www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Warwick Sau Behringer?


sL33py
 Share

Recommended Posts

Tu vorbesti serios ? Iti pui problema dintre Behringer si Warwick ? :) Tare, nu bag mana in foc totusi ca Warwickul acela este super bun sau nu, dar e o certitudine ca Behringerul sigur nu.

Link to comment
Share on other sites

In primul rand, unde vrei sa canti cu el ? Acasa, la sala, pe o scena ? Ca sa vezi daca nu cumva ti's multi 60W. In al doilea rand, merita din plin 60W in minus, Behringer e o firma execrabila, am avut chitara de la ei, am dat'o rapid, am avut doua mixere, unul pe 8 si unul pe 24 de canale de la ei, le'am dat, am avut pedala, am aruncat'o ... nici nu lua in considerare ca exista firma Behringer.

Link to comment
Share on other sites

Pentru exersat acasa iti ajung acei 60W, sunt chiar prea multi, Blue cab se gaseste si in varianta de 30W, dar daca tu vrei putere mai mare, volum mai mult, nu tre sa ii asculti pe altii cand iti spun "nu lua frate"ca in definitiv nu ei vor canta pe respectiva "scula" ci tu si e important sa mai faci si cum te taie capu cateodata :)

Link to comment
Share on other sites

Da dar ma gandesc la diferenta k Blue Cabu 60 are doar 60W pe cand Behringer are 120W.. si nu e mare diferenta d pret, adik calitatea superioara a warwickului merita aia 60W in minus?

 

lumanare sau bec electric ? cam asa se poate compara treaba.

 

120W a lui Behringer ? cred ca e bine daca suna cat 60W la Warwick !

 

e vorba de randament .

 

Ai vazut vre-o trupa serioasa sa care boxe "Behringer"? .

 

Daca Warwick are difuzor cu SPL cu +3dB fata de alta statie mai ieftina suna la fel de tare ca alta statie cu dubla putere ELECTRICA si cu dif cu SPL mai mic .

 

Firmele serioase pun difuzoare cu SPL mare cea ce inseamna ca transporti sub jumatate de gabarit de scule ptr aceiasi putere acustica radiata .!!

 

Nu incerca intr-o camera ca nu este concludent ce auzi !! intre 60W si 120 W nu auzi mare diferenta si te poate pacali daca esti intr-o incapere ce are reflexii .Numai pe scena auzi diferenta sau in aer liber .

 

60W +3dB =120W ....3dB este cea mai "mica" diferenta ce o sesizezi ca si crestere a tariei sunetului .+3dB este dublarea puteri.

 

Sa auzi dublu de tare trebuie +10dB

 

60W+10dB= 600W , atat trebuie ca sa auzi 60W dublu de tare .

 

Nu-i rau daca ai 120W ( adevarati) caci poti canta cu 60W "curat" si ptr. accente ai o rezerva de putere de 3dB , adica a i o marja sesizabila de putere "clean".

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

Guest anghelescu
lumanare sau bec electric ? cam asa se poate compara treaba.

 

120W a lui Behringer ? cred ca e bine daca suna cat 60W la Warwick !

 

e vorba de randament .

 

Ai vazut vre-o trupa serioasa sa care boxe "Behringer"? .

 

Daca Warwick are difuzor cu SPL cu +3dB fata de alta statie mai ieftina suna la fel de tare ca alta statie cu dubla putere ELECTRICA si cu dif cu SPL mai mic .

 

Firmele serioase pun difuzoare cu SPL mare cea ce inseamna ca transporti sub jumatate de gabarit de scule ptr aceiasi putere acustica radiata .!!

 

Nu incerca intr-o camera ca nu este concludent ce auzi !! intre 60W si 120 W nu auzi mare diferenta si te poate pacali daca esti intr-o incapere ce are reflexii .Numai pe scena auzi diferenta sau in aer liber .

 

60W +3dB =120W ....3dB este cea mai "mica" diferenta ce o sesizezi ca si crestere a tariei sunetului .+3dB este dublarea puteri.

 

Sa auzi dublu de tare trebuie +10dB

 

60W+10dB= 600W , atat trebuie ca sa auzi 60W dublu de tare .

 

Nu-i rau daca ai 120W ( adevarati) caci poti canta cu 60W "curat" si ptr. accente ai o rezerva de putere de 3dB , adica a i o marja sesizabila de putere "clean".

apropo de echipament behringer la chitaristi pro...daca nu ma insel

la sfarsitul videoului apare rusty cooley iar in spatele lui un rack in care se afla un V-amp pro
Link to comment
Share on other sites

Am si eu o intrebare, voi c amp imi recomandati un Warwick Blue Cab 60 sau un Behringer Bx1200 Ultrabass? Sunt cam in aceeasi raza d pret.. asa ca inca nu sunt sigur..

 

mama e incredibil!

 

 

 

 

tataaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa

 

warwick tattttttttttttttttttttaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa.

 

auzi intrebare.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.