www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Reggae Jam


bolly
 Share

Recommended Posts

am tras o bucata de solo...mai pe la mijloc...deocamdata atat mi-a venit :)

 

 

 

 

 

 

a....poftiti si bt-ul :)

 

nush de ce se aude asa in player :) ...pan acu tot ce uploadam se auzea bine...si nu am stat niciodata sa encodez la 44khz...daca asta e buba.

reggae_bt.mp3

reggae_bt_solo_bolly.mp3

Edited by bolly
Link to comment
Share on other sites

asa ceva se potriveste , nu-i reggae , mai mult trage catre soul / r&b sau underground de prin '69-'70 .

 

 

 

da 44.1KHz /126 kbps este OK

k...da' nu stiu cum sa fac la 44....pan acu inregistram pur si simplu si se auzea bine...folosesc cool edit pro.

 

p.s.:cum adica asa ceva se potriveste?

Link to comment
Share on other sites

k...da' nu stiu cum sa fac la 44....pan acu inregistram pur si simplu si se auzea bine...folosesc cool edit pro.

 

p.s.:cum adica asa ceva se potriveste?

 

inseamna ca ai tras pe 48KHz , trebuie sa convertesti cand salvezi in 44,1KHz /16 bit

 

BT-ul este in 48KHz !! asta inseamna ca mixerul se seteaza automat pe 48KHz .Daca placa de sunet poate 48KHz si la inregistrare ,nu-i nici o problema.Tragi soloul , mixezi ,EQ etc ..

 

Daca placa de sunet nu duce 48KHz la inregistrare pot sa apara desincronizari si zgomote...

 

Inainte de salvare in orice program : daca vrei sa salvezi "* *.wav " pentru arhiva in PC , trebuie sa convertesti in 44,1KHz/16bit , apoi salvezi pe CD sau pe HDD...Conversia se face undeva in in "EDIT" ..."Convert sample type" de unde alegi formatul dorit si dai OK si se va converti in ce ai setat tu .(alegi 44.1kHz/16 bit, stereo)

 

Daca vrei sa salvezi mp3. alegi ..."Save AS" ....in "fereastra de salvare" alegi din lista ( din gemuletul mic sub browser) tipul de "format de compresie" ....alegi "mp3" ...trebuie sa aiba si buton de "optiuni" sau "advanced" in aceasta optiune alegi 44,1Khz /16bit , 128kbps ,stereo ,... in asa fel salveaza in formatul mp3 ales de tine.si cu sample rata aleasa de 44.1KHz .

 

si mai bine ar fi sa verifici intotdeauna ce tip de BT este , si al convertesti in 44,1KHz/16 bit de la inceput .

 

Eu am placa Creative 24 bit ( 48KHz sau 96KHz )si sunt nevoit sa convertesc mai toate BT-urile in 48KHz mai apoi la salvare sa le reconvertsec in 44,1KHz .

 

 

 

"" p.s.:cum adica asa ceva se potriveste? ""

 

m-am referit la stilul de muzica sau maniera de cantat chitara ce s-ar potrivi mai bine pe acest BT care nu prea e "reggae ".

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

inseamna ca ai tras pe 48KHz , trebuie sa convertesti cand salvezi in 44,1KHz /16 bit

 

BT-ul este in 48KHz !! asta inseamna ca mixerul se seteaza automat pe 48KHz .Daca placa de sunet poate 48KHz si la inregistrare ,nu-i nici o problema.Tragi soloul , mixezi ,EQ etc ..

 

Daca placa de sunet nu duce 48KHz la inregistrare pot sa apara desincronizari si zgomote...

 

Inainte de salvare in orice program : daca vrei sa salvezi "* *.wav " pentru arhiva in PC , trebuie sa convertesti in 44,1KHz/16bit , apoi salvezi pe CD sau pe HDD...Conversia se face undeva in in "EDIT" ..."Convert sample type" de unde alegi formatul dorit si dai OK si se va converti in ce ai setat tu .(alegi 44.1kHz/16 bit, stereo)

 

Daca vrei sa salvezi mp3. alegi ..."Save AS" ....in "fereastra de salvare" alegi din lista ( din gemuletul mic sub browser) tipul de "format de compresie" ....alegi "mp3" ...trebuie sa aiba si buton de "optiuni" sau "advanced" in aceasta optiune alegi 44,1Khz /16bit , 128kbps ,stereo ,... in asa fel salveaza in formatul mp3 ales de tine.si cu sample rata aleasa de 44.1KHz .

 

si mai bine ar fi sa verifici intotdeauna ce tip de BT este , si al convertesti in 44,1KHz/16 bit de la inceput .

 

Eu am placa Creative 24 bit ( 48KHz sau 96KHz )si sunt nevoit sa convertesc mai toate BT-urile in 48KHz mai apoi la salvare sa le reconvertsec in 44,1KHz .

 

 

 

"" p.s.:cum adica asa ceva se potriveste? ""

 

m-am referit la stilul de muzica sau maniera de cantat chitara ce s-ar potrivi mai bine pe acest BT care nu prea e "reggae ".

dap...bt-ul era la 48.multam.io am placa on board si pan acu nu aveam probleme de genu...nasol la matale...sa tot convertesti si reconvertesti...

Link to comment
Share on other sites

pai placa SBLive 24 bit , se vrea una pro ..asa ca nu se inregistreaza numai pe 48 sau pe 96 ca sa fie calitativ .Asa si este sau ar fi normal in cazul unui convrtor AD super pro de mare viteza , dar asta e un pic de reclama . Altfel placa e bunicica.

 

44.1KHz e ceva standard "comercial" adaptat ptr CD -uri audio sau frecventa rezultata din compatibilitatea cu canalul video MPEG movie , ceva in genul acesta .

 

Teoretic daca lucrezi in 48 , 96 ,..in urma render-ului ( calcule la procesari ) da rezultate mai exacte ( cifre "rotunde "). La 44,1 KHz nefiind multiuplu 2 ( 2^n) da rezultate cu rest cea ce apare ca si "zgomot " ( murdarie in sunetul rezultant ...etc etc )

 

Asa ca au zis baieti ca na-va placa super pro , si au scos optiunile ptr 44.1 KHz .

 

Oricum de inregistrat si post procesat +mixat ar fi bine pe 96KHz /24 bit sau chiar 32 bit , si numai in ultima faza se transforma in 44.1 KHz /16 bit ca sa tragi pe audio CD .

 

in orice caz si la 48KHz/16bit SBLive 24bit , 7+1 , este net superior calitativ fata de Audigi 5.1.Si asa tot convertesc ,vrand nevrand.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.