www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Guitar Plans


B0g
 Share

Recommended Posts

Scuze daca nu e locul potrivit ptr acest post (si rog un admin in acest caz sa il mute) dar doresc sa ofer doua grifuri unui entuziast constructor de chitari :) - like b0g.

Asadar, primul este de la o chitara mai veche, un fel de copie de Gibson daca imi amintesc bine, iar al doilea vine de pe o chitara double six (cred) la care am incercat acum multi ani sa ii fac headstock ul ca la Ibanez.

Amandoua au stat in beci ani de zile... deci trebuie curatate serios.

 

Le dau cadou celui care le solicita primul. (Si care plateste transportul daca nu e din Timisoara :))

Puteti sa ma contactati pe yahoo mess la id ul din profil.

post-1831-1187631525_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

fa-ti un cont pe www.mimf.com , e gratuit...vei putea vizualiza astfel sectiunea library...acolo o sa gasesti cam tot ce tine de constructia instrumentelor, incepand de la vioara pana la ukulele...de asemenea este o sectiune cu "instrument plans and templates" unde gasesti o sumedenie de planuri la scara 1/1 si extrem de precise...sunt realizate in AutoCad(formate .dwg sau .dxf) deci vei avea nevoie ori de o versiune AutoCad sau de un viewer pe care il poti downloada gratuit de pe net...vei gasi acolo planuri mai mult sau mai putin detaliate pentru modelele Les Paul, SG, Ibanez RG, Flying V, si MULTE, MULTE altele...inclusiv pentru alte instrumente...Sper ca ti-am fost de ajutor...Sanatate si numai bine :)

Link to comment
Share on other sites

Acum vreo doi-trei ani de zile imi facusem planurile pentru un corp de chitara / bass in forma de cruce celtica . Echilibrat corespunzator, si artistic, cit si ca nivel de confort, cu dimensiunile gitului luate de la un Strat cu 22 de taste ... lungimea finala , saraca , i-ar fi fost de ... 117 centimetri. Ideea nu s-a pierdut nici in ziua de azi. Trebuie sa gasesc insa scannerul care sa tina foaia aia mare . De pozat ... nu cred ca incape.

Link to comment
Share on other sites

Scuze daca nu e locul potrivit ptr acest post (si rog un admin in acest caz sa il mute) dar doresc sa ofer doua grifuri unui entuziast constructor de chitari :) - like b0g.

Asadar, primul este de la o chitara mai veche, un fel de copie de Gibson daca imi amintesc bine, iar al doilea vine de pe o chitara double six (cred) la care am incercat acum multi ani sa ii fac headstock ul ca la Ibanez.

Amandoua au stat in beci ani de zile... deci trebuie curatate serios.

 

Le dau cadou celui care le solicita primul. (Si care plateste transportul daca nu e din Timisoara :))

Puteti sa ma contactati pe yahoo mess la id ul din profil.

post-1831-1187631525_thumb.jpg

 

Le vreau eu... le vreau eu... please... Ti'am dat add pe mess :)

Link to comment
Share on other sites

Prea tarziu :) - chiar azi le-am expediat deja unui membru al acestui forum. In cazul in care nu o sa ii fie bune ma gandesc ca o sa te contacteze si ti le va trimite tie.

 

 

Asta e... e vina mea ca nu am fost pe faza. Felicitari pt. initiativa ta. Sper sa se mai gaseasca oameni care vor sa scape de componente care nu le mai folosesc.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.