www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Chitara Clasica


Guest IceYou
 Share

Recommended Posts

Guest IceYou

NU pot sa inteleg ceva ... |Fiecare chitara clasica are 3 corzi de metal si 3 corzi nylon .. este o regula ??? un profesionist in d-ale chitarii mi-a spus ca o chitara clasica numai cu MI SI SOL de nylon trebuie sa fie ... ca eu am incercat sa-mi pun de otel, metal ...

Dup-aia, chiar este o regula ca nu trebuie sa canti la clasica cu pana ? (acelasi expert in domeiul chit clasice mi-a spus asta)...

ce alte reguli pe care nu le respect ar mai fi ...

poate confirma sau infirma cineva spusele d-lui ..

 

 

 

 

 

 

 

astept adaugiri sau completari la capitolul Chiatara Clasica

Link to comment
Share on other sites

Guest spyked88

ideea e cam următoarea.. primele trei corzi sunt nylon (plastic, sau ceva de genul ăsta), următoarele trei nu sunt metal, ci o mătase învelită într-un fel de... să nu îi spun sârmă, că sună urât. poţi să îţi pui şi corzi de metal, dar există riscul să ai probleme cu gâtul chitării din cauza tensiunii prea mari. Nu e o regulă, dar cred că o clasică sună cel mai bine cu corzi de nylon.

 

Cu pană sau fără.. depinde de tine. Mi se pare totuşi că cele mai subţiri pene existente sunt făcute pentru clasică. Eu am cântat cu pană pe clasică şi nu mi se pare nimic "outrageous" în asta, depinde doar de stilul pe care îl abordezi.

Link to comment
Share on other sites

Guest fluffyone

Corzile de "metal" adica de acustica au o tensiune mai mare decat cele de nylon, si la o chitara mai fragila s-ar putea sa iti faca probleme (mi s-a rupt o chitara asa). Nu e o regula, dar ca si la majoritatea celorlalte chitari, e b si g sunt turnate (uneori doar e si :), celelalte sunt impletite. Cam asa si la clasica. La corzi, exista foarte multe materiale experimentale, dar daca iti iei un set pentru chitara clasica, sa fii sigur ca sunt de care trebuie.

Link to comment
Share on other sites

Guest cdaugustin

In principiu la o chitara clasica nu se canta cu pana. Dar din cate stiu eu chitaristii care vor sa foloseasca pana au un model special: e mult mai groasa decat o pana obisnuita si e facuta dintr-un material textil destul de tare.

Link to comment
Share on other sites

Guest Ameretat

Diferenta dintre high tension si normal tension e, in primul rand, ca high tension sunt mai tari, mai stranse si, deci, se canta cu mai mult efort pentru degete. Asta era evident. Avantajul corzilor high tension e ca suna mai tare si mai lung.

 

Nu se canta pana din doua motive:

 

1. Se belesc corzile.

2. Nu prea ai cum sa canti la 2-3 voci decat cu degetele. Adica, atunci cant canti cu pana nu poti sa ciupesti simultan decat corzi alaturate, ori muzica scrisa pentru chitara clasica e de neconceput fara melodie si acompaniament executate pe acelasi instrument. Asta inseamna ca tii linia melodica, basul si toate celelalte elemente ale piesei pe o singura chitara. Nu prea ai cum sa ciupesti coarda a 6-a, a 4-a si coarda intai SIMULTAN, decat daca folosesti 3 pene (adica unghii). In "Amintiri din Alhambra" a lui Tarrega, de exemplu, degetul mare arpegiaza pe basi in timp ce indexul, mijlociul si inelarul tin linia melodica in tremolo pe acute. Ca sa canti asa ceva cu pana iti trebuie doi chitaristi si doua instrumente...

Edited by Ameretat
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

In principiu la o chitara clasica nu se canta cu pana. Dar din cate stiu eu chitaristii care vor sa foloseasca pana au un model special: e mult mai groasa decat o pana obisnuita si e facuta dintr-un material textil destul de tare.

 

se mai canta si cu un fel de "gheara" trasa pe degetul gros - vezi tommy emmanuel.. :) dar aia nu e pana..

Edited by Cash
Link to comment
Share on other sites

Aprospos de clasica si pana... incercati sa-l urmariti pe malmsteen cantand la clasica cu pana si veti fi luminati... SE CANTA FOARTE BINE CU PANA LA CHITARA CLASICA, doar ca exista unii "conservatoristi" care nu o pot face, drept pt care sa nu poata nici altul, sau ca sa ma exprim precum dansii... "e imposibil dom'le..." "pai uite, se poate".... "eh, se poate, e gresit..." .... ati inteles voi :)

 

na meserie:

 

 

si mai sunt o groaza... de exemplu in concertul cu filarmonica din tokyo... se chema ceva de genul "Concerto Suite for Electric Guitar and Orchestra", eh domnul yngwie are niste pasaje de clasica foarte misto, cantate cu pana, fireste :)

Edited by LORD-C
Link to comment
Share on other sites

Aprospos de clasica si pana... incercati sa-l urmariti pe malmsteen cantand la clasica cu pana si veti fi luminati... SE CANTA FOARTE BINE CU PANA LA CHITARA CLASICA, doar ca exista unii "conservatoristi" care nu o pot face, drept pt care sa nu poata nici altul, sau ca sa ma exprim precum dansii... "e imposibil dom'le..." "pai uite, se poate".... "eh, se poate, e gresit..." .... ati inteles voi :)

 

na meserie:

 

 

si mai sunt o groaza... de exemplu in concertul cu filarmonica din tokyo... se chema ceva de genul "Concerto Suite for Electric Guitar and Orchestra", eh domnul yngwie are niste pasaje de clasica foarte misto, cantate cu pana, fireste :)

 

 

aia e chitara acustica, dar in fine, s-a descurcat bine d-l Malmsteen :):(

Link to comment
Share on other sites

O doamne, io ma dau cu capu de pereti.... kitara aia acustica e o "toata frumusetea" de http://www.ovationguitars.com/index.cfm?fa=detail&mid=23

 

:).... pacat ca nu are poza, dar ca sa te convingi, da la artisti, si cauta malmsteen, vezi specificatiile si ai sa-ti dai seama ca e vb de o kitara clasica electro-acustica :)

Link to comment
Share on other sites

Iceyou, ce afirma acel domn este norma, insa tu poti sa faci ce vrei cu chitara ta, sa-i pui corzi de otel,sa canti cu pana pe corzi de clasica.sunt doar doua chestii la care trebuie sa te gandesti:

- gatul de clasica este mult mai lat cu o distanta mare intre corzi(care si ele sunt groase),daca schimbi corzile si pui de otel(care sunt foarte subtiri ,ma refer aici mai mult la e B G)distanta dintre corzi va fi si mai mare.daca canti cu degetele aceasta nu e un dezavantaj insa daca vrei sa canti cu pana iti va fi mai greu .

- mai exista problema tensiunii mari a corzilor de otel care ,asa cum spune si flufffyone,pot sa iti distruga chitara.Corzile de chitara clasica au o tensiune medie de 16 lbs(dau aici in marimi americane),cele de otel au in jur de 24 lbs,deci diferenta e mare.Am studiat un pic problema ,fiindca si eu vreu sa incerc sa imi pun corzi de otel pe o acustica(din motive putin diferite decat cele ale tale)si solutia care am gasit-o este aceasta: exista o firma care face niste corzi speciale de otel cu tensiune mai mica , sunt mai scumpe decat cele normale, insa am sa le incerc in curand: THOMASTIK PLECTRUM ,setul lor de extra light are o tensiune foarte aproape de cea a corzilor clasice , eu cred ca am sa incerc setul de light.Insa bineinteles s-ar putea sa ai probleme in a le procura.Pe site-ul lor o sa gasesti si corzi normale ,si cele clasice si poti compara tensiunile lor.

http://www.thomastik-infeld.com/guitars/index.html

Edited by s0rin
Link to comment
Share on other sites

damn, postul de mai sus trebuia reeditat ulterior ca l-am scris in fuga in timp ce plecam de la serviciu, asadar....

 

matei, prin kitara acustica m-am gandit ca te referi la un model western-style, de asta te-am trimis la specificatii, anyway, asta conteaza mai putin, important e ca poti canta si cu pana si finger-style, trebuie doar sa canti :).

Revenind la topic:

Daca te doresti a fi un kitarist cu o panatie brici, atunci studiaza cu pana (o sa ti se spuna: "buey, cu pana pe elctrica", iar tu ai sa raspunzi, daca este cazul "buey, nu am bani de electrica acum, dar vreu sa studiez cu ce am" :) ), daca vrei finger-style, studiaza finger, nu cu ce canti e important. Am observat ca multi din cei care se apuca de cantat (nu stiu daca e si cazul tau, ori asta e doar un soi de experiment, adica o merge si asa ori ba?) au tot felul de ideei, ce uitam noi ceilalti sa spunem e ca si noi le-am avut la randul nostru, poate nu pe astea dar ideei am tot avut, iar acest lucru este cat se poate de firesc, odata intrat intr-o lume noua, incerci sa te implici in ea si sa-ti aduci cunostintele de pana atunci cu tine, crezand ca vei revolutiona o anumita arie. Nu este o greseala, sOrin a spus cel mai bine, poti face cum vrei tu, la urma urmelor totul tine de experiment. :)

Edited by LORD-C
Link to comment
Share on other sites

Aprospos de clasica si pana... incercati sa-l urmariti pe malmsteen cantand la clasica cu pana si veti fi luminati... SE CANTA FOARTE BINE CU PANA LA CHITARA CLASICA, doar ca exista unii "conservatoristi" care nu o pot face, drept pt care sa nu poata nici altul, sau ca sa ma exprim precum dansii... "e imposibil dom'le..." "pai uite, se poate".... "eh, se poate, e gresit..." .... ati inteles voi :)

 

na meserie:

 

 

si mai sunt o groaza... de exemplu in concertul cu filarmonica din tokyo... se chema ceva de genul "Concerto Suite for Electric Guitar and Orchestra", eh domnul yngwie are niste pasaje de clasica foarte misto, cantate cu pana, fireste :)

 

 

1. Chitara lui Malmsteen NU este chitara clasica. Indiferent ce ti se pare tie ca interpreteaza el...

 

2. Muzica compusa pentru chitara clasica NU poate fi cantata cu pana. Ti-a explicat cineva mai sus de ce. Nu e vorba de "conservatoristi" sau de "conservatori"... E vorba de ce anume se canta, nu de cine canta.

 

Ia spune-mi cum ar canta Malmsteen cu pana pasajul de mai jos?

 

 

E--1s5-------5-------------5-6h8p6-5-6-8-|-5-------5-------------5-6h8p6-5-6-8-|

B--------6-------6-------8---------------|-----6-------6-------8---------------|

G----------------------------------------|-------------------------------------|

D--------7-------7-----------------------|-----7-------7-----------------------|

A------------8-------7-----------0-------|---------8-------7-----------0-------|

D----0-----------------------------------|-0-----------------------------------|

 

 

 

3. Pe chitara clasica se poate canta foarte bine cu pana. Dar nu muzica pentru chitara clasica.

 

4. "Pasaje de muzica clasica" poti canta si la cimpoi, daca vrei. Depinde de piesa.

 

5. Malmsteen nu canta muzica clasica nici macar in Concertul-Suita pentru Chitara Electrica si Orchestra in Mi Bemol Minor. Incearca sa faci distinctia intre muzica clasica si alte genuri influentate de muzica clasica (muzica de film, etc.).

 

 

Salutare si spor la cantat!

Edited by B-A-C-H
Link to comment
Share on other sites

Guest Mike L. Angelo

1. Chitara lui Malmsteen NU este chitara clasica. Indiferent ce ti se pare tie ca interpreteaza el...

 

Nu stiu foarte sigur daca se poate numi chitara clasica. Nici cei de la Ovation nu o numesc asa dar totusi este o chitara acustica cu corzi de nylon. Deci este destul de asemanatoare ca sunet cu o chitara clasica.

 

2. Muzica compusa pentru chitara clasica NU poate fi cantata cu pana. Ti-a explicat cineva mai sus de ce. Nu e vorba de "conservatoristi" sau de "conservatori"... E vorba de ce anume se canta, nu de cine canta.

 

Ia spune-mi cum ar canta Malmsteen cu pana pasajul de mai jos?

E--1s5-------5-------------5-6h8p6-5-6-8-|-5-------5-------------5-6h8p6-5-6-8-|

B--------6-------6-------8---------------|-----6-------6-------8---------------|

G----------------------------------------|-------------------------------------|

D--------7-------7-----------------------|-----7-------7-----------------------|

A------------8-------7-----------0-------|---------8-------7-----------0-------|

D----0-----------------------------------|-0-----------------------------------|

 

Nu stiu foarte sigur cum ar interpreta Malmsteen cu pana un pasaj asemanator cu acesta, dar foarte multi chitaristi care aleg sa cante cu pana pe acustica/clasica/electrica folosesc ceea ce se numeste "hybrid picking". Adica folosesc si pana si degetele libere. Foarte multi chitaristi mari folosesc tehnica asta si printre ei se numara Shawn Lane, Buckethead, Zakk Wylde, Eric Johnson si Brian Setzer. Sunt sigur ca mai sunt multi altii care o folosesc dar astia sunt primii care imi vin in minte.

 

Uite si doua exemple pe care le-am gasit pe youtube cu doi dintre cei mai sus facand hybrid picking:

Buckethead

Zakk Wylde

 

Buckethead o foloseste doar la Figure 2 unde se vede clar ca foloseste degetul mijlociu ca sa ciupeasca octava notei cantata cu pana.

La Zakk Wylde se poate observa tehnica prin toata inregistrarea.

 

PS: Chitarile alea sunt cu siguranta clasice si totusi ambii canta cu pana pe ele, si sunt sigur ca pot interpreta aproape orice piesa de clasica asa.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.