www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Reconditionare Hora Spaniola Mai Veche


ionutzkjk
 Share

Recommended Posts

am nevoie de ajutor ... vreau sa reconditionez o chitara hora spaniola cred ca e, sau daca nu , cre k e printre primele hore acustice , ea se aude bine , insa knd am primito avea griful rupt , iar ex-proprietarul a batut un cui in grif (cik sal stabilizeze) . Eu am scos cuiu si grifu , si a ramas cred ca ceva clei sau lipici , nush sigur. Daca se poate sami zica cineva , cum pot sa fac ca sai schimb vopseaua si ca sai reatasez grifu

Link to comment
Share on other sites

poi yo chiar vreau so vopsesc ... am pitici pe creier :) ... dak miar putea zice cineva cum se face

 

 

cam ce stiu eu despre treburile astea...

 

vopsitu nu e o chestie asa banala...dc vrei sa faci o treaba buna o sa iti ia muuuult mult timp si o sa te coste ceva...tre sa fol lac, vopsea,chit...toate speciale pt instrumente...se aplica mai multe straturi subtziri dupa ce ai indepartat vopseaua initiala si retusat eventualele denivelari din lemn...smighel fin de tot si muuulta rabdare...alfel sunetul va fi afectat...dc o vopsesti cu spray-ul ai toate sansele sa ii compromiti tonul...+ k finishul o sa fie de kk0... cauta pe forum..s-a mai dezbatut subiectul... parerea mea ar fi sa o lasi asa..chiar dc e mai busita..arata vintage..e pacat dc e lemn vechi si bine uscat sa dai cu vopsea inadecvata... pt lipit gat si restastat la fel apeleaza la lutier...o sa te coste cva...dar dc vrei sa mai iasa ceva din gramajoara actuala de lemne...nu cred k ai vreo alta varianta...un gat nealiniat corespunzator si din nou ti-ai compromis chitara... e o treaba serioasa...go for the luthier :)

 

mult mult succes.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.