www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Crazy Train Intro


Guest Tony
 Share

Recommended Posts

Dupa cum bine se stie, tabul de intro al piesei Crazy Train este:

 

E |-------------------------------------|

B |-------------------------------------|

G |-------------------------------------|

D |-------------------------------------|

A |-------4---5---4---2-------2---------|

E |---2-2---2---2---2---5-4-5---5-4-0---|

 

Dar avem de'a face cu o mica problema manuala ca sa zic asa, in sensul ca pentru kitaristii cu degetzele mai scurte A 5-ul ala e mai dificil de luat.

Fetelor out there, I'm talkin' to you too!

 

Din punct de vedere al kitarii, A 5-ul e inutil deoarece este de fapt coarda D. Autorul soloului a preferat A 5-ul in locul D-ului probabil pentru ca ii era mai la indemana. Well, mie nu-mi prea este la indemana, asa ca folosesc D-ul in locului A 5-ului si am grija sa pastrez sunetul curat cand fac trecerea la coarda D.

 

Prin urmare tabul rescris arata astfel:

 

E |-------------------------------------|

B |-------------------------------------|

G |-------------------------------------|

D |-----------0-------------------------|

A |-------4-------4---2-------2---------|

E |---2-2---2---2---2---5-4-5---5-4-0---|

 

Acest solo scurt e super bun pentru warming up. Asa ca toti cei cu degetzele mici sunt invitati sa cante Crazy Train cu noul tab. :)

 

All aboard! Ha ha ha ha! :)

Link to comment
Share on other sites

Guest deadlok

E o solutie, dar cea mai buna solutie este sa iti obisnuiesti degetul mic cu corzile mai groase cantand dupa tab-ul original. Asa nu faci decat sa eviti temporar o problema care va reveni mai tarziu; intr-un final tot va trebui sa folosesti degetul mic. :)

 

PS: si eu am degete scurte, dar au devenit destul de "cracanabile";

Edited by deadlok
Link to comment
Share on other sites

lol. uita-te la van halen spanish fly daca vrei degete cracanate. sau extreme wounded bublebee, hip today au fiecare parti cracanate

eu nu cred ca e indicat sa folosesti coarda D libera. in plus e mai greu sa pastrezi sunetul curat cand faci trecerea inapoi de pe D pe alta coarda, pt ca tre sa o mutzesti.

tu nu ajungi nici cu degetul mic la A5 (D)? dar la E5 (A) cu ce ajungi?

incearca sa "sari" cu mana din zona 2 in zona 5, ca oricum notele de la 2 F# nu tre sa sune peste cele de la 5 si 4

trebuie sa te obisnuiesti sa prinzi notele la interval de 1 ton, adica 2 taste cel putin cu degetele 1 si 3, unde 1 e aratator si 4 ala mic.

gandest-te ca sunt multi care le prind cu degetele 1 si 2, mai ales in blues

 

ex

4 4 6 4 4 4 6 4

2 2 2 2 2 2 2 2

Edited by barbarossa
Link to comment
Share on other sites

lol. uita-te la van halen spanish fly daca vrei degete cracanate. sau extreme wounded bublebee, hip today au fiecare parti cracanate

eu nu cred ca e indicat sa folosesti coarda D libera. in plus e mai greu sa pastrezi sunetul curat cand faci trecerea inapoi de pe D pe alta coarda, pt ca tre sa o mutzesti.

tu nu ajungi nici cu degetul mic la A5 (D)? dar la E5 (A) cu ce ajungi?

incearca sa "sari" cu mana din zona 2 in zona 5, ca oricum notele de la 2 F# nu tre sa sune peste cele de la 5 si 4

trebuie sa te obisnuiesti sa prinzi notele la interval de 1 ton, adica 2 taste cel putin cu degetele 1 si 3, unde 1 e aratator si 4 ala mic.

gandest-te ca sunt multi care le prind cu degetele 1 si 2, mai ales in blues

 

ex

4 4 6 4 4 4 6 4

2 2 2 2 2 2 2 2

Right!

Coarda D luata liber nu va suna ca D-ul luat pe coarda A.Plus de'asta la viteze mari sau exercitii legatto vatrebui sa folosesti toate degetele pe distante cat mai mari pe lungimea unei corzi daca vrei sa ai libertate de miscare. :)

Sau verifca'l pe Richie Kotzen cara-ti baga strech'uuri la distanta de 7-8 semitonuri si la ce viteze...

Link to comment
Share on other sites

Pey tocma aici e problema: cracanabilitatea degetului mic.

Nu era vorba ca mi-am bagat dejtu mic la naftalina, ci din contra, pentru 4-ri folosesc degetul mic.

 

Pentru toti cei care citesc acest mesaj si le sforaie degetul mic: TREZITIIIIIII-L!!!!!!! :)

Link to comment
Share on other sites

Right!Coarda D luata liber nu va suna ca D-ul luat pe coarda A.Plus de'asta la viteze mari sau exercitii legatto vatrebui sa folosesti toate degetele pe distante cat mai mari pe lungimea unei corzi daca vrei sa ai libertate de miscare. :) Sau verifca'l pe Richie Kotzen cara-ti baga strech'uuri la distanta de 7-8 semitonuri si la ce viteze...
Aaa...?!Sa nu uit. Te plangi de degete scurteVezi Michael Romeo! :)Practice hard man! Rezultatele vor veni. :)
Link to comment
Share on other sites

come on man.. have some balls! :)

 

nu tre sa tii neaparat mana blocata, eu o misc si la faza cu

 

A------4---5--4-

E-2-2---2---2--

 

si la

 

A-2--------2--------

E----4-5-4---5-4-0-

 

 

e chiar f usor, aproape a 2a chestie pe care am invatat-o la chitara, dupa inceputu de la come as you are de la nirvana(bineinteles mi-a luat vreo 2 saptamani pana sa il fac binisor)

 

daca vrei sa folosesti degetu mic, do it, da daca nu poti si nu poti, nu te obosi cu coarda D, mai bine faci cu inelaru si 4 si 5(cum fac eu)

Link to comment
Share on other sites

Eu nu vad unde e problema. Sincer. Nu iti trebuiesc lopeti ca sa executi acest lick. In mod normal, fara sa apelezi la intinderi, poti acoperi cu degetele un interval de 4 taste distanta ( in cazul de fata indexul tasta 2, mijlociul tasta 3, inelarul tasta 4 si ala mic tasta 5). Nu cred ca e aici o problema care sa tina de anatomie, cred ca problema e mentalitatea. Ai descoperit care e problema, rezolv-o nu o evita. Mi se pare mai greu sa apelezi la notele La si Re de pe corzile 5, respectiv 4, asta implicand stapanirea unor tehnici cum ar fi string skiping si palm muting. Asa ca exerseaza folosind digitatia recomandata de Randy. Nu strica.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.