www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Vreau Sa Cant Si Eu La Chitara


Guest MirceaL
 Share

Recommended Posts

Guest MirceaL

Mi-am cumparat si eu acum o chitara,dar nu e prea tarziu sa incepi la 17 ani???mi-a placut muzica,dar nu mi-a placut teoria,preferam doar sa ascult,acum vreau sa cant si eu,si vreau sa stiu daca am sanse sa invat,si daca puteti sa-mi dati niste sfaturi.rog adminii sa nu imi stearga topicul,pentru ca are cine sa ma invete dar am nevoie de niste sfaturi inainte,pt ca nu am tinut niciodata o chitara in mana,ii cunosc doar componentele!!

Link to comment
Share on other sites

Guest MirceaL

Daca nu ai amp,nu poti lega chitara la comp si daca ai boxe cu amp,nu poti sa folosesti ampu de la boxe????

Link to comment
Share on other sites

Guest Wickerman

Bine ai venit in lumea corzilor! :)

Eu m-am apucat de invatat pe la 16 ani si am cam un an si jumatate acum.

Nu este greu deloc sa canti, dar trebuie sa exersezi... Nopti in care stai treaz cu ghitara in brate... Pielea de pe varfu degetelor distrusa... O sa te obisnuiesti cu timpu si o sa-ti intre in reflex toate miscarile degetelor. Cauta si pe forum si pe YouTube video-uri cu lectii, cauta pe http://www.marshallamps.com/ lectiile online cu privire la acorduri si game...

Spor la zdranganit!

Link to comment
Share on other sites

Guest MirceaL
Bine ai venit in lumea corzilor! :)

Eu m-am apucat de invatat pe la 16 ani si am cam un an si jumatate acum.

Nu este greu deloc sa canti, dar trebuie sa exersezi... Nopti in care stai treaz cu ghitara in brate... Pielea de pe varfu degetelor distrusa... O sa te obisnuiesti cu timpu si o sa-ti intre in reflex toate miscarile degetelor. Cauta si pe forum si pe YouTube video-uri cu lectii, cauta pe http://www.marshallamps.com/ lectiile online cu privire la acorduri si game...

Spor la zdranganit!

 

thx man,vad ca asculti maiden,sper sa ajung sa stiu sa cant macar cateva note dintr-o piesa maiden,imi place la nebunie cum canta Adrian Smith,si am si un mare respect pt Nicko Mcbrain!!!Let's rock!!!!

Link to comment
Share on other sites

Mi-am cumparat si eu acum o chitara,dar nu e prea tarziu sa incepi la 17 ani???mi-a placut muzica,dar nu mi-a placut teoria,preferam doar sa ascult,acum vreau sa cant si eu,si vreau sa stiu daca am sanse sa invat,si daca puteti sa-mi dati niste sfaturi.rog adminii sa nu imi stearga topicul,pentru ca are cine sa ma invete dar am nevoie de niste sfaturi inainte,pt ca nu am tinut niciodata o chitara in mana,ii cunosc doar componentele!!

m-am apucat de sarme pe la 16-17 ani..si am 29 ..nu e tarziu..numai sa te tii de treaba..succes...

Link to comment
Share on other sites

Guest Distorsed

Daca tot venii vorba..( sper sa te intereseze si pe tine @MirceaL ) daca te apuci de chitara la o varsta dinasta...( 15..16 ..17 ani ) se poate face performanta cat de cat?

Link to comment
Share on other sites

Guest Wickerman

Cel mai bun adaptor guitar-computer e mufa mare mama mono legata cu un cablu la o mufa mica tata stereo la care varful si inelul sunt legate impreuna. Intrarea de Line In a computerului lucreaza stereo. Un simplu adaptor mono sau stereo s-ar auzi numai in difuzorul/casca din stanga. Si chitara prin intrarea de microfon suna ca dracu (impedantele astea)...

Post #9 -> http://forums.rgc.ro/index.php?showtopic=1...mp;#entry147062

Link to comment
Share on other sites

Guest MirceaL

eu acum sunt in germania,si in cel mai mare magazin de electronice si electrocasnice nu am gasit decat adaptor stereo,e o simpla mufa cu reductie de la jack gros,la jack subtire ca pt comp,sper sa fie buna,pe ea scrie adaptor stereo,e sg lucru care l-am gasit.

si mai am o intrebare de are mare nubulet...in mufa cu ce culoare sa bag jackul de la chitara??ca nush exact care e intrarea de line-in

2.e vreo sansa sa-i fac rau compului,si poate sa ard placa de sunet sau placa de baza???

Link to comment
Share on other sites

Guest MirceaL

Gata,am ajuns acasa,acum sunt in fata compului si cu chitara in mana,am legat-o in intrarea Line In,si acum ce soft am nevoie??AP tunerul nu prea il inteleg.va rog daca ma puteti ajuta sa imi fac chitara functionala!!!

Link to comment
Share on other sites

Gata,am ajuns acasa,acum sunt in fata compului si cu chitara in mana,am legat-o in intrarea Line In,si acum ce soft am nevoie??AP tunerul nu prea il inteleg.va rog daca ma puteti ajuta sa imi fac chitara functionala!!!

 

 

sal...si eu vreau sa-mi iau pe vitor o chitara..am tot 17 ani...dar mi s-a recomandat sa-mi iau na clasica nu electrica...eu imi doream tare mult sa invat direct pe una electrica...acum nu stiu...tu ai inceput pe electrica sau clasica? :)

Link to comment
Share on other sites

Guest MirceaL

o sa incep,nu am inceput inca.eu am intelesca nu e nimic daca incepi pe electrica,pt ca e e ca o chitara obisnuita daca nu e conectata,si nu ai efecte,scoate aceleasi sunete,are aceleasi corzi,doar ca ai avantaze amplificatorului gratis si efectelor gratis daca folosesti compu.pt mai multe detalii intreaba-l pe cosu

Link to comment
Share on other sites

o sa incep,nu am inceput inca.eu am intelesca nu e nimic daca incepi pe electrica,pt ca e e ca o chitara obisnuita daca nu e conectata,si nu ai efecte,scoate aceleasi sunete,are aceleasi corzi,doar ca ai avantaze amplificatorului gratis si efectelor gratis daca folosesti compu.pt mai multe detalii intreaba-l pe cosu

 

 

perfect..mersi de raspuns...mai am ceva sa te intreb...ce marca e chitara ta si cat ai dat pe ea...si niste detalii despre ce are ar fi grozave daca ai putea sa mi le spui...am observat pentru inceput ca are 3 doze simple...si sa-mi spui te rog si cat de greu e sa inveti pe una electrica :)

Link to comment
Share on other sites

Guest DoomShadow

Eu tot acuma m-am apucat ... acuma 5 luni :) .... sti cum sa faci ... instalezi guitar rig si asio4all si selectezi la output device asio4all .... eu am v2 :) poate exista si cv mai nou :) .... dak esti din tm spune ca poate te ajut cu cate ceva .... iti urez corzi zbuciumate ... pa

Link to comment
Share on other sites

o sa incep,nu am inceput inca.eu am intelesca nu e nimic daca incepi pe electrica,pt ca e e ca o chitara obisnuita daca nu e conectata,si nu ai efecte,scoate aceleasi sunete,are aceleasi corzi,doar ca ai avantaze amplificatorului gratis si efectelor gratis daca folosesti compu.pt mai multe detalii intreaba-l pe cosu

 

 

bre mircea ce marca e chitara si cat ai dat pe ea...niste date tehnice...:) si pentru ceilalti care folosesc asio4all si guitar rig 2...puteti face chitara electrica sa se auda ca una clasica...ca doar pe aia se invatza prima data... :) :)

Link to comment
Share on other sites

Guest MirceaL

nu stiu date tehnice,se numeste Alba,am gasit-o pe ebay in germania,si m-a costat 50 de euro cu tot cu trimis.chitara electrica suna ca una clasica fara soft,ca sa sune ca una electrica ai nevoie de amp si efecte

Link to comment
Share on other sites

Guest Paflute

fara profesor nu ajungi departe. Profesorul iti arata caile si genurile in muzica. Redescoperi niste chestii care ti se par de rahat la inceput. Daca te apuci de unul singur nu vei canta niciodata bine. De fapt poti, dar e f greu.

Link to comment
Share on other sites

Cand am vazut titlul am inceput sa rad...

In mintea mea a sunat rapid si raspunsul:

,,Cine te opreste!"

Unii se apuca la 25ani si acum canta foarte bine(27ani)au si trupa si tu te plangi de 17 :)

Iar faza...nu am avut la ce...e penibila(alt motiv nu ai gasit?)-se gasesc chitari si la 20-30 lei(acustice) daca vrei sa faci ceva.

 

Lasa zdranganeala si contacteaza un profesor(prieten care mai stie ceva) sa te initzieze,si apoi singur,exista multe partituri/tab-uri pe lumea asta...timp sa ai!

Succes!

Edited by BCRich
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.