www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Concert Cyfer's Sin La Big Mamou, Vineri, 21 Septembrie, Ora 21


cyfer
 Share

Recommended Posts

Salut!

 

Cyfer's Sin concerteazã la Big Mamou, vineri, 21 septembrie, la ora 21.

În deschidere va cânta trupa Phenomenon.

 

Bilet 10 lei.

 

Mai multe informații despre cele douã trupe se pot gãsi la adresele www.cyfer.ro , www.phenomenon.ro.

 

Vom reveni cu mai multe detalii.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 73
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Guest PhenomenOn

shtiu ca am mai scris , dar o sa mai scriu odata componenta trupei Phenomenon, la voce Asy Mitroi(12 ani in curand 13), la clape Mario Nicolau(9 ani), la bas Florian Nicolau(10 ani), la tobe Iulian Nicolau(11 ani) , iar la chitara Andrei Balasa(13 ani). Va asteptam pe toti :).

Link to comment
Share on other sites

Guest Ronin_JP
iar copii de gradinitza?... :) ...

 

 

Have you heard these kids playing? Check their site and watch those videos.

I bet they rock'n'roll better than many of us in this forum. Me included.

Link to comment
Share on other sites

mama fratilor..da nu gustati o gluma...damn it...

@cyfer: sa fi sanatos..eu nu te-am jignit pe tine niciodata..si nici nu ma injosesc sa o fac...bafta pe mai departe...nici nu te bag in seama...nici pe forum, nici in mamou unde te vad de cate ori ajung acolo...si nu vin la concertele tale...nu merita cheltuiala...

 

@tatal: nici nu ma vei cunoashte vreodata..nu cant in nicio trupa si nici nu ma tenteaza ..oricum nu in tara asta...succes celor de la phenomenon ..n-am vrut sa jignesc pe nimeni..doar am fkt o gluma...

 

CER SCUZE DACA CINEVA S-A SIMTIT OFENSAT DE POSTUL MEU...

 

l.e. e de admirat ca unii copii isi petrec copilaria cantand...au si admiratia mea...inca o data..repet nu am vrut sa jignesc!

Edited by marcel
Link to comment
Share on other sites

mama fratilor..da nu gustati o gluma...damn it...

@cyfer: sa fi sanatos..eu nu te-am jignit pe tine niciodata..si nici nu ma injosesc sa o fac...bafta pe mai departe...nici nu te bag in seama...nici pe forum, nici in mamou unde te vad de cate ori ajung acolo...si nu vin la concertele tale...nu merita cheltuiala...

 

@tatal: nici nu ma vei cunoashte vreodata..nu cant in nicio trupa si nici nu ma tenteaza ..oricum nu in tara asta...succes celor de la phenomenon ..n-am vrut sa jignesc pe nimeni..doar am fkt o gluma...

 

CER SCUZE DACA CINEVA S-A SIMTIT OFENSAT DE POSTUL MEU...

 

l.e. e de admirat ca unii copii isi petrec copilaria cantand...au si admiratia mea...inca o data..repet nu am vrut sa jignesc!

Marcel, eºti lipsit de logicã. Afirmația ta despre trupa care cântã în deschidere la Cyfer's Sin poate fi luatã ca o glumã, iar a mea relativ la tine o iei în serios... Avem aici un pic de dublu standard :)

Mã rog, nu mã bãga în seamã ºi totul va fi ok.

Cele bune!

Link to comment
Share on other sites

se lasa cu bataie :) ...glumesc si eu sa ma aflu in treaba....acuma gusturile se discuta da eu consider ca o trupa trebuie sa aiba mai multa experienta pana sa cante la un nivel de concert deschidere intr-un club serios. Avand in vedere ca stilurile se aseamana cat de cat(din cate am inteles cam amandoua trupele is cu bluesurile) ar merge concertul dar repet eu consider ca la phenomenon mai e de lucru(atat in plan individual cat si fata de trupa)..e adevarat ca am ascultat doar coverurile de la ei pe site dar pana nu exista acel "ceva" care sa lege o trupa merge greu cantatul impreuna.

 

P.S. Postul a fost scris cu incurajare in minte...dar noah..asa sunt eu ...incurajez prin munca

Link to comment
Share on other sites

se lasa cu bataie :) ...glumesc si eu sa ma aflu in treaba....acuma gusturile se discuta da eu consider ca o trupa trebuie sa aiba mai multa experienta pana sa cante la un nivel de concert deschidere intr-un club serios. Avand in vedere ca stilurile se aseamana cat de cat(din cate am inteles cam amandoua trupele is cu bluesurile) ar merge concertul dar repet eu consider ca la phenomenon mai e de lucru(atat in plan individual cat si fata de trupa)..e adevarat ca am ascultat doar coverurile de la ei pe site dar pana nu exista acel "ceva" care sa lege o trupa merge greu cantatul impreuna.

 

P.S. Postul a fost scris cu incurajare in minte...dar noah..asa sunt eu ...incurajez prin munca

Offtopic: Shok, îmi place mult semnãtura ta. ªi eu fãceam într-o vreme exercițiul respectiv. :)

 

Ontopic: Phenomenon mai are mult de lucru pânã sã fie luatã în serios ca trupã. Tu ºtii asta, eu ºtiu asta ºi, cel mai important, ei ºtiu asta. Ei nu ar putea, de exemplu, sã susținã un concert de douã ore jumate aºa cum facem noi... dar sã cânte în deschidere câteva piese sunt pregãtiți. Asta pot garanta eu. Îmi aleg cu atenție trupele de deschidere pentru cã nu vreau sã alung spectatorii :)

 

La ce le foloseºte sã aparã în concert? Foarte simplu, un concert face cât 20 de repetiții. În plus, vor fi încurajați sã continue ceea ce fac. Sunt convins cã va fi o experiențã beneficã pentru ei, la fel cum a fost ºi pentru ceilalți care au cântat în deschidere la noi.

Link to comment
Share on other sites

Guest u_morphine

Dincolo de micile "contre" ºi "mozoale" exprimate mai sus, cred cã discuția poate avea un substrat mult mai serios. Rezervele exprimate de Shok sunt pertinente, însã Cyfer a punctat corect rațiunea pentru care încurajeazã o astfel de expunere publicã a unei trupe de copii. Chiar dacã membrii trupei vor îmbrãțiºa mai târziu alte cariere, ei vor rãmâne probabil consumatori activi ai unor niºe/genuri muzicale vitregite, ceea ce e un câºtig în sine, dincolo de finalitatea artisticã... De preferat ar fi sã persevereze în a deveni profesioniºti, ceea ce le ºi doresc!

Cât despre Cyfer (fãrã a face o pledoarie pro domo sua), cred cã a perceput corect nevoia de deschidere a acestei niºe cãtre tinerii dornici sã se exprime muzical. O atare practicã este oarecum în buna tradiție a clubului Big Mamou. O asemenea portavoce este absolut necesarã în condițiile date, de vreme ce nu existã o politicã mediaticã coerentã la nivel național.

Pânã la emisiuni de genul "ªcoala vedetelor", "Academia vedetelor", "Ploaia de stele" pentru genurile din underground, mai e mult, ca atare orice inițiativã de a încuraja "devianții" de la mainstream este binevenitã. :)

Link to comment
Share on other sites

mama fratilor..da nu gustati o gluma...damn it...

@cyfer: sa fi sanatos..eu nu te-am jignit pe tine niciodata..si nici nu ma injosesc sa o fac...bafta pe mai departe...nici nu te bag in seama...nici pe forum, nici in mamou unde te vad de cate ori ajung acolo...si nu vin la concertele tale...nu merita cheltuiala...

 

@tatal: nici nu ma vei cunoashte vreodata..nu cant in nicio trupa si nici nu ma tenteaza ..oricum nu in tara asta...succes celor de la phenomenon ..n-am vrut sa jignesc pe nimeni..doar am fkt o gluma...

 

CER SCUZE DACA CINEVA S-A SIMTIT OFENSAT DE POSTUL MEU...

 

l.e. e de admirat ca unii copii isi petrec copilaria cantand...au si admiratia mea...inca o data..repet nu am vrut sa jignesc!

Eu imi cer scuze pentru atitudine!!!
Link to comment
Share on other sites

Ontopic: Phenomenon mai are mult de lucru pânã sã fie luatã în serios ca trupã. Tu ºtii asta, eu ºtiu asta ºi, cel mai important, ei ºtiu asta. Ei nu ar putea, de exemplu, sã susținã un concert de douã ore jumate aºa cum facem noi... dar sã cânte în deschidere câteva piese sunt pregãtiți. Asta pot garanta eu. Îmi aleg cu atenție trupele de deschidere pentru cã nu vreau sã alung spectatorii :)

 

Ba sa stii ca bagand in fata trupele astea de copii, cam alungi spectatorii.. Eu de mai multa vreme vreau sa vin sa te vad, dar uite ca n-am chef sa dau 10 lei ca sa vad niste copii de 11 ani, indiferent cat de bine canta. Pot sa fie si niste mici mozart, pe mine nu ma intereseaza asa ceva si nu sunt dispus sa platesc pt asta. Daca era o trupa de oameni ceva mai maturi, si ca varsta si muzical, era altceva. Dar asa, sorry..

 

Cu tot respectul pt baieti si munca lor, dar nu mi se pare ca un bar de genul big mamou e un loc foarte potrivit la varsta lor. Eu unul stiu sigur ca la 11 ani nu imi petreceam serile in baruri de roacheri. Poate ar fi mai nimerit sa cante la palatul copiilor, serbari scolare sau alte evenimente de genul, unde publicul si mediul sa fie mai potrivit pentru varsta lor.

Link to comment
Share on other sites

Ba sa stii ca bagand in fata trupele astea de copii, cam alungi spectatorii.. Eu de mai multa vreme vreau sa vin sa te vad, dar uite ca n-am chef sa dau 10 lei ca sa vad niste copii de 11 ani, indiferent cat de bine canta. Pot sa fie si niste mici mozart, pe mine nu ma intereseaza asa ceva si nu sunt dispus sa platesc pt asta. Daca era o trupa de oameni ceva mai maturi, si ca varsta si muzical, era altceva. Dar asa, sorry..

 

Cu tot respectul pt baieti si munca lor, dar nu mi se pare ca un bar de genul big mamou e un loc foarte potrivit la varsta lor. Eu unul stiu sigur ca la 11 ani nu imi petreceam serile in baruri de roacheri. Poate ar fi mai nimerit sa cante la palatul copiilor, serbari scolare sau alte evenimente de genul, unde publicul si mediul sa fie mai potrivit pentru varsta lor.

Cred cã e o neînțelegere la mijloc. Prețul de 10 lei pe bilet este pentru Cyfer's Sin. Acesta este prețul unui bilet la concertele noastre în Big Mamou de luni bune (cu sau fãrã trupã în deschidere). Nu aduc trupe în deschidere pentru a justifica un preț mai mare. Dacã nu vrei sã vezi Phenomenon, poți aºtepta pe terasã, la o bere, începutul concertului Cyfer's Sin. Nu te obligã nimeni sã asiºti, dar sã ºtii cã puºtii sunt ok. În nici un caz nu sunt ear killers :)

 

Cât despre partea cu unde ar fi potrivit ca puºtii sã cânte, s-a mai discutat ºi probabil o sã se mai discute. Cred cã cei mai în mãsurã sã rãspundã ºi sã decidã sunt pãrinții lor.

Link to comment
Share on other sites

Guest u_morphine
Cu tot respectul pt baieti si munca lor, dar nu mi se pare ca un bar de genul big mamou e un loc foarte potrivit la varsta lor. Eu unul stiu sigur ca la 11 ani nu imi petreceam serile in baruri de roacheri. Poate ar fi mai nimerit sa cante la palatul copiilor, serbari scolare sau alte evenimente de genul, unde publicul si mediul sa fie mai potrivit pentru varsta lor.

 

A ține copiii într-un mediu rigid ºi ermetic din punct de vedere cultural cred cã poate afecta mai mult dezvoltarea lor ulterioarã. Spațiile de exprimare din underground au marea calitate cã sunt spații deschise, unde oamenii se comportã natural, liberi de orice fel de constrângeri instituționale. Or, aceasta este vârsta la care se formeazã personalitatea. Imaginația ºi creativitatea copiilor poate fi stimulatã în astfel de medii nonconformiste, avându-i alãturi pe "oamenii mari", iar atitudinea lor fațã de viațã poate fi mult mai lipsitã de inhibiții ulterior, la maturitate...

Link to comment
Share on other sites

exprimarea artistica nu cred ca tine de vreo varsta anume,cel putin biologica.atat timp cat se respecta niste limite ale decentei,care ar trebui sa fie autoimpusa,mi se pare ok.(am cateva exemple de fosile pe jumate surde,oameni talentati de altfel si cu state vechi in muzica care s-au facut de cacao pe scena respectivului club-si la ei cred ca te refereai cand vorbeai de ratati :) )

faptul ca vor vedea niste tipi band bere si fumand nu mai tine de "locatarii" clubului respectiv,ci de tutori,parinti,indrumatori:e alegerea lor si nu poate fi judecata,ci doar exprimata o parere care oricum nu are nici o valoare universal valabila.

de altfel,eu personal am avut o discutie aprinsa pe tema asta cu managerul barului(trupa de copii x-plod a cantat in deschiderea trupei mele,al!as).

 

@cyfer:de-abia astept.poate ne spui si componenta acuala a trupei.

 

@ceilalti:veniti sa vedeti cum ar trebui sa sune un bluzz bunn made in ro. :)

 

@phenomenon:sunteti mai mult decat ok.totul tine de consecventa si de ceea ce veti dori si mai ales putea sa faceti in viitor.bafta!

 

rock on :) & pace tuturor!

Link to comment
Share on other sites

cred ca la 11 ani singurul lucru pe care poti sa-l inveti din big mamou este cum sa bei bere proasta, sa fumezi si sa-i admiri pe toti ratatii. dar asta e doar parerea mea, acu fiecare face cu copiii lui ce-i trece prin cap.

daca asta ai inteles tu din tot ce se intampla acolo.............................. :)

Link to comment
Share on other sites

cred ca la 11 ani singurul lucru pe care poti sa-l inveti din big mamou este cum sa bei bere proasta, sa fumezi si sa-i admiri pe toti ratatii. dar asta e doar parerea mea, acu fiecare face cu copiii lui ce-i trece prin cap.

@copii: Ce-i care par ratați în big mamou au de fapt joburi serioase în timpul zilei :) Cum decid sã-ºi cheltuie banii de distracție e problema lor. Poți sã ieºi la un suc ºi o cafea într-un restaurant fițos sau sã te faci praf în Mamou... Chestie de gust.

 

@cyfer:de-abia astept.poate ne spui si componenta acuala a trupei.

 

@ceilalti:veniti sa vedeti cum ar trebui sa sune un bluzz bunn made in ro. :)

Mulțumesc pentru încurajãri Horia.

 

Vã mai fierb un pic în legãturã cu componența ºi "desfãºurãtorul" concertului, dar aºteptarea va merita :)

 

Baftã

Link to comment
Share on other sites

destul de rar..dar prefer sa ma fac praf in mamou...destul de rar mai ales k in ultima perioada am fost mai mult plecat...

si da cyfer zice bine...daca in mamou par un ratat in fata a 2 beri goale ( cine se combina?)...in timpul zilei am un job destul de serios...nu cred ca e ok. sa judeci un om dupa cum pare...dar in fine...

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.