www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Photo
* * * - - 11 votes

Pandrea

• Please log in to reply
28 replies to this topic

#1 prowler

prowler
  • Nume:grig
  • Trupa:Pandrea

Posted 27 September 2007 - 08:21 AM

noul album e aproape gata, dar mai multe despre el atunci. intre timp, am incropit un mic single :) este cantecul nr5 de pe album, si prezinta cateva din faptele de vitejie lui mircea cel batran.

Posted Image

>DOWNLOAD< (right click, save as)

varianta finala de pe album va fi, evident, superioara :)

#2 dgeekoo

dgeekoo
  • Nume:ION
  • Trupa:MAGAZiNUL DE MUZiCA

Posted 27 September 2007 - 09:19 AM

Buna treaba, numai ca imaginea Zimbrului este asociata mai degraba cu Stefan Cel Mare...

Ce-ar simboliza coperta asta?
...parerea mea ! ™ - 吉古

Trupa Magazinul de Muzica
FaceBook
YouTube!

#3 prowler

prowler

Posted 27 September 2007 - 10:43 AM

eh stai linistit ca pe album o sa fie zimbrul peste tot, si la stefan cel mare :) coperta este ceea ce este

#4 maur

maur
  • Nume:Marius Răzvan Boghici
  • Trupa:Boghici Bedroom Band

Posted 27 September 2007 - 12:18 PM

...mai bine...in loc de zimbrul ala ....era un cal alb... (parca asa era prin manualele de istorie)

no offence...dar nu se intelege nimik din numele formatiei de pe coperta

sau era desenatorul ...high?

http://misterblog.info/

Frec Menta!

#5 Dimitriyus

Dimitriyus
  • Nume:Dimitrie

Posted 27 September 2007 - 01:33 PM

Mi-a placut melodia(si as fi curios sa le ascult pe toate), dar ce legatura are zimbrul cu Stefan cel Mare? In sec XV cavalerii (nu stiu daca avea un titlu in genul asta) nu calareau catusi de putin asemenea animale, ci cai, ma rog, acum Stefan o fi calarit si alte chestii, irelevant pentru discutia de fata. Iar maur are dreptate, nu am reusit sa ghicesc ce se ascunde in spatele mazgalelii de la titlu.

L.E. Prin deductie mi-am dat seama ca e PANDREA :)
Spor la treaba!

Edited by Dimitriyus, 27 September 2007 - 01:36 PM.

SALVAŢI LIMBA ROMÂNĂ!

#6 prowler

prowler

Posted 27 September 2007 - 02:04 PM

cum nu calareau mah zimbri? inca putin si o sa-mi spui ca mircea cel batran nu a condus cruciada care a zdrobit imperiul otoman

#7 Dimitriyus

Dimitriyus

Posted 27 September 2007 - 02:52 PM

Am inteles, gata! :)

SALVAŢI LIMBA ROMÂNĂ!

#8 prowler

prowler

Posted 03 October 2007 - 03:44 PM

Posted Image

Dupa mai multe luni de munca, Pandrea lanseaza Muget de Zimbru, album conceptual ce prezinta istoria lumii si a romanilor de la inceputuri si pana la Marea Unire savarsita de Mihai Viteazul. Al cincelea album Pandrea, Muget de Zimbru poate fi downloadat in format mp3 de aici (arhiva include versurile).

Mirror rapidshare

Tracklist

1. Muget de Zimbru: Vanatoarea ancestralo-zamolxiana a Zimbrului si decesul acestuia pe plaiurile cunoscute astazi ca Transilvania rezultand etnogeneza bravului popor roman 0.03
2. Praslea si ispravile austolopitecciene 5.06
3. Greuceanu si razbunarea Zimbrului 21.04
4. Oda (Bucur, Decebal, Traian, Burebista) 5.40
5. Mircea cel Batran 5.34
6. Stefan cel Mare si Europa Romaneasca 2.38
7. Vlad Tepes 4.32
8. Mihai Viteazu 8.08

site oficial
myspace

parere personala: din nou un album mult mai bun decat precedentul, dar cei care nu ne-au 'prins' inainte probabil vor ramane asa :) piesele preferate momentan sunt ultimele doua. enjoi

ps1. ah si tin sa multumesc din nou cu aceasta ocazie unor membri rgc, care ne sprijina de ceva vreme :)
ps2. daca esti basist, iti place albumu si crezi ca poti sa canti piese de pe el, poate canti cu noi :)

si ce-i cu doar 2 stele oameni buni? gata, nu ma mai joc :(

#9 Dimitriyus

Dimitriyus

Posted 04 October 2007 - 10:07 AM

Sincer am downloadat cu interes si curiozitate albumul. Intr-adevar un album tematic, alegoric si de ce nu, curajos. Bravo voua ca aveti curajul sa cantati asemenea lucruri si interesul pentru istoria romanilor, asa cum e ea. Sunt pasaje din toate cele 8 piese care suna bine.

Evident am si nemultumiri. Am inteles ca e vorba de o alegorie si am luat-o ca atare, dar ce au a face Waterloo, cruciatii, imperiul persan cu tarile si istoria Romaniei? Nicopole? Pai acolo cruciatii (putinele contingente romane care au participat la Nicopole nu erau considerate cruciate) europeni, deci catolici au suferit o usturatoare infrangere de la mult mai versatila si rapida armata Otomana. Nu intru in detalii (Evul Mediu m-a pasionat si l-am si studiat).

Pe alocuri versurile mi-au dat impresia ca ar fi ironice, hazlii(si nu cred ca asta era obiectivul). In Mihai Viteazu de ex.

Ideea mi se pare buna si indrazneata, dar ati vrut sa acoperiti o perioada cam mare - de la legendele de prin sec IX, X (daca nu ma insel) pana la 1600, e cam mult.
Iar intelegerea conceptului de zimbru imi scapa. Poate ne ajuti tu.

Toate bune. :)

SALVAŢI LIMBA ROMÂNĂ!

#10 prowler

prowler

Posted 04 October 2007 - 02:13 PM

uhh.. m-ai lasat fara cuvinte, sincer :)

#11 Dimitriyus

Dimitriyus

Posted 04 October 2007 - 06:02 PM

uhh.. m-ai lasat fara cuvinte, sincer :)

Asteptam niste lamuriri, ca presupun ca tematica, ideea de baza a fost gandita, adica mie asa imi pare. Ca doar nu ati ales la intamplare... (o asemenea tema nu se alege catusi de putin in voia hazardului).

Sincer asteptam un sound mai hotarat, mai aspru, mai...dur in cele din urma, desi sunt riffuri in toate piesele ce imi par foarte reusite.

Mi-ar placea sa-mi spui cum ti(v)-a venit ideea cu zimbrul. Si pana la urma ce vrea sa spuna, ce simbolizeaza?
In prima parte Greuceanu se lupta cu zimbrul, nu?(sper sa nu ma insel) si-l invinge, apoi acesta apare ca simbol la ceilalti voievozi-simboluri.

SALVAŢI LIMBA ROMÂNĂ!

#12 art vandalay

art vandalay
  • Trupa:about nothing

Posted 04 October 2007 - 06:22 PM

1. Muget de Zimbru: Vanatoarea ancestralo-zamolxiana a Zimbrului si decesul acestuia pe plaiurile cunoscute astazi ca Transilvania rezultand etnogeneza bravului popor roman 0.03

Nu e prea pompieristic titlul? Mai lipsea "Raport medico-legal privind starea Zimbrului post-mortem". :(
La fel cum a spus Dimitryus, pare a fi un album tematic insa tema aleasa e prea stufoasa, sau-ma rog-ati facut-o voi prea stufoasa(prea se amesteca personajele si evenimentele). Ascultand piesele, aveam impresia ca faceti misto, nu stiu daca a fost asta intentia.
Despre muzica nu ma pronunt pt. ca e un gen pe care nu il ascult si nu am caderea sa judec ce faceti voi acolo.

De la sublim la ridicol nu e decat un pas...mie unul nu mi s-a parut a fi neaparat sublim proiectul vostru. :) No offence! :)
In concluzie, sunteti (inca) prea mici pentru o "cruciada" asa mare.
Spor la cantat si succes!

Nota: aceste randuri reprezinta doar opinia personala a autorului :)

Tone.jpg

#13 ulfhednar

ulfhednar
  • Nume:Alex
  • Trupa:DreamHunter

Posted 04 October 2007 - 08:17 PM

:) Pai eu sper ca albumul/versurile sunt la misto.... ca altfel am ras ca prostul cand nu era nici o gluma (nu ca ar fi prima sau ultima oara cand fac ceva "ca prostu'"). Mi-au placut unele momente instrumentale din Mircea cel Batran parca :)

https://soundcloud.com/dreamhunter

No beauty without danger.

#14 prowler

prowler

Posted 05 October 2007 - 12:43 PM

nu am crezut necesar sa precizez ca versurile se vor amuzante... voi mi-ati demonstrat ca poate m-am inselat :)

niste reactii extrem de deprimante, as putea spune...

referitor la sound, este intentionat asa ne-aspru :)
zimbrul este un fel de mesia.

#15 Dimitriyus

Dimitriyus

Posted 05 October 2007 - 04:00 PM

Cu scuzele de rigoare, indraznesc sa spun ca a iesit o adevarata harababura. Eu (ca ascultator) am inteles dupa titlu si dupa semnificatii ca ar fi vorba de ceva serios si voit profund, se pare ca era doar un fel de gluma tinand cont ca versurile sunt hazlii, chiar caustice. Deci alegoria e zeflemea.
Iar zimbru mesia :) :) asta chiar n-am priceput-o.

Oricum, nu e nimic deprimant pentru voi, tinand cont ca cei care au postat chiar au ascultat albumul si au aruncat o privire pe versuri, ci pentru mine care ma asteptam la ceva tematic... :)

SALVAŢI LIMBA ROMÂNĂ!

#16 ulfhednar

ulfhednar

Posted 05 October 2007 - 04:09 PM

Hai, nu te supara, eu m-am prins de la inceput ca e amuzant. In plus, am ascultat si a avut multe momente care sunau destul de bine, mai ales pentru un album care e inregistrat, presupun, in conditii tehnice modeste.

Critici: evident, chiar daca albumul este "la misto" interpretarea, mai ales vocala putea fi mai curata. Si versurile sunt cam repetitive, dar ma rog, aveti temele si motivele voastre...

:)

#17 prowler

prowler

Posted 05 October 2007 - 10:15 PM

merci alex pt ca ai ascultat si pt ca ai avut o minima doza de bun simt. pana la urma, fie iti place fie nu...

dimi... e un album conceptual cu o nota comica, ce sa mai explic - poate mai trebuie sa meditezi la paralela zimbru-mesia ca sa intelegi :)

#18 ulfhednar

ulfhednar

Posted 05 October 2007 - 11:08 PM

Pot spune ca, desi nu este neaparat stilul meu de muzica si in ciuda criticilor de mai sus, inclin spre "imi place" :) :) :) . Dar astept ca urmatorul album sa fie si mai bun (si sunt sigur ca puteti, sunteti pe calea cea buna cred eu).

Alex

#19 Dimitriyus

Dimitriyus

Posted 06 October 2007 - 01:01 PM

Ca ascultator ai un univers de asteptare. Eu banuiam ca dupa titlu se dorea ceva serios, dar m-am pacalit. N-are nimic! Raman la ideea (desi m-am enervat :) ) ca sunt pasaje care chiar imi plac.

Sper totusi sa faceti si ceva "serios".

Spor la treaba!!! :)

SALVAŢI LIMBA ROMÂNĂ!

#20 prowler

prowler

Posted 07 October 2007 - 05:53 PM

merci, dar poti sta linistit ca nu vom face niciodata ceva "serios"

#21 ebola

ebola

Posted 08 October 2007 - 07:53 AM

Bravo Pandrea! Un fan de-al vostru mai vechi :), va felicita!
Am ascultat albumu' e ok, dar trebuie sa va spun ala cu Institutia Suprema mi-a placut mai mult ...
Help I'm a rock!

#22 andrei009

andrei009

Posted 15 April 2008 - 03:46 PM

misto ideea: mircea calare pe mesia. f tare ideea. distruge orice concept de pregay.
only juice

#23 /dev/null

/dev/null
  • Nume:Radu
  • Trupa:proiect personal

Posted 14 August 2008 - 04:54 PM

Genial ca intotdeauna! Un fan vechi, (Iepurele e absolut de referintza!) sunt interzis sa vad ca umorul vostru, cu variatziunile lui intre suprarealism si craseism poate trece neobservat prin urechile cuiva!
Tehnica de inregistrare, mixaj si interpretare este sensibil mai buna ca inainte, care este in general excelent, insa pentru Pandrea cumva nu sunt convins ca era nevoie!
Unde inregistratzi? Faceti singur totul?

Geaca de piele (2004)

Singura mea prietena, in aste clipe grele,
E scumpa mea Zenobia, geaca mea de piele!
(x2)

In parc cand ma plimbam, atunci eu am zarit-o,
Pe un aurolac era, i-am dat una si i-am shparlit-o!
(x2)

edwards lp jimmy page relic, gibson sg special '67 reissue p-90's, ibanez aef37e-tcs, korg dt-10 tuner, crybaby, eh/sovtek big muff pi, mxr kfk 10-band eq, eh metal muff, vintage pearl fl01 flanger, boss tr-2 tremolo, vintage pearl f-605 echo+chorus, eh/sovtek small stone, eh stereo memory man, mxr smart gate, laney l20h + orange ppc 112, korg microKorg
member of the Orange conglomerate

#24 prowler

prowler

Posted 07 April 2013 - 04:52 PM

B U M P

Pentru ca mi-am amintit ca am avut un fanbase aici ;) si pentru ca poate unii oameni nu au facebook, hai sa va pun la curent.

Anul trecut am facut un album, anul asta va fi un EP si intre timp avem concerte. Urmatorul e vinerea asta - https://www.facebook...448219915253676 / http://www.last.fm/e...n+12+April+2013 - veniti, facem tambalau!

edit: hopa, asta era thread-ul de la inregistrari! poftim o inregistrare
http://www.youtube.com/watch?v=QSOv3EwOvHk

Edited by prowler, 07 April 2013 - 05:08 PM.

#25 prowler

prowler

Posted 22 April 2013 - 01:57 PM

#26 SLOW MIGRATION & THE HUBA HUBA'S

SLOW MIGRATION & THE HUBA HUBA'S
  • Interests:rocksteady, drone, noise, punk, crust, punkjazz, improvisation
  • Trupa:Nicaria Boschetaru

Posted 01 August 2015 - 05:37 AM

https://pandrea.bandcamp.com/

Foarte fain splitul cu Bastos! :respect:

"One chord is fine. Two chords is pushing it. Three chords and you're into jazz." - Lou Reed

Tune Low, Play Slow / Waiting for a sound check ...

:vader1:

#27 SLOW MIGRATION & THE HUBA HUBA'S

Posted 17 December 2015 - 01:46 PM

1401408_1682394508676225_352002078176419

Duminică, 20 decembrie @ Question Mark

20:00 Las Poftas
21:00 Pandrea

*Support: 20 Lei

https://www.facebook...02253356771708/

și

https://www.facebook...44541619119007/

Edited by SLOW MIGRATION & THE HUBA HUBA'S, 17 December 2015 - 01:54 PM.

"One chord is fine. Two chords is pushing it. Three chords and you're into jazz." - Lou Reed

#28 SLOW MIGRATION & THE HUBA HUBA'S

Posted 21 December 2015 - 09:07 PM

#29 prowler

prowler

Posted 06 July 2016 - 04:27 PM

hopa, maine suntem in Control cu Las Poftas. multumim SM&THH ca ne-ai tinut steagul sus aici!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users