www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Despre Cititul Muzicii De Chitara..


Guest ThE-EnD
 Share

Recommended Posts

Stiu ca muzica de chitara se scrie in tabulaturi pe care stiu sa le citesc, dar se mai scrie si dupa acorduri si nush  cum vine:(. Uitati un exemplu:

G                               C                   D

Another turning point a fork stuck in the road,

G                                              C                       D

Time grabs you by the wrist, and directs you where to go

Probabil o recunoasteti e o parte din Green Day - Good Riddance(Time Of Your Life).Prima data cand am vazut asa ceva am crezut k trebuie s cant acordul G la cuvantul "another" si tot asa. Dar defapt in melodie se canta nishte note din acordul G sau C sau D. De und imi dau seama in ce ordine sunt aceste note?(scuze daca a mai postat cineva ceva asemanator dar cand am scris eu postu asta nu mergea Search :|)

Link to comment
Share on other sites

Stiu ca muzica de chitara se scrie in tabulaturi pe care stiu sa le citesc, dar se mai scrie si dupa acorduri si nush  cum vine:(. Uitati un exemplu:

G                               C                   D

Another turning point a fork stuck in the road,

G                                              C                       D

Time grabs you by the wrist, and directs you where to go

Probabil o recunoasteti e o parte din Green Day - Good Riddance(Time Of Your Life).Prima data cand am vazut asa ceva am crezut k trebuie s cant acordul G la cuvantul "another" si tot asa. Dar defapt in melodie se canta nishte note din acordul G sau C sau D. De und imi dau seama in ce ordine sunt aceste note?(scuze daca a mai postat cineva ceva asemanator dar cand am scris eu postu asta nu mergea Search :|)

 

Acordurile sunt pentru orientare, mai departe iti pui la contributie urechea si creativitatea.

Link to comment
Share on other sites

invata gama C majora si C gama minora , precum acordurile pe fiecare treapta .Dupa acea transpui cele cunoscute pe toate tnalitatile .La chitara se repeta pozitiile .Daca cunosti pozitiia notelor /arpegiilor(acordulrile) in C , cu doua semitonuri mai sus ( doua spatii , doua taste ) ai tonalitatea D , cu inca doua ai E , cu inca una ai F ...pozitiile unde pui degetele sunt la fel numai muti mana la pozitia unde ai tonalitatea dorita.

 

dupa ce ai habar despre ce este vorba abea atunci poti sa incepi sa folosesti cea ce stii , si incet mai adaugi cate un pic de tehnica si teorie..

Cauta pe forum , gasesti .

Link to comment
Share on other sites

sorry , putin ajutor ? cu searchu ala ca nu ma descurc deloc :) sunt si eu foarte interesat

 

http://forums.rgc.ro/index.php?showforum=24

 

..."cantatul la chitara .." , nu stiu cum e cu search dar te iei dupa titlul topicurilor , i pagina cu pagina si gasesti de tote ..

 

si mai este fotumul "ptr incepetori ", la fel vezi titlurile si te orientezi .

 

in topicuri gasesti link-uri la alte pagini de pe net ...etc

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

ma bag si eu pt ca stiu piesa in cauza.

 

oricum ideea de baza in notatiile de genu ala e cam asa.

 

Unde scrie G trebuie sa cinti note din G(Sol major). Care note? 1 3 5 8 si eventual 7. Adica Tonica, terta cvinta si eventual septima.

 

ca sa exemplific. Unde scrie G chitara Sol (octava 1) Sol(octava 2) Re (octava 2) Sol(octava 2) Re (octava 2) ( in cazul de fata sunt folosite doar notele 1 si 5)

 

sper ca ai inteles. Dar nu e neaparat. Mai usor e sa gasesti un tab GP

 

LE( posibil sa fie sol re sol re sol ...nu mai retin exact)

Edited by marduk
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.