www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Omega


alex_omul

Recommended Posts

Guest Baumwolle

Cred ca se refera la faptul ca distorsiunea de pe riff are prea multe frecvente joase si murdareste sunetul. Incearca sa te joci cu EQ-ul mai mult.

Link to comment
Share on other sites

da, prin muddy se face referire la faptul ca frecventele joase acopera frecventele inalte; dupa cum a spus si baumwolle, o corectie de ton din lo/mid/hi poate rezolva multe.

de asemenea, recomand sa incerci sa folosesti un BPF (band pass filter) cu banda de trece sus setata undeva pe la 60-80hz (sa faci loc basului, pe langa asta scapi de un eventual hum) si banda de trece jos setata undeva pe la 16kHz (se poate si mai jos, maxim 10-12kHz, zic eu, dar nu va mai suna "sparkling").

Link to comment
Share on other sites

Acuma ca sa corectez rifful ala, trebuie sa inregistrez totul de la zero, cu alt ton pt ca am folosit audacity si mi lene sa inregistrez iarasi riffurile. Cat despre bas, nu cred ca pot scoate ceva mai bun din el :), am o blana de bas care si asa suna ca fanu. la frecvente inalte suna prea incet si trebuie sa ii dau boost iar la frecvente prea joase deja se simte humul. am incercat pe cat posibil sa corectez asta, insa noah... la asa bas, nu prea am pretentii.

Link to comment
Share on other sites

Smells like Iron Maiden - la partea de clean unde se aud cinelele si mai apoi unde intra basul.

 

it does! but it's not maiden:P. Alta e sursa de inspiratie...

 

inca o boaba de reverb pe unde e chitara solo... in rest super :)

 

thanks man! :) o sa incerc sa mai adaug ceva reverb sa vad cum suna!

Link to comment
Share on other sites

bravo, are coi

toba mare parca un pic mai tare pe riff

 

mersi! da stiu, ca trebuia putin mai tare toba mare, insa mai tare de atat, nu pot sa o dau :). Am facut tobele in ezdrummer si am dat aproape la maxim toba mare. Precis ca se poate da mai tare si altfel, da noah, inca sunt la inceput si mai am multe de invatat.

Link to comment
Share on other sites

Guest NecroticCH

Piesa e tare-tare. Imi place si partea de-nceput, pauza de solo, care-i da o rezonanta usor medievala. Si timbrul chitarei solo e bine pus. Sincer sa fiu, as inlocui partea de final - cea cu tonu' ridicat - cu inca vreun interludiu. S-o mai muncesti, s-o extinzi, ca merita!

MODIF: retrag partea cu inlocuirea finalului cu altceva. Mai degraba as recomanda o continuare cu raget.

Edited by NecroticCH
Link to comment
Share on other sites

@necrotich: sau o voce satanizata de blec sa se cutremure virginele de riscul sodomizarii lor de catre demoni. of luci, of baalica

 

@alex_omul: toba puteai sa o dai mai tare daca cresteai gainul la toba (un posibil clipping, dar mie oricum imi plac otbele usor distorsionate), daca foloseai un limitator bun si cresteai volumul (gen T-racks limiter, care mi se pare cel mai bun dpdv soft, dar pierdeai din dinamica), sau daca dadeai tot mixul mai incet si pastrai toba la acelasi volum :)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
@necrotich: sau o voce satanizata de blec sa se cutremure virginele de riscul sodomizarii lor de catre demoni. of luci, of baalica

 

@alex_omul: toba puteai sa o dai mai tare daca cresteai gainul la toba (un posibil clipping, dar mie oricum imi plac otbele usor distorsionate), daca foloseai un limitator bun si cresteai volumul (gen T-racks limiter, care mi se pare cel mai bun dpdv soft, dar pierdeai din dinamica), sau daca dadeai tot mixul mai incet si pastrai toba la acelasi volum :)

 

Umm, nu nu cred ca e nevoie de gain mai mare la tobe, trebuie doar sa dai mai incet restul instrumentelor pentru a egaliza, si sa ai grija sa nu intre pe roshu... moshu...

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 3 weeks later...
  • 6 months later...

Mie rifful nu mi se pare asa muddy, dar are o calitate digitala cam enervanta, dar daca era dat putin mai jos in mix sa se auda calumea un bass in spate si tobele ar fi foarte bine!

 

@necrotich: sau o voce satanizata de blec sa se cutremure virginele de riscul sodomizarii lor de catre demoni. of luci, of baalica

 

:) :) :):D

Link to comment
Share on other sites

Mie rifful nu mi se pare asa muddy, dar are o calitate digitala cam enervanta, dar daca era dat putin mai jos in mix sa se auda calumea un bass in spate si tobele ar fi foarte bine!

 

Dap, asa e. E foarte "sintetic" tonul de chitara si nu am facut mare lucru nici cu basul nici cu tobele si nici cu mixajul :). Oricum, recent mi-am pierdut tot ce aveam pe hard, inclusiv piesa asta, asa ca oricum vreau sa o reinregistrez asa calumea. :)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.