www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Noise Supression


Guest deadlok

Recommended Posts

Guest deadlok

As vrea sa imi cumpar o pedala de noise supression, si am ajuns pana la urma sa am de ales intre Rocktron Hush Pedal si Boss NS-2. Ambele au acelasi pret, dar as vrea sa aud si parerile voastre, pro si contra, despre pedalele astea.

 

Multumesc.

Link to comment
Share on other sites

Salut, am incercat un Rocktron Hush, si dupa parerea mea iti omoara sunetul daca folosesti distorsion heavy, diferenta e super sesizabila. probabil poti s aiti reglezi dupa aia din distors sa mai adaugi inalte si sa il echililbrezi, dar e diferenta mare dintre sunetul cu Hush si fra Hush. Gasesti review-uri la amandoua la adresele:

http://reviews.harmony-central.com/reviews...Hush+Pedal/10/1

http://reviews.harmony-central.com/reviews...Suppressor/10/1

Boss NS2 nu l-am incercat, pana acum am avut noise gate numai pe AX1500G si pe AD100VT, iar acum cant cu humbuckers si Metal Planet, care e destul de silentios si nu scoate zgomot mare nici la volum de repetitie/concert.

BTW, am auzit ca Hush-ul de rack e super fain, dar pedala nu prea i calca pe urme.

Pe langa asta, am un Rocktron Metal Planet si un Rocktron Tri-Wah care sunt foarte bune, nu stiu cum de le-a scapat pedala asta... Anyway, daca poti sa incerci inainte sa cumperi ar fi excelent...

Link to comment
Share on other sites

As vrea sa imi cumpar o pedala de noise supression, si am ajuns pana la urma sa am de ales intre Rocktron Hush Pedal si Boss NS-2. Ambele au acelasi pret, dar as vrea sa aud si parerile voastre, pro si contra, despre pedalele astea.Multumesc.
care are zgomotul cel mai mic , acela e OK .
As vrea sa imi cumpar o pedala de noise supression, si am ajuns pana la urma sa am de ales intre Rocktron Hush Pedal si Boss NS-2. Ambele au acelasi pret, dar as vrea sa aud si parerile voastre, pro si contra, despre pedalele astea.Multumesc.
care are zgomotul cel mai mic la prag sa nu fie mascat si propriul zgomot ca suna nasoil la trecerea pragului , sa fie reglabil atacul si release-ul , acela ar fi OK .mai depinde siu unde al asezi in lantul de efecte .
Link to comment
Share on other sites

Guest deadlok

Multumesc pentru raspunsuri, o sa ma uit la fisele tehnice (acum, ca stiu la ce sa parametri sa ma uit) si o sa decid. M-ar fi tentat si Rocktron Hush Rack dar e foarte scump, mai mult decat dublul celorlalte.

Link to comment
Share on other sites

Eu am folosit din aceasta categorie: Hush IIcx (de rack) si NS2.

Hush-ul e utilizabil, desi sufera de problema clasica a Noise Gate-urilor, si anume daca il setezi OK pt distors, cind vei cinta clean mai "delicat" iti va minca din cozile notelor.

NS2-ul nu l-am putut folosi, asa cum l-am folosit eu (adica asa cum trebuie, dupa manual) maninca in mod sesizabil din ton, si mai rau, atit din atac cit si din sustainul notelor cintate.

Link to comment
Share on other sites

pai tre sa ai diferite setari pentru diferite tonuri

 

cum sa setezi la fel ptr distors si ptr clean ???

 

 

gain ....compresor....overdrive ....noise gate .......distors...expandor

 

ar fi o configuratie , practic in functie de ton le asezi in ordinea cum suna mai bine la tine .

 

Dar ptr acest lucru trebuie calitate , sa nu produca zgomot nici una din etaje.

 

Timpul de actionare "atac"..."release " , adancime efect , prag inferior , prag superior trebuie sa fie reglabil la toate , plus compwensre inaltelor ( in caz de clean)

 

daca nu-i scula preset nu ai nici o sansa, sau ai daca folosesti doua configuratii complecte si comuti totul distors chanel ...sau...clean chanel .

 

In configuratie nu am pus EQ-urile , care la fel se pun dupa dorinta.

Link to comment
Share on other sites

Karpi, eu nu cunosc sa existe Nose Gate-uri sau pedale de noise supression cu reglajele pe care le spui tu, si cu atit mai putin cu preseturi.

Nu vorbim aici de gate-uri dedicate, sau de procesoare de dinamica complexe, ci de pedale simple sau efecte de rack simple.

Acestea nu au decit reglaj al pragului, si unele al release-ului.

Bineinteles ca intr-un set-up complex se poate face ca atunci cind comuti de pe distors pe clean sa scoti gate-ul, dar am o vaga senzatie ca cel care a pus intrebarea nu mergea atit de departe cu sculele.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.