,saxofonist si clapar).prima piesa este cover.jazz.jazz standard.jazz adevarat.copiii (pentru ca sunt copii,multi dintre ei studenti la conservator) canta neasteptat de bine si cu mult profesionalism.se face remarcat in prima piesa,bateristul.urmatoarele piese incep sa aiba accente mai funk.claparul contribuie cu 2 compozitii propri.day dreaming (parca) este una din ele.frumoase.se creaza o atmosfera speciala.nu mai pot sa comunic cu michel,si nici el cu mine.eu stau teapan si ma uit la concert.uit de italienii fitosi din dreapta mea.michel se duce in fata si face poze.se termina primul set de piese.abdul vine la noi.mai stam de vorba.pleaca sa cante setul 2.omul asta stie chitara! canta super frumos,curat...

in setul 2 avem parte de mai mult funk-jazz,terminandu-se cu 2 compozitii ale lui abdul: wake up si jazz it up (ca numele formatiei).cea din urma imi canta intr-una in cap.piese de o sensibilitate aparte,orchestrate bine.fiecare are partea sa de solistica.e firesc! sunt tineri.sonorizarea a fost buna.a existat un zgomot de fond,dar care nu s-a sesizat foarte tare (doar cand cantau mai calm).tobele s-au auzit mai incet,deoarece erau captate prost.lumina de pe scena a fost aiurea.era luminat doar mijlocul scenei.abdul,care statea in stanga (si avea emotii) nu prea se vedea...spectatorii au fost cum ma asteptam.pe jumate snobi.partea din fata (cu mesele rezervate) nu a aplaudat deloc.nici macar nu erau atenti la ce spectacol li se ofera.vorbeau intre ei si isi sorbeau coctailurile...

gata,mi-e somn.il las pe michel sa posteze o recenzie mai buna.

p.s.:multumesc michel,multumesc abdul!!

Link to comment
Share on other sites

Ti-e somn zici ... uite ca e 7 dimineata si eu n-am inchis ochii (inca) ... pe rand, DA ... In timp ce scriu, servesc micul (meu) dejun, adica .. paine cu paine ... schimb doar mainile intre ele (ca la jazz) ...

Acum scriu cu stanga si inchid ochiul drept.

.. ai uitat sa spui Moisoiu ca doamna ospatarita Nuti cu N din T si ' la sfarsit, a cerut banii pe consumatie inainte sa consum, bine ca nu i-a cerut inainte sa comand ... ca la :) ...

Acum scriu cu dreapta si inchid ochiul stang.

Indiferent cat a costat intrarea ... chiar si asa cu preturile alea cam piperate, nu regret nici-un banut, si cred ca nici tu...tuse seaca ...

A fost o ora si jumatate de jazz de calitate, tanar, proaspat, ritmat, solouri inspirate, emotie, atmosfera, saxofon, flauti, trompete surdinate, tobe, piane electrice, piane de piane, chitari si chitari, unisoane, balans, groove, muzica, muzica, muzica.

Sa va dea Dumnezeu sanatate ca si voi mi-ati dat mie ...

Acum asoinkjweuinksjdcjn ... scuze ... mananc micul (meu) dejun, adica .... paine cu paine ... si inchid ochii

Link to comment
Share on other sites

Guest abdul_jazzix

Moisoiu si Michel 2233. Doi oameni extraordinari...Mersi mult ca ati venit! A insemnat mult pentru mine...M-am simtit mult mai bine stiind ca am doi oameni care sigur asculta...

 

 

PS: Moisoiu- trebuia sa dai la jurnalistica....:)

Link to comment
Share on other sites

PS: Moisoiu- trebuia sa dai la jurnalistica....:)

Pai eu zic sa inceapa cu niste pasi mai mici si sa scrie la revista respectiva ... adica RGC ... :)

Cred ca m-am trezit un pic ... raman la aceeasi parere .. un concert foarte reusit ... instrumentisti profesionisti .. asta e .. nu ai ce sa le faci. Daca aveti gust pentru genul asta (sau chiar daca nu) .. mergeti la concertele lor ca merita .... abdul_jazzix este si violonist din cate am inteles (sper sa nu se supere pe mine ca spun asta ... ) si canta foarte bine la chitara ... cel putin pentru varsta lui ... ohoho ...

 

Scuze pentru calitatea pozelor .. mi-au cam tremurat mainile (de la aplauze) ... si oricum nu prea nimeresc butoanele alea.

post-241-1129372846_thumb.jpg

post-241-1129372859_thumb.jpg

post-241-1129372874_thumb.jpg

post-241-1129372910_thumb.jpg

post-241-1129372938_thumb.jpg

post-241-1129372968_thumb.jpg

post-241-1129372984_thumb.jpg

post-241-1129373005_thumb.jpg

post-241-1129373028_thumb.jpg

post-241-1129373051_thumb.jpg

post-241-1129373080_thumb.jpg

post-241-1129373100_thumb.jpg

post-241-1129373128_thumb.jpg

post-241-1129373153_thumb.jpg

post-241-1129373172_thumb.jpg

post-241-1129373200_thumb.jpg

post-241-1129373224_thumb.jpg

post-241-1129373262_thumb.jpg

post-241-1129373281_thumb.jpg

post-241-1129373314_thumb.jpg

post-241-1129373336_thumb.jpg

post-241-1129373357_thumb.jpg

post-241-1129373377_thumb.jpg

post-241-1129373393_thumb.jpg

post-241-1129373408_thumb.jpg

post-241-1129373423_thumb.jpg

post-241-1129373451_thumb.jpg

post-241-1129373479_thumb.jpg

post-241-1129373507_thumb.jpg

post-241-1129373520_thumb.jpg

post-241-1129373539_thumb.jpg

post-241-1129373605_thumb.jpg

post-241-1129373619_thumb.jpg

post-241-1129374290_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Felicitari Abdul pt concert si prestatie :) chiar m-ati facut sa vin si eu la urmatoru concert... sper sa va cunosc pe voi 3 (moisoiu michel2233 si pe tine abdul) desi eu nu prea ascult jazz chiar mi-as dori sa vin sa va vad. Pacat de preturile astea asa piperate. Anyway tine-o tot asa... si poate cine stie , vei ajunge sus de tot...

 

bafta all

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.