www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Danut- O Parte Manhattan (eric Johnson)


Guest dan.c
 Share

Recommended Posts

  • 2 weeks later...

Salut, da laudabila initiativa, DAR, (bolly ma cunoaste, de obicei cand fac o recensie sunt destul de serios si incerc sa fiu cat mai precis posibil) as avea ceva de spus:

Efecte sunt total inapropriate...sau sunetul este "camouflat", prea umflat, si resultat este cum cand o persoana incerca sa priveasca prin ceata.

Groove-ul eu siz ca este suficient, trebuie numai exersat mai mult (te ai cam grabit sal bagi pe net)

Un eror fondamental este timingul, (din ce am reusit sa aud..) Eric j. foloseste hibryd picking (combinatie intre finger picking si pana. Aici de pilda la pasaj de la secunda 0.14/0.16 eric foloseste fingerpicking (pana este tinuta intre dejetele 2 si 3 de la mana dreapta (scuse nu stiu cum se numesc dejetele in roman), pentru a da timing si "efectul de astompat un pic.

Solo: bolly care solo? de fapt solo nul comentez pentru ca nu exista. este aruncata acolo prima frasa si gata, nu am ce sa comentez.

Oricum si acesta melodia, ca de pilda tender surrender al lui steve vai, melodie care la prima ascultare pare a fi usoare, trebuie mult studiu (dar nu la viteza) la groove e timing in general.

Daca poate sa te fie de ajutor pe you tube exista un chitarist brasilian Gustavo guerra care executa la perfectiune melodia aceasta: www.youtube.com/watch?v=xh8887r96n4

te sfatuiesc sa te uiti cum "atinge el corzile si sa faci atentie la mana lui dreapta (discurs despre finger..).

In sfarsit felicitari, melodia este grea pentru oricine (nu mai vorbim de pentatoniche scalare de la solo, la viteza acea sa pastresi groove este greu, si sa executi curat inca mai greu.

Felicitari si spor la munca.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

nice. este o piesa grea.. as vrea sa-i dau si eu o tura dar sa mi-o aduc aminte caci am uitat-o se pare.. cand am incercat azi dimineata :)

 

uite varianta care mi se pare cea mai onesta de pe youtube: http://youtube.com/watch?v=UKGjFw2dm4I .. huesca asta mi se pare incredibil, vezi ca mai are o gramada de videouri, dupa parerea mea cele mai bune coveruri la piesele astea.. si tonul de asemea foarte bun.

 

si guerra mi-a placut de asemenea dar nu mi-a placut delayul folosit de el pt ca nu e ala din piesa.

 

numai bine !

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.