www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

floyd rose


Guest Johnny I
 Share

Recommended Posts

Guest Johnny I

salve all u happy people!! am si io o intrebare... in ce consta de fapt setarea unui floyd? ca nu am inteles.... si... ink o chestie: exista vreo seare standard, sau mai buna?

Link to comment
Share on other sites

Setarea unui Floyd cred ca presupune mai multe chestii:

 

- Setarea inaltimii puntii, din cele doi "piloni" sustinatori; asta presupune un oarece acordaj, pentru a-ti putea da seama cat de apropiate vrei sa fie / cat de mult poti sa apropii corzile de grif (action setting). 1,5 mm inaltime a corzii fata de tasta 24 mi se pare mult prea putin, mai ales pt corzile mai groase, care au nevoie de un spatiu de vibratie mai mare. Daca ai niste taste 'mai putin jumbo' (mai mici), chiar e o chestie exagerata; coarda ar trebui sa aiba fata de grif (taste) o distanta care sa-i permita o vibratie cat mai buna (coarda vibreaza circular) si sa iti permita si tie sa faci o intindere fara sa-ti rupi degetele. Dc vrei sa canti 100% shred si consideri ca nu merge altfel, o apropii cat mai mult posibil, dar retine ca aceasta presupune niste compromisuri la alte capitole.

 

- Suruburile de reglaj fin le potrivesti pe la jumatatea filetului ca sa iti permita pe urma corectarea acordajului fara a mai deschide menghina (partile metalice din capatul grifului care tin corzile prinse).

 

- Acordarea instrumentului in paralel cu ajustarea arcurilor din spate. Chitara trebuie sa fie acordata in conditiile in care puntea se mentine paralela cu corpul acesteia. Aici e marea greutate si cam asta inseamna de fapt setarea unui floyd. Iti trebuie ceva rabdare si intai de toate sa intelegi principiul de baza. Puntea sta in echilbrul care se formeaza intre tensiunea din corzi si cea din arcuri. Corzile trebuie sa fie toate acordate intr-un final; daca se schimba tensiuea dintr-o coarda, aceasta va afecta intregul echilibru - tensiunea in celelalte corzi si ceva mai putin, inclinarea puntii. Exista mai multe metode de acordaj, dar cea clasica presupune sa iei corzile pe rand incepand de la Mi-ul de sus si sa repeti pana cand se ajunge la acordajul dorit. Mai umbli si la arcuri pentru a regla bridgeul. O data ce prinzi ideea o sa poti anticipa reactia raportului de tensiuni si o sa dureze totul ceva mai putin (minim 15 - 20 min dc pui un set nou de corzi, care sa presupunem ca sunt bine intinse).

 

- Mai ramane intonatia pe care insa nu o poti regla decat dupa ce ai detensionat corzile. Chestia asta nu am facut-o si nu stiu exact cum se procedeaza. Dar cred ca ai de munca rau de tot :) Teoretic, trebuie sa dezacordezi chitara, ajustezi intonatia (sunt niste surubele care le slabesti dupa care poti seta pozitia inaltatorului pt fiecare coarda), dupa care tensionezi coarda respectiva pana aproape de nota ei si verifici rezultatul. De retinut ca nu trebuie neaparat sa acordezi toata chitara sau puntea sa stea paralela ca sa verifici intonatia.

 

- Ai terminat cu tot? Mai lasi corzile sa se intinda, mai tragi si tu putin de ele (nu cu maneta), dupa care inchizi menghina si asta a fost. Mai departe o tii doar din reglajul fin, cand mai este cazul. Si ar trebui sa te tina f mult acordajul. Daca nu folosesti intensiv maneta, nici nu trebui sa mai blochezi menghina.

 

- Poate ar mai fi si reglajul pt maneta :) Unii le vor fixe, sa stea intr-o anumita pozitie cand iau mana de pe ele, altii le lasa "libere", cu suficient joc astfel incat sa se balanseze o data cu miscarea chitarii.

Link to comment
Share on other sites

- Mai ramane intonatia pe care insa nu o poti regla decat dupa ce ai detensionat corzile. Chestia asta nu am facut-o si nu stiu exact cum se procedeaza. Dar cred ca ai de munca rau de tot :) Teoretic, trebuie sa dezacordezi chitara, ajustezi intonatia (sunt niste surubele care le slabesti dupa care poti seta pozitia inaltatorului pt fiecare coarda), dupa care tensionezi coarda respectiva pana aproape de nota ei si verifici rezultatul. De retinut ca nu trebuie neaparat sa acordezi toata chitara sau puntea sa stea paralela ca sa verifici intonatia.

 

bzzzzzzzzzzzz. . . ma bag si io ca muska :)

LinX-ule, la Floyd n-ai decat doua pozitii pentru inaltatoare... sau gresesc?

 

later edit: bine am zis cu bzzzzzzzzz :) doua pozitii sunt pentru cuiul inaltatorului

Edited by malex
Link to comment
Share on other sites

Uite ce m-ai pus sa fac... :)

 

post-229-1128041740_thumb.jpg

 

In primul rand am folosit gresit termenul "inaltator"; am vazut chiar aici pe forum ca se zice şa (saddle) (4 in figura anexata). Pentru suruburile (5) care fixeaza aceste sei exista 3 pozitii, cel putin la un Floyd original, dar nu poti sa vezi probabil a 3a pozitie deoarece este acoperita de sa. De asemenea, cand am zis ca "setezi pozitia inaltatorului" am vrut sa zic ca slabesti surubul respectiv (4) si deplasezi saua fata-spate. Untilitatea celor 3 pozitii pentru suruburi apare cand saua trebuie deplasata mai mult decat ii permite jocul acesteia pe orizontala si atunci o muti cu tot cu surub daca este cazul.

 

Si ca tot am bagat figura aia: 1. sunt niste suruburi mai lungi al caror rol este sa fixeze coarda (sunt actionate cu un imbus); 2. "rocker screws / bridge pivot screws" sunt "pilonii" de care vorbeam, in care se sprijina puntea si de unde se regeaza si actiunea corzilor; 3. suruburile de reglaj fin; 4 si 5 am zis mai sus; 6 - bratul (maneta) si sistemul de prindere. Ar mai fi si altele, daca ar fi sa desfaci puntea pe bucatele, dar nu le mai amintesc.

 

malex, sa nu ma intelegi gresit, m-am intins mult cu explicatiile in ideea in care poate ajut pe cineva care nu stie multe despre o punte Floyd; imi dau seama ca nu e cazul tau. Poate ca un http://www.floydrose.com/originaltremolo.html era de-ajuns :)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.