www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Duel 6 - Votare si comentarii


Cosu
 Share

Duel 6 - Votare  

33 members have voted

  1. 1. Votati interpretarea preferata

    • abdul jazzix
      17
    • baumwolle
      3
    • hipjim
      6
    • lukeblue
      2
    • spyked88
      1
    • un_om
      4


Recommended Posts

Guest Baumwolle

Se poate?Cum sa ne suparam?Orice critica este binevenita, asa devenim mai buni :)

Edited by Baumwolle
Link to comment
Share on other sites

Felicitari tuturor. Mi-au placut toate piesele. :)

 

Abdul ce sa zic...ascult piesa ta la lucru...ma relaxeaza :) . Unde pot gasi ceva piese cu trupa ta Jazz It Up sau aveti vreun disk pe piata? Sunt un ascultator de acid jazz si funk si sunt curios de trupele (putinele care sunt) care promoveaza genul asta de muzica in RO.

Link to comment
Share on other sites

Salut pe toata lumea ca de obicei. Hihi nu este de ajuns sa speri .. vad totusi ca nu ai reusit sa postezi la Duel_7 ... hai vino la urmatorul sau poate mai ai timp astazi. Mai vreau sa spun ca si acest backtrack imi confirma faptul ca de foarte multe ori o piesa lenta este mai greu de sustinut decat o piesa mai rapida.

 

Cred ca sunteti de acord cu mine ca abdul_jazzix a reusit cel mai bine sa interpreteze piesa ... Acum ca l-am auzit si "live" stiu ca putea sa o faca si mai bine ... are niste mici de tot retineri in improvizatie pe la niste octave (asa ca la Benson) ... oricum ... frumos. Iti multumesc ca postezi fiindca lumea de aici, inclusiv eu, are ceva de invatat de la tine despre instrumentul asta asa deosebit...si stilul care il abordezi.

 

baumwolle remarc ca avansezi tot mai bine pe masura ce trece fiecare duel .. adica esti mult mai atent. Am impresia ca faci insa o greseala, si anume ca nu asculti prea mult armonia piesei, armonia trebuie sa te patrunda pur si simplu, daca reusesti sa prinzi starea asta este mai greu sa dai pe alaturi .. se revolta organismul sa zic asa. Ai inceput gresit piesa ... si chiar daca ai pasaje bune pe parcurs ... stii cum e .. prima impresie. Incearca si niste band-uri totusi in locurile in care cazi foarte aproape de tonalitate ... te opresti pe alocuri pe note care cer pur si simplu sa fie ridicate. In fine, nu stiu daca m-am exprimat corect. Noi doi mai vorbim cateodata pe mess si stiu ca esti foarte receptiv la muzica buna .. cred ca esti in faza de "burete" cum spunea cineva, cand incerci sa asimilezi tot ce tine de muzica, iar asta e foarte bine. Pe curand ... :)

 

hipjim ... era frumos sa ai si niste mici interventii pe introducere asa cum a punctat foarte bine freelancer. Interesant ca te-ai gandit sa schimbi sau sa combini tonul chitarii pe parcursul piesei. Pacat ca nu reusesti sa folosesti un pic si alte moduri mai jazz-istice asa cum face abdul_jazzix ... ramai in gama de blues si bine ca ramai in ea ... restul o sa vina de la sine cu un pic de studiu si auditii mai multe. Per total o improvizatie destul de reusita.

 

lukeblue .. o introducere mai reusita. Te-ai organizat bine atunci cand te-ai gandit sa faci o mica tema pe primele cicluri de armonii si sa o repeti din nou pe la 3:32. Totusi ai mai repetat-o pe la mijlocul piesei .. era mai bine daca legai improvizatiile dintre 1:46 si 3:32

Improvizatia buna ... chiar mi-a placut la 2:53 cum ai punctat pasajul ala specific blues-ului ... era un moment de tensiune si se simtea nevoia de interventia care ai facut-o. Mi-a placut si ce a urmat. Per total mi-a lasat o impresie foarte buna prestatia ta ...

 

spyked88 ... ti-am mai spus cred ca imi place stilul in care abordezi piesele tale in general ... nu stapanesti inca prea bine instrumentul tau si ma oftic ca nici tu nu esti prea atent la armonie .... oricum intentiile tale sunt foarte bune ... cel putin eu asa simt ... incepi foarte bine o interventie rapida dar o duci aiurea pana la capat, ori pe langa, ori nu o termini ... dar atunci cand o sa stapanesti instrumentul intentiile tale de acum se vor concretiza in niste solouri foarte reusite. Sper sa nu ma insel. La unu 1:49 iti dai drumul frumusel in solo, din pacate te impolmolesti dupa cateva masuri ... pe la 2:14-15 ai o intentie foarte buna, pacat ca nu ti-a iesit pana la capat ... Ehhh .. si acum cearta-ma daca nu am dreptate.

 

Un_om ... omule ai usoare inclinatii clasice in piese ... oricum ai schimbat tenta piesei fata de ceilalti ... sunt convins ca stapanesti si gama de blues foarte bine ... dupa minutul 2:29, acordul major (tr.IV) se schimba intr-unul minor, si nu am constatat asta punand mana pe instrument, cred ca este un moment extrem de sensibil in blues atunci cand are loc o astfel de schimbare armonica sa zic asa ... ar fi trebuit toata lumea sa profite de momentul ala cu mult feeling .. Ti-am ascultat si celelalte piese ale tale asa ca stiu ca nu este domeniul tau forte blues-ul ... ma bucur totusi ca ai postat si ca incerci sa te exprimi si sa inveti ... ai fost cam cel mai prezent la dueluri si iti multumesc inca o data pentru asta. Felicitari pentru data trecuta, si tie si lui Moisoiu.

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.