www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Stufstock `07


ambrozie
 Share

Recommended Posts

2005 - la inceputul recitalului Luna Amara, se aude o voce de intelectual pur sange, in direct la tvr2, de la profesionistii din studio - "aiºtia cât cantã?"

2006 - recitalul Luna Amara (asta nu e un topic despre cenzura) este intrerupt dupa jumatate de melodie, pentru ca "s-a incheiat transmisia" - cei mai batrani probabil pot face legatura cu rationalizarea curentului electric, a alimentelor etc. Tot in 2006, o trupa foarte interesanta, dupa parerea mea, Al Jawara, nu este difuzata, pentru ca transmisia celei de-a treia zi a Stufstockului `06 a durat o ora. Festival Stufstock transmis, nu-i asa, integral de TVR2!

2007 - (asta nu stiu daca a fost de la compania mea de cablu) - in prima seara am vizionat Radio 2, nu TVR2, intrucat am avut doar sunet. Seara a doua - la concertul Timpuri Noi, in opinia mea, una din cele mai bune trupe din Romania, transimisia este incheiata la jumatatea ultimei melodii, una din cele mai bune melodii ale trupei. Mureau daca mai lasau inca 3 minute. Din nou o dovada de profesionalism si seriozitate, un cadou oferit pentru cei care urmaresc la tv si din varii motive, obiective sau nu, nu au putut fi la Vama Veche pentru a vedea live festivalul.

Cunosc aspectul legat de bani si publicitate, chiar daca tevereul e post public. Dar ce ma intreb eu, este greu de respectat acest fenomen stufstock, chiar daca e departe de ceea ce vrea sa para a fi, chiar daca nu mai e o forma de protest hipiot, cum a fost conceput? e greu de transmis de catre un post profesionist? era greu sa puna momentele publicitate in pauzele dintre recitaluri? acest post pentru varsta a treia crede ca-si poate acapara publicul tanar transmitand cu gafe un festival de rock?

Link to comment
Share on other sites

Guest Morgan

seara 1 - neurotica: la prima melodie chitaristul se lupta cu amplificatorul (care nu cred ca era adus de acasa, cred ca toti canta pe aceleasi ampuri, avand in vedere cat de repede se schimba trupele), ca sa nu mai vorbesc de stativul de cinel care s-a daramat din cauza ca bateristul era inghesuit. De luna amara nu stiu ce sa zic, mie mi s-a parut ca au cantat prost (mihnea si-a pierdut din voce, melodiile vechi au fost modificate inutil etc.)

Link to comment
Share on other sites

Eu la asta ma refer, la modul plin de gafe in care TVR transmite. Am fost la ceva concerte Timpuri Noi, mare parte din ele au fost excelente ca prestatie, iar aseara am ramas impresionat de cum cantau Namol. Si mai impresionat cand am vazut versiunea "tevereu edit".

Cel mai bine ar fi, daca tot nu sunt in stare sa transmita ca lumea (si anul trecut au intrerupt emisia ca sa difuzeze un rahat de film - si era chiar un rahat de film, in 2005 a fost un fel de "Mircea, fa-te ca lucrezi" - daca stiti la ce ma refer, dat in direct de cine stie ce om de la butoane din studio) sa-i lase pe altii.

Link to comment
Share on other sites

Apropo de Phoenix, ce-o fi avand Nicu Covaci de statea acolo de parca dormea in picioare? :)

Am observat vocea lui cam ragusita.. cine stie..

Se enervase foarte tare din cauza sonorizarii, avea probleme cu monitorul. Asta nu s-a auzit atat de elocvent la teveu, dar pe el probabil ca l-a deranjat ca nu se auzea. Asta-i alta poveste.

In fine, eu raman la parerea ca Stufstock `08, daca se va mai organiza, trebuie sa fie transmis de un alt post mai competent. Si n-o zic doar pentru ca sunt fan Timpuri Noi si m-a deranjat foarte mult "ciuntirea" recitalului. Intr-adevar, poate isi depasisera timpul de emisie, dar anii trecuti se facusera decalaje de cate o ora inca de la jumatatea serii. Nah, ramane o parere personala, dar am impresia ca ei se dau profesionisti si mai au mult pana la a fi semi-amatori, si din ambitie prosteasca transmit tot ei Stufstockul, pentru a mai ciupi ceva rating dintr-un sector de public la care in general n-au sanse, desi stiu ca nu-s capabili (ceva in genul a ceea ce a facut Realitatea TV cu sfertul romanesc de finala al cupei UEFA).

Link to comment
Share on other sites

Guest Chiperion

Au venit, de venit, da' cine s-a dus zicea ca n-au lasat o impresie prea buna. Vezi ca umbla niste cronici pa la saiturile de profil.

Link to comment
Share on other sites

au fost cradle, la a 2-a melodie deja m-am mutat la scena din dreapta sa prin loc bun la luna amara...prestatzia lor a fostz grjjj grjj grjjj chitare, niste tobe, o voce care nu se auzea decat intre melodii si atunci jumatate din cuvinte erau binecunoscutul F-word (sau derivate de-ale lui)...nu m-au impresionat deloc(trebuie sa recunosc k nu sunt fan, dar cred k deja v-ati prins, nu am nimik cu ei...dar chiar nu mi s-a parut k au ceva de aratat...in afara de costumele alea). a da si parca au aruncat cu niste betze... :) ..whatever

Link to comment
Share on other sites

Din pacate..

 

Te referi la faptul ca unele trupe a caror nume anuntau o prestatie mai buna decat cea avuta au dezamagit publicul? Nu intotdeauna capurile de afis arata ce ar trebui sa arate....adica sa justifice numele lor ingrosat in mod observabil de pe acea hartie :) . Si daca alte trupe le depasesc calitativ....foarte bine.

Sau....de ce "Din pacate.."?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Guest Mihaita

Bai, ce sa zic acuma, nu e ca si cum daca se dadea TVR2-ul la o parte, imediat se infigea altcineva sa transmita Stufstockul. Pana la urma asta e dezavantajul sa-l vezi de-acasa, la mana si priceperea lor.

 

Sigur ca se poate mai bine si sugestii pot veni cu carul. De exemplu eu ma uitam din spate la proiectia pe cearceaf cu Toy Dolls si mi se parea ca regia n-are nici o legatura cu stilul muzicii lor.

Butterflies in my Stomach s-au plans ca nu au vrut bulangii sa dea proiectorul mai in spate astfel incat partea lor de visual pregatita de-acasa sa se vada mare in spatele scenei.

Inghesuiala pe scena e foarte posibil sa fi fost pentru trupe mai numeroase, asta probabil presupune ca urmatorul stuf sa lucreze deja cu niste scene mai mari, mai ales ca vor ei sa aduca U2 cica.

 

Pe-aia ii cheama Al Jawala si da, multe cantari misto s-au ratat pe TV. In plus, nu gasesc pe nicaieri cand are TVR2 programate emisiunile despre Stufstock. Daca stie cineva, zic mersi pentru efortul unui PM.

Link to comment
Share on other sites

Guest Eugen_G

"Stufstock `07"

Stuffstock=nici o legatura cu Vama shi cu "salvarea" ei.

Sincer=metoda de spalare de bani.

Majoritatea amicilor mei care au fost in Vama in timpul numitului=nici nu s-au dus chiar de aveau bani.

Stuffstock=merita boicotat.

La fel shi pt. "Fanfest" de la Roshia.

Link to comment
Share on other sites

mie mi-au placut mult cum au sunat Travka. Au fost la Tvr 2 candva tarziu in noapte, s-au auzit surprinzator de bine, mai ales vocea a sunat asa cum trebuie ( cam putini vocali romani suna bine acum... m-am uitat la Timpuri Noi, Dan Iliescu canta mai tare si mai curat decat Artan, la concertul Kumm nu am rezistat sa ma uit deoarece vocalul facea praf toata munca colegilor de scena etc.) Partea instrumentala la Travka era putin cam simpluta, dar per total au sunat chiar bine. :)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.