www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Transfuzie Pentru O Padure Taiata Ca-n Codru


cearny
 Share

Recommended Posts

O padure amputata are nevoie urgent de o transfuzie de brazi (grupa abies alba). Oricine poate ajuta este rugat sa lase delalii la urmatoarele adrese de email: ioana@mma.ro, dan@mma.ro

 

Transfuzia va avea loc intr-o zona taiata ca-n codru din Romania, in octombrie - perioada 15 - 30 (in functie de conditiile meteo). 7000 de puieti de brad asteapta sa-si intalneasca fratii mai mari.

 

Poti participa la evenimentele care se pregatesc inscriindu-te in grupul de militanti pentru apararea padurilor.

 

Trimite e-mail de intentie la Ioana Patrascoiu, ioana@mma.ro sau Dan Barbulescu, dan@mma.ro

 

Salveaza o viata, poate chiar a ta!

 

De pe la http://padureaeinpom.wordpress.com/. Implicati-va caci ne intereseaza in mod direct s-avem paduri :)

Link to comment
Share on other sites

stiu eu cum e cu padurile astea. fii atent... un mare smecher ia niste bani grei, si face o campanie ca fraierii sa vina sa planteze gratis niste brazi. smecheru ala da bine la tv si fraierii se simt bine ca au plantat si ei ceva in viata lor: o fantana, o casa, un pom, etc. ca nu face nimeni statistica cat din brazii aia se usuca pt. ca nu au fost plantati bine asta e partea 2.

 

vbesc in cunostinta de cauza, cred eu...:)

 

P.S. nu am inteles cum pot eu sa imi salvez viata. :)

 

Nu sunt impotriva demersului dar problema este cu mult mai complexa decat pare la prima vedere. Iar cu plantarea unui arbore credeti-ma dragii mosului ca nu se realizeaza mare lucru. Daca mecanismele societatii merg ca pana acum inseamna ca atunci cand arborii astia vor fi mari si numa' buni de exploatat o sa vina alt jmecher fizic sau juridic sa defriseze in maniera proprie si povestea va continua la infinit. Pentru cei care au intrat pe link sa nu se sperie de ce vad... asa arata un parchet sau o padure care s-a exploatat in totalitate. E o kestie normala in domeniul silvic. Ce este abuziv in toata povestea asta e doar comportamentul organismelor statului menite sa-si faca datoria, si aici lista e ff lunga...

Edited by danzefirelli
Link to comment
Share on other sites

E foarte simplu. Padurea inseamna oxigen, iar (danzefirelli - O2) != viata.

 

frate Bumbacel. lucrez in domeniu.

 

cu precizarea ca:

1. plamanul planetei este oceanul, datorita algelor... iar padurea e pe locul II

2. noi respiram aer, daca am respira doar O2 nush daca am fi acum in viata in timp ce scriem...:)

Edited by danzefirelli
Link to comment
Share on other sites

Pentru cei care au intrat pe link sa nu se sperie de ce vad... asa arata un parchet sau o padure care s-a exploatat in totalitate. E o kestie normala in domeniul silvic.

...in Romania. Ai uitat sa precizezi. :)

 

2. noi respiram aer, daca am respira doar O2 nush daca am fi acum in viata in timp ce scriem... :)

"Oxygen gets you high!" :)

Link to comment
Share on other sites

Danzefirelli,

 

1) E proiect PHARE. Adica TOTUL trece prin filtrul UE.

 

2) E implementat de Agentia de Monitorizare a Presei. Nu de mari smecheri, de voluntari.

 

3) Habar n-ai unde se fac plantarile.

 

4) Cu presupunerile tale, ai reusit sa insulti urat niste cunostinte de-ale mele.

 

5) Vorbesti absolut aiurea si fara pic de cunostinta de cauza.

Link to comment
Share on other sites

Guest Baumwolle

Dane, stiu ca lucrezi in domeniu si-ti marturisesc ca m-a mirat un pic atitudinea ta. Spune-mi tu, ce e 21% din aerul pe care il respiri? :)

 

E drept ca nu se face o padure cu cativa braduleti, insa o asemenea miscare, un asemenea proiect, poate insemna ceva si poate schimba ceva.

Link to comment
Share on other sites

Danzefirelli,

 

1) E proiect PHARE. Adica TOTUL trece prin filtrul UE.

 

2) E implementat de Agentia de Monitorizare a Presei. Nu de mari smecheri, de voluntari.

 

3) Habar n-ai unde se fac plantarile.

 

4) Cu presupunerile tale, ai reusit sa insulti urat niste cunostinte de-ale mele.

 

5) Vorbesti absolut aiurea si fara pic de cunostinta de cauza.

 

trebuie sa existe si dastia ca mine. unde am ajunge daca toti am fi perfecti?

 

apropo nici nu conteaza unde au loc plantarile. ca e o kestie generalizata in toata tara. ai dreptate e project Phare. iar de implementat cre ca e ''implementat'' -asta e cuvant destul de tehnic - de silvici... oricum la cate vieti am salvat nici nu mai conteaza un topic in plus...

 

sugestia mea de profan cand mai pui un anunt de asemenea anvergura e sa il faci topic closed. ca vin tot felul de idioti ca mine si vbesc aiurea in tramvai!

Edited by danzefirelli
Link to comment
Share on other sites

Dane, stiu ca lucrezi in domeniu si-ti marturisesc ca m-a mirat un pic atitudinea ta. Spune-mi tu, ce e 21% din aerul pe care il respiri? :)

 

E drept ca nu se face o padure cu cativa braduleti, insa o asemenea miscare, un asemenea proiect, poate insemna ceva si poate schimba ceva.

 

stai ca asta e profunda!

da nu stiu ce e 21% din aerul pe care tu il respiri! tu esti ala care zice ca oxigenul inseamna viata... e ca si cum zici: rinichiul = viata, doar un exemplu...

io zic sa iti aduc gratis o butelie de oxigen sa tragi in piept de vreo 21% de ori si vorbim porma, e ok?

 

crede-ma ca numai asa iti poti da seama ce inseamna 21% din viata!

Edited by danzefirelli
Link to comment
Share on other sites

Daca mecanismele societatii merg ca pana acum inseamna ca atunci cand arborii astia vor fi mari si numa' buni de exploatat o sa vina alt jmecher fizic sau juridic sa defriseze in maniera proprie si povestea va continua la infinit. Pentru cei care au intrat pe link sa nu se sperie de ce vad... asa arata un parchet sau o padure care s-a exploatat in totalitate. E o kestie normala in domeniul silvic. Ce este abuziv in toata povestea asta e doar comportamentul organismelor statului menite sa-si faca datoria, si aici lista e ff lunga...

1. Daca spuneai "sa exploateze" in loc de "sa defriseze" era perfect normal. Exploatare se poate face nu numai prin defrisare.

2. Te mai intreb o data: parchetul e o chestie normala in domeniul silvic? De ce?

3. In ce domeniu ziceai ca lucrezi?

Link to comment
Share on other sites

Eu apreciez astfel de actiuni, poate chiar as participa :) Sa fie cat mai multe si in acelasi timp sa se opreasca drujbele prostilor.

Insa nu m-as putea inscrie la orice locatie ar fi. Ar fi dragutz sa se faca plantari cam in zona in care se locuieste, sa zicem sectorul Ilfov pt cei din Bucuresti. Sau cu transportul si cazarea asigurate pt locatii mai indepartate, dar la maximum 3 ore de mers :)

Edited by gicacontra
Link to comment
Share on other sites

sa fie cat mai multe actiuni de genul asta

 

faza ca de ce sa plantam copaci ca oricum vor fi taiati la maturitate este o abordare ......nici nu mai zic

 

continuand abordarea ta: aceste programe trebuie sugrumate din fasa pt ca ori profita unii de ele.. ori nu le baga nimeni in seama, nu?

 

padurea fiind pe locul 2 dupa ocean in producerea de oxigen oricum nu e atat de importanta. deci hai sa ne bagam picioarele ca e ne e mai la indemana.

 

:)

 

@ Cearny & co. :)

Link to comment
Share on other sites

"sa fie cat mai multe actiuni de genul asta

 

faza ca de ce sa plantam copaci ca oricum vor fi taiati la maturitate este o abordare ......nici nu mai zic

 

continuand abordarea ta: aceste programe trebuie sugrumate din fasa pt ca ori profita unii de ele.. ori nu le baga nimeni in seama, nu?

 

padurea fiind pe locul 2 dupa ocean in producerea de oxigen oricum nu e atat de importanta. deci hai sa ne bagam picioarele ca e ne e mai la indemana. "

 

cred ca ar iesi un film f bun din toata discutia asta... cred ca mai trebe sa recitesti o data si sa reiei firul logic. si tu esti cu rinichi=viata? :)

 

si apropo eu chiar asa gandesc:

de ce sa fac pantofii daca se murdaresc

de ce sa ma imbrac daca tot ma dezbrac

de ce sa ma nasc daca tot mor

 

right! :)

Edited by danzefirelli
Link to comment
Share on other sites

...de ce sa scrii daca tot nu ai ceva constructiv de spus

 

Inca o mana de oameni ca tine si adio pamant...

 

Initiativa e laudabila, poate ca daca mai multi oameni ar fi constienti de problemele astea mai putini ar defrisa dupa cum ii taie capu...

 

poate ca unii dintre noi suntem interesati si de procente, nu numai intreg, mai stii ce-i cu lumea asta nebuna?

 

a da si dc tu stai linistit k plamanu planetei e oceanul cu algele lui cu tot, afla ca acolo stam si mai prost!

Edited by alexyz
Link to comment
Share on other sites

Guest Raskolnikov

Nu va mai bateti capul cu Danzefirelli.

Tipul are o gandire dualistica, l-am observat si la alte topicuri.

Pentru el nu exista decat alb sau negru, bun sau rau, smecher sau fraier, iteligent sau tampit. Lucrurile daca nu sunt perfecte - sunt proaste sau nu mai trebuie facute deloc - potrivit lui. Nu intelege ca nimic nu e perfect pe lumea asta si ca exista si nuante de gri.

Genul asta de gandire este limitat si cu oameni care gandesc asa, dupa cum vedeti, nu poti ajunge usor la o intelegere. Sunt mereu nemultumiti si critici, nu numai fata de altii ci si fata de ei insesi, pentru ca realizeaza ca nici ei nu sunt perfecti.

Edited by Raskolnikov
Link to comment
Share on other sites

Lucrurile daca nu sunt perfecte - sunt proaste sau nu mai trebuie facute deloc - potrivit lui. Nu intelege ca nimic nu e perfect pe lumea asta si ca exista si nuante de gri.

Genul asta de gandire este limitat si cu oameni care gandesc asa, dupa cum vedeti, nu poti ajunge usor la o intelegere. Sunt mereu nemultumiti si critici, nu numai fata de altii ci si fata de ei insesi, pentru ca realizeaza ca nici ei nu sunt perfecti.

 

In viata exista de fapt doar nuante de gri. :)

 

Si acum, pentru optimisti si pesimisti deopotriva, un articolas a la Academia Catavencu

 

http://www.catavencu.ro/intern/investigati...amin_chele.html

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.