www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Plsz Un Sfat...:d


Guest aNd
 Share

Recommended Posts

ash vrea sa;mi iau un procesor...pana in...600RON...dau la schimb shi platesc din dif un V-amp2, behringer...sub 100 de euro... Nush ce procesor sa imi iau...plsz un sfat...1 bun...plsz

Link to comment
Share on other sites

eventual poti sa incerci un toneworks/korg ax1500g, nu am cantat pe el, dar muuuuuuuuuuuuuuulta lume il foloseste (poate ma lamureste un posesor de ce), sau poti sa incerci mai ieftin, un zoom g2.1 . Ambele vor suna mai bine ca V-amp-ul. Asta daca musai vrei procesor si iti trebuie multe efecte pentru cantari live si mai multe genuri de muzica.

 

offtopic: In schimb daca vrei pt acasa ceva, iti recomand un amp micut pe lampi (5w is mai mult decat destui pt acasa) si daca iti mai raman bani, sa iti iei si o pedala de overdrive pt boost, si vei fi mult mai multumit de ton decat dintr-un procesor. Poate ai mai auzit asta de cateva ori...

http://www.thomann.de/gb/peavey_nano_valve.htm

http://www.thomann.de/gb/zoom_g21u_guitar_fx_pedal.htm

http://www.thomann.de/gb/toneworks_ax1500g.htm

Link to comment
Share on other sites

parerea mea e ca pentru un procesor din gama <600 ron nu merita sa schimbi v-ampul. Cand o sa vrei un procesor din gama >1000 ron, atunci e alta chestie.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Guest arosulescu

io si acum mi-as lua un korg ax 1500 ( am avut dar l-am vandut ... am fost curios sa vad si alte scule ). E foarte versatil ... suna decent in orice situatie ( de banii astia vreau sa zic ). Are setari putine si clare ( care raspund foarte bine). Are un distors foarte bun. Am avut si pod xt live, si digitech de rack, zoom ( nu mai stiu ce serie ) acum am o gramada de pedale ( sunt bune, suna bine dar mult prea voluminoase si grele in plus, ne avand simulatoare de cabinet , tre sa te cari cu cabinetu si statia dupa tine ca sa nu ai surprize acolo unde mergi la cantare ... apoi, acasa nu poti inregistra in calculator decat dupa multe, multe reglaje si setari... ceea ce cu ax -ul se rezolva invartind de 2 butoane )

Link to comment
Share on other sites

io si acum mi-as lua un korg ax 1500 ( am avut dar l-am vandut ... am fost curios sa vad si alte scule ). E foarte versatil ... suna decent in orice situatie ( de banii astia vreau sa zic ). Are setari putine si clare ( care raspund foarte bine). Are un distors foarte bun. Am avut si pod xt live, si digitech de rack, zoom ( nu mai stiu ce serie ) acum am o gramada de pedale ( sunt bune, suna bine dar mult prea voluminoase si grele in plus, ne avand simulatoare de cabinet , tre sa te cari cu cabinetu si statia dupa tine ca sa nu ai surprize acolo unde mergi la cantare ... apoi, acasa nu poti inregistra in calculator decat dupa multe, multe reglaje si setari... ceea ce cu ax -ul se rezolva invartind de 2 butoane )

:):)

 

valiza mea cu pedale sta in dulap de 7 luni .Am vazut-o azi intr-o poza ,hahaha , cand cautam prin harddisk , i-mi ia 2 ore sa reglez un ton .Nu are sens ptr hobby acasa .

 

Daca nu canti ci ai hobby sa reglezi sounduri e altceva , hehe .

 

Dar ce muzica vrea sa cante omul ? fiecare procesor are altfel de distors si altfel de compresor nemaivorbind de diferentele dintre simulatoare de boxe si time -procesors .sau alte setari si configuratii.

 

poate vrea sa cante si flamenco

Link to comment
Share on other sites

Guest Morgan

si eu tot pe toneworks as merge, desi parerea mea de mai sus ramane. N-am avut decat ax100g la viata mea, dar pot spune ca la capitolul usurinta de utilizare bate boss-urile (probabil si digitech), si nici rau nu suna. Acum nu stiu ce sa zic, pentru ca s-a diversificat oferta si s-au si ieftinit mult. Cu 600 ron sunt convins ca gasesti boss me-50, gt-3, gt-5, care sunt totusi boss.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.