www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Bruce Dickinson La Constanta In August


Guest radioman
 Share

Recommended Posts

Guest radioman

1 aug 2007.

 

"Demonstrația Aero Grand Prix Constanța Challenge 2007, care va avea loc pe 25 august la Mamaia, va fi comentatã de solistul legendarei trupe de heavy metal Iron Maiden, Bruce Dickinson.

Acesta deține licențã de pilot profesionist ºi va sosi la Constanța de la Bucureºti, la comenzile unui avion AN2.

Aero Grand Prix este o demonstrație aviaticã internaționalã, în care piloții se vor întrece în curse de vitezã ºi luptã simulatã.

La manifestare, vor participa opt avioane la manºa cãrora se vor afla piloți renumiți din strãinãtate.

Românii vor fi reprezentați de Lotul național de acrobație aerianã ºi de paraºutiºtii de la Aerodromul Tuzla, care vor avea evoluții în afara concursului.

Demonstrația va fi precedatã de trei zile de antrenament, iar pe 25 august, între orele 14.00 ºi 19.00, publicul va asista la compețiție de pe plaja stațiunii Mamaia, de la o distanțã de 400 de metri."

DT,RV.

Link to comment
Share on other sites

Foarte interesant, stiu ca (fiind oarecum din partea locului) acum ceva timp se desfasura si la Kogalniceanu ROIAS parca ii zicea, tot asa, un spectacol aviatic. Am fost prin 2000 si ceva parca si am ramas surprins cum se rostogoleau migurile, f-urile, torano, eurofighter, sukhoiurile, etc pe cer ca niste libelule.

Stiam ca pe Sutghiol o sa fie in august si ceva cu curse de barci de mare viteza. Mai are loc?

Link to comment
Share on other sites

Guest radioman
Foarte interesant, stiu ca (fiind oarecum din partea locului) acum ceva timp se desfasura si la Kogalniceanu ROIAS parca ii zicea, tot asa, un spectacol aviatic. Am fost prin 2000 si ceva parca si am ramas surprins cum se rostogoleau migurile, f-urile, torano, eurofighter, sukhoiurile, etc pe cer ca niste libelule.

Stiam ca pe Sutghiol o sa fie in august si ceva cu curse de barci de mare viteza. Mai are loc?

Class One Romanian Grand Prix se va desfasura intre 31 aug si 2 sept.

ROIAS au fost in 2001 si 2006. Tornado a fost prezent doar in expozitie statica, iar Eurofighter nu a fost deloc.

In 2001, Su 27 din Ucraina a facut o demonstratie impresionanta!!!!

Link to comment
Share on other sites

Guest radioman
E o ocazie buna sa fie vanat pentru poze si autografe :)

Iti dai seama ca o sa fiu pe acolo, deja ma interesez de acreditare.

In sfarsit se intampla ceva legat de muzica adevarata si pe aici!

Link to comment
Share on other sites

Class One Romanian Grand Prix se va desfasura intre 31 aug si 2 sept.

ROIAS au fost in 2001 si 2006. Tornado a fost prezent doar in expozitie statica, iar Eurofighter nu a fost deloc.

In 2001, Su 27 din Ucraina a facut o demonstratie impresionanta!!!!

In fine...am citat din memorie, memorie pe care o am doar de pe marginea soselei, nefiind de fapt pe aeroport. A fost oare vreun jas grippen si l-am confundat cu erofighter, sau ma insel in ambele cazuri? Mea culpa daca da...Dar imi amintesc faptul ca am zburat si "noi" adica un pilot roman pe unicul si singurul mig29 functional din Romania. E asurzitor migul cu motoarele alea 2 in picaj si apoi pe afterburner :) :) :)

Link to comment
Share on other sites

Guest radioman
In fine...am citat din memorie, memorie pe care o am doar de pe marginea soselei, nefiind de fapt pe aeroport. A fost oare vreun jas grippen si l-am confundat cu erofighter, sau ma insel in ambele cazuri? Mea culpa daca da...Dar imi amintesc faptul ca am zburat si "noi" adica un pilot roman pe unicul si singurul mig29 functional din Romania. E asurzitor migul cu motoarele alea 2 in picaj si apoi pe afterburner :) :) :)

In 2006 a fost prezentat JAS Grippen, in ideea ca poate pune ministerul botu' si il cumparam, chestie care ar fi mai buna in opinia mea, decat F 16 second-hand.

MiG 29 de-al nostru nu a zburat in 2006, deoarece nu mai e operational. Au zburat niste unguri cu un MiG 29, in a doua zi, parca.

Link to comment
Share on other sites

Guest lp2005
E o ocazie buna sa fie vanat pentru poze si autografe :)

 

Prin 2001 am vazut un interview cu el in care spunea ca in timpul liber este un "bored" Jet captain for Austria Airlines. De atunci am zburat de 6 ori cu Austria Airlines da' niciodata nu l-am prins:(. Totusi, asta toamna, pe un canal de radio (erau 47 de canale) in timpul zborului, am ascultat numai Iron Maiden. Bruce Dickinson e un om incredibil (ca de fapt toti ceilalti din trupa aia).

Link to comment
Share on other sites

Guest Tomcat

cu Grippenu' la ROIAS:baietii de la Saab aveau un filmulet foarte tare la prezentare la stand la ei.Mai lipsea la sfarsit sa spuna de la cat incepe leasingul :) (ff comercial era organizat standul, ceea ce mi-a placut pentru ca oamenii chiar stiau sa isi prezinte avionu)

Imi pare bine ca, din ce citesc, nu sunt singurul pasiont de zbor de pe forum desi trebuie sa admit ca imi dedic mult mai mult timp zborului(aeromodelism deocamdata) decat chitarii(ceea ce imi aduce aminte ca iarasi nu am mai pus mana pe chitara de nu stiu cand)

Link to comment
Share on other sites

Guest radioman
cu Grippenu' la ROIAS:baietii de la Saab aveau un filmulet foarte tare la prezentare la stand la ei.Mai lipsea la sfarsit sa spuna de la cat incepe leasingul :) (ff comercial era organizat standul, ceea ce mi-a placut pentru ca oamenii chiar stiau sa isi prezinte avionu)

Imi pare bine ca, din ce citesc, nu sunt singurul pasiont de zbor de pe forum desi trebuie sa admit ca imi dedic mult mai mult timp zborului(aeromodelism deocamdata) decat chitarii(ceea ce imi aduce aminte ca iarasi nu am mai pus mana pe chitara de nu stiu cand)

Da, am luat si eu CD-ul cu prezentarea de la ei, era clar aspectul comercial al prezentei standului.

Si mai lasa avioanele si pune mana pe chitara, nu mai umbla cu capu' in nori :))

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.