www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Modificarea "action"ului Din Saddle


Horil
 Share

Recommended Posts

M-am hotarat sa-mi apropii corzile de grif prin pilirea saddle-ului. (am distanta de 5mm la tasta 12 pe coarda Mi gros)

Mi-am luat un saddle nou, "de rezerva" cum ar veni, deoarece nu vreau sa-l modific pe cel original. Problema este ca saddle-ul cel nou este dreptunghic si deci trebuie prelucrat, pilit cumva, pentru a obtine curba aceea ca si a saddle-ului original pe care o sa-l iau drept model.

V-as ruga sa-mi dati sugestii in rezolvarea acestei probleme cat mai usor (adica ce sa folosesc) avand in vedere ca in orasul in care locuiesc nu exista magazin de instrumente muzicale sau vreun lutier specializat, ci doar prieteni care m-ar putea ajuta.

De asemenea, ce riscuri ar exista? Eu m-am gandit ca daca cumva gresesc la saddle-ul cel nou si falseaza chitara sau ceva, atunci cand il pun la loc pe cel vechi nu va exista nici o problema.

 

Astept raspunsuri si multumesc anticipat! :)

Link to comment
Share on other sites

M-am hotarat sa-mi apropii corzile de grif prin pilirea saddle-ului. (am distanta de 5mm la tasta 12 pe coarda Mi gros)

Mi-am luat un saddle nou, "de rezerva" cum ar veni, deoarece nu vreau sa-l modific pe cel original. Problema este ca saddle-ul cel nou este dreptunghic si deci trebuie prelucrat, pilit cumva, pentru a obtine curba aceea ca si a saddle-ului original pe care o sa-l iau drept model.

V-as ruga sa-mi dati sugestii in rezolvarea acestei probleme cat mai usor (adica ce sa folosesc) avand in vedere ca in orasul in care locuiesc nu exista magazin de instrumente muzicale sau vreun lutier specializat, ci doar prieteni care m-ar putea ajuta.

De asemenea, ce riscuri ar exista? Eu m-am gandit ca daca cumva gresesc la saddle-ul cel nou si falseaza chitara sau ceva, atunci cand il pun la loc pe cel vechi nu va exista nici o problema.

 

Astept raspunsuri si multumesc anticipat! :)

 

gatul este drept ??? daca s-a indoit gatul se ridica si corzile .

 

Vezi daca nu are bara de otel ca sa reglezi gatul , poate reuseti sa-l indrepti si se apropie corzile .

Link to comment
Share on other sites

gatul este drept ??? daca s-a indoit gatul se ridica si corzile .

 

Vezi daca nu are bara de otel ca sa reglezi gatul , poate reuseti sa-l indrepti si se apropie corzile .

Nu, gatul este drept. M-am jucat eu putin odata cu el de era sa ma oftic, pana am obtinut fret buzz, dar am reusit sa-l aduc cu bine in pozitia normala inapoi. Ea este in regula guitara, acum, nici nu o am de prea mult timp, nu falseaza, doar ca, as vrea sa mai apropii corzile.

Multumesc deadlok pentru link. Apropo de asta, eu m-as incumeta sa umblu si la saddle-ul original, si cred ca ar fi cel mai simplu, sa-l pilesc de le baza, dar credeti ca exista vreun risc ca daca-l voi pili prea mult sa falseze chitara? Deci sa fie influentata de acest lucru - in momentul actual, vi-am spus, nu falseaza deloc.

Link to comment
Share on other sites

pai pilesti si tu cate un milimetru

ca sa nu il cobori prea mult si pe urma sa-ti si bazaie corzile

si de falsat, oricum n-o sa-ti falseze

pai eu stiu exact cat sa-l pilesc. am 5mm la coarda 12 si vreau sa-l cobor la 4mm(am citit pe net, si am vazut ca, asta-i "standardul" aprox) asa ca trebuie sa-l pilesc exact 2mm. Ar fi deci vreun pericol?

 

M-am uitat putin la el, sa vad cat ii ridicat fata de partea aceea de lemn in care sta, si am vazut ca e putin peste 2mm, adica cred ca vreo 2,5mm sau spre 3mm, in orice caz, daca-l pilesc 2mm atunci va fi destul de putin iesit fata de partea din lemn. Credeti ca e asta vreo problema care ar putea sa faca guitara sa falseze sau ceva? (cred ca-s cam paranoic :), dar e bine sa intreb)

Link to comment
Share on other sites

pileste din baza saddle-ului original cate putin (0.5 sau 0.8 mm) , il incerci si daca vezi ca mai merge ,pilesti iar si iar incerci sa vezi daca actiunea e buna...asta e cea mai simpla solutie pentru ca fara scule specializate este aproape imposibil sa obtii pe noul saddle (cel cumparat de tine ca si rezerva) aceeasi raza de curbura pe care o are fingerboard-ul tau...si daca razele de curbura ale inaltatorului (saddle) si cel al fingerboardului nu coincid apar alte probleme de playabilitate...so...curaj...pileste saddle-ul original insa cu atentie si cu "pasi" foarte mici :)

Link to comment
Share on other sites

pai eu stiu exact cat sa-l pilesc. am 5mm la coarda 12 si vreau sa-l cobor la 4mm(am citit pe net, si am vazut ca, asta-i "standardul" aprox) asa ca trebuie sa-l pilesc exact 2mm. Ar fi deci vreun pericol?

 

M-am uitat putin la el, sa vad cat ii ridicat fata de partea aceea de lemn in care sta, si am vazut ca e putin peste 2mm, adica cred ca vreo 2,5mm sau spre 3mm, in orice caz, daca-l pilesc 2mm atunci va fi destul de putin iesit fata de partea din lemn. Credeti ca e asta vreo problema care ar putea sa faca guitara sa falseze sau ceva? (cred ca-s cam paranoic :), dar e bine sa intreb)

ce calus ai ?

 

pilesti din lemnul de la baza , calusul propriu zis este din plastic sau os , si din acela poti slefui dar sa ai grije ca sa adancesti si in partea opusa ca sa se culce coarda pe calus ( plastic sau os)

 

Corpul calusului nu-i lipit ? daca nu-i lipit faci un alt calus de proba si al masori cand e OK , dupa acea pilesti cel original .

 

nu falseaza , nu schimbi pozitia ci doar inaltimea !! nu schimbi lungimea corzilor !!!

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

:)

Se pare ca am o noua "relativa" problema.

Azi am incercat sa scot saddle-ul ca sa-i masor curbura pentru a incerca sa-l prelucrez cumva pe cel nou: am destrans corzile destul de mult, in speranta ca pot trage saddle-ul fara a le scoate, dar n-am reusit, asa ca nu m-am incumetat sa scot corzile de tot din pini, si m-am pus sa le strang la loc, am acordat chitara cu AP tuner... si am constat ca a inceput sa falseze. Adica, au aparut niste variatii de centi pe diverse taste de pe majoriatea corzilor, care inainte nu existau. Am verificat sa vad daca nu cumva cand am strans din nou corzile acestea sa nu se fi asezat in santurile din saddle, dar am vazut ca sunt asezate. Asa ca nu imi dau seama de unde a aparut problema.

Am constatat de-asemenea ca au devenit mai moi, corzile, desi nu sunt sigur, dar, de exemplu, pe portiunea dintre nut si cheite, unde vin stranse corzile, acolo cred ca sunt mai moi, deoarece le pot apasa si se misca, si din cate imi aduc aminte inainte nu le puteam misca daca apasam, pe acea portiune. Se poate sa le fi strans gresit , sau sa fie problema de-acolo de la cheite, din locurile unde vin bagate?

 

Mi se pare foarte ciudata aceasta problema, avand in vedere ca n-am umblat la nimic, doar am destrans corzile si le-am strans la loc. Ce parere aveti? Imi puteti spune daca am gresit undeva sau daca este normal sa fie asa cand le strang? Ce sa fac in continuare?

Link to comment
Share on other sites

intotdeauna cand imi schimb o coarda la chitara nu o strang lasata libera ci ii aplic cat de multa tensiune pot tragand de ea in sus ( o departez de corpul chitarii ) .. foloseste o manusa de piele (dinaia fara degete) ca sa tragi si sa nu te stranga sau sa te taie (mi s-a intamplat sa-mi crape pielea pe dosul palmei... :) ) atata timp cat ai schimbat tensiunea corzii cu foarte mult (as in detune si retune), neavand sistem locking tuner pe chitara rece e imposibil sa nu se fi mai "relaxat" spirele infasurate in jurul cheitelor.. si de aici vine tensiunea mai mica si implicit senzatia de.. wow.. se apasa mai usor...

 

ca fapt divers asa faceam cu seturilevechi de corzi mai groase pe electrica.. - 0.10-0.11 devin impracticabile cand sunt vechi dpdv al tensiunii... si lasam chitara cu floydu-l blocat in dive timp de 12-15 ore... facea minuni :)

Link to comment
Share on other sites

:)

Se pare ca am o noua "relativa" problema.

Azi am incercat sa scot saddle-ul ca sa-i masor curbura pentru a incerca sa-l prelucrez cumva pe cel nou: am destrans corzile destul de mult, in speranta ca pot trage saddle-ul fara a le scoate, dar n-am reusit, asa ca nu m-am incumetat sa scot corzile de tot din pini, si m-am pus sa le strang la loc, am acordat chitara cu AP tuner... si am constat ca a inceput sa falseze. Adica, au aparut niste variatii de centi pe diverse taste de pe majoriatea corzilor, care inainte nu existau. Am verificat sa vad daca nu cumva cand am strans din nou corzile acestea sa nu se fi asezat in santurile din saddle, dar am vazut ca sunt asezate. Asa ca nu imi dau seama de unde a aparut problema.

Am constatat de-asemenea ca au devenit mai moi, corzile, desi nu sunt sigur, dar, de exemplu, pe portiunea dintre nut si cheite, unde vin stranse corzile, acolo cred ca sunt mai moi, deoarece le pot apasa si se misca, si din cate imi aduc aminte inainte nu le puteam misca daca apasam, pe acea portiune. Se poate sa le fi strans gresit , sau sa fie problema de-acolo de la cheite, din locurile unde vin bagate?

 

Mi se pare foarte ciudata aceasta problema, avand in vedere ca n-am umblat la nimic, doar am destrans corzile si le-am strans la loc. Ce parere aveti? Imi puteti spune daca am gresit undeva sau daca este normal sa fie asa cand le strang? Ce sa fac in continuare?

 

corzile reasezate a-si pot schimba "octava" , curbura corzi pe calus se schimba .Cum a scris si colegul trage de corzi , si apasa tare chiar langa calus , ca sa se "franga" coarda pe calus.

 

Daca corzile sunt vechi trebuie schimbate .Mai ales cele subtiri .

 

daca ai acordat corect , doar ti-se pare ca s-a schimbat tensiunea.

 

Eu patesc fara sa schimb corzile , cateodata mi-se par foarte tensionate , alta data mi-se par foarte moi , depinde de incalzirea mainilor , a degetelor .

Link to comment
Share on other sites

Corzile au aprox. 3-4 luni, ca si guitara dealtfel.

Am observat ca dupa ce am restrans corzile, unele nu erau chiar bine asezate pe calus, asa ca le-am asezat inapoi in santurile lor. Si acum exista si alte "santuri" pe saddle, deoarece cred ca le-am strans prost prima data... dar acum sunt la locul lor, si totusi exista problema, desi nu cred ca-i majora, adica prietenii zic ca-i ok, ca nu falseaza(si nici eu nu sesizez cine stie ce), dar pe software(ap tuner) am zis ca apar variatii uneori de centi pot aparea chiar si +10 la unele note, pe anumite taste, care inainte sa fi facut acea operatiune cu corzile nu existau. Se poate sa se fi accentuat acele santuri originale si "sa falseze" din acea cauza? Ce sa fac in acest caz?

Edited by Horil
Link to comment
Share on other sites

Guest deadlok
Eu patesc fara sa schimb corzile , cateodata mi-se par foarte tensionate , alta data mi-se par foarte moi , depinde de incalzirea mainilor , a degetelor .

 

 

Eu am observat ca depinde si de temperatura camerei. Vara corzile le simt moi, maleabile. Acum, de cand a dat frigul, parca ma taie la degete.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.