www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Recording On Windows Vista


Recommended Posts

da greseala mea aici se vorbea de inregistrare. eu eram setat pe guitar rig acum si pe vst. oricum karpi vroiam sa t intreb daca tu vb de sb 5.1 live audigy sau de modelul vechi. eu vorbeam de latenta de soft iar o astfel de latenta de 5 6 ms e f buna, iar acolo n-ai ce face cu ac97. oricum my bad

 

nu convertorul placi introduce latenta ci softul folosit !

 

am si SB16 , si Audigy 5+1 ( o porcarie ) si SBLive24bit , destul de buna ultima

 

5.1 are zgomot mai mic decat SB16 dar are o groaza de distosiuni IMD , eu nu am vazut placa mai proasta , mai am si o Yamaha , si un Philips , toate-s mai bune decat 5.1 ..si am mai incercat si la altii .Mai am si USB , are un pic de IMD dar cu Latenza ZERO , SBLive este aproape la fel dar e mult mai calitativa.

 

ar trebui un PC cu soft special , numai ptr audio , fara nimic altceva .Toate resursele sa fie folosite la procesarea audio.Chiar acum m-am uitat ,53 de procese sunt in functiune din acestea cate trebuiesc ?Nu ma pricep destul ca sa reconfigurez Task-urile .

 

Cu PC-urile

acestea de bucatarie care numai rufele nu le spala nu se poate face prea mare lucru ,

Apropos , depinde si de bios-ul calculatorului, al placi de baza .

 

pentru SBLIve 24 bit de exemplu inca nu am gasit ASIO ,acum un an .Iar AC97 functiona mai prost cu Asio4all , pe PB Asus .

 

am mai scris pe rgc.ro :

 

cum poti sa verifici "latentza" de inregistrare -redare .

 

tragi niste tobe pe un canal in soft multimix ( adobe , cackewalk , qbase , ACID etc)

 

apoi pui pe playback

 

alt canal liber pui pe inregistrare

 

setezi mixerul place de sunet pe pozitia "what u hear " , sau " wave" ( la alte unele mixere . sa tragi pe line in cea ce se aude din PC prin placa de sunet !

 

inregisrezi pe canalul al doilea .

 

vei avea primul canal cu tobele trase ( sau un simplu metronom)

 

al doilea canal cu tobele inregistrate din playback-ul primului canal

 

intre cele doua inregistrari va fi un decalaj , acesta ar fi "delay"-ul de procesare AD si DA al placi de sunet plus "asio".

 

ptr testaty placi de sunet exista free prohramele ...

 

de ex..."RMAA 5.5 " , evaluare complexa a modulului de sunet .

Link to comment
Share on other sites

normal ca latenta e produsa de soft dar pt o latenta cat mai mica conteaza driverele si sa stie placa ce sa faca cu ele. +ca orice faci tu pe comp faci cu soft si o banala inregistrare e tot de soft facuta, ca nu e latenta asa mare asta e altceva, dar nu e pt ca nu sunt foarte multe inputuri outputuri dar oricum softul se ocupa d ceva.

Si ca sa citez:

"Creative Labs' Sound Blaster Live! has been one of the most popular sound cards for both general use and for music. However, the lowest latency most systems achieve is about 46ms which is on the edge of acceptability and most users adopt one of the two workarounds mentioned above.

 

Throughout the life of the card there was the underlying promise - or hope! - that low-latency drivers would appear. However, with the launch of the SoundBlaster Audigy complete with long-awaited low-latency drivers, this is now almost certainly out of the window. If you want a SoundBlaster with low latency you need to upgrade to an Audigy.

 

The Audigy promises latency as low as 2ms although in practice it's likely to be 4-7ms but this is well low enough for most people."

 

si nush acum nu am testat dar eu am o impresie ca nu conteaza daca mufa de line-in e aceeashi cu cea de mic pt ca mi se pare ca daca placa e setata pe line-in nu-i mai aplica preamp de mic

 

si inca ceva ce nu inteleg, nu ma prea pricep, distorsiunile IM,IMD, stiam ca sunt bune doar stau la bazele cantatului la electrica :))

Edited by Xpiral
Link to comment
Share on other sites

ok am dowloadat si eu rmaa ultima vers si mi-a dat rezultatele astea (sper ca l-am folosit bine):

 

Testing device Sound Blaster Audigy

Sampling mode 24-bit, 48 kHz

 

Frequency response (from 40 Hz to 15 kHz), dB

+0.00, -0.00

 

Excellent

Noise level, dB (A)

-92.2

 

Very good

Dynamic range, dB (A)

92.1

 

Very good

THD, %

0.0007

 

Excellent

THD + Noise, dB (A)

-86.1

 

Good

IMD + Noise, %

0.0068

 

Excellent

Stereo crosstalk, dB

-93.2

 

Excellent

IMD at 10 kHz, %

0.0071

 

Excellent

General performance

 

 

Excellent

Edited by Xpiral
Link to comment
Share on other sites

normal ca latenta e produsa de soft dar pt o latenta cat mai mica conteaza driverele si sa stie placa ce sa faca cu ele. +ca orice faci tu pe comp faci cu soft si o banala inregistrare e tot de soft facuta, ca nu e latenta asa mare asta e altceva, dar nu e pt ca nu sunt foarte multe inputuri outputuri dar oricum softul se ocupa d ceva.

Si ca sa citez:

"Creative Labs' Sound Blaster Live! has been one of the most popular sound cards for both general use and for music. However, the lowest latency most systems achieve is about 46ms which is on the edge of acceptability and most users adopt one of the two workarounds mentioned above.

 

Throughout the life of the card there was the underlying promise - or hope! - that low-latency drivers would appear. However, with the launch of the SoundBlaster Audigy complete with long-awaited low-latency drivers, this is now almost certainly out of the window. If you want a SoundBlaster with low latency you need to upgrade to an Audigy.

 

The Audigy promises latency as low as 2ms although in practice it's likely to be 4-7ms but this is well low enough for most people."

 

si nush acum nu am testat dar eu am o impresie ca nu conteaza daca mufa de line-in e aceeashi cu cea de mic pt ca mi se pare ca daca placa e setata pe line-in nu-i mai aplica preamp de mic

 

si inca ceva ce nu inteleg, nu ma prea pricep, distorsiunile IM,IMD, stiam ca sunt bune doar stau la bazele cantatului la electrica :))

 

da nici nu trebuie preamp de mic , de obicei baga fasait si e prea mare gain-ul ptr chitara , plus daca mai folosestio si ceva efect extern care mai ridica gain-ul atuncea distorsioneaza preampul de mic.

 

IMD ...InterMmodulation Distortion

 

ai auzit Ring Modulator .......acelasi lucru este IMD-ul dar nu atat de pronuntat.Insa este destul sa murdareasca tot spatiul sonor , amestecand diferitele frecvente si producand alte frecvente ce nu au existat inainte de prelucrarea si inregistrarea sunetului . De exempu tranzistoarele produc multe distorsiuni de intermodulatie ( fiind elemente nelineare)

Tuburile electronice , FET -urile produc mult mai putine IMD.

 

Si distorsionatorul produce armonice si IMD cat incape , din aceasta cauza se canta "powerchord" ...gasesti tema discutata aici pe rgc.ro

 

In cazul inregsitrari audio nu deranjeaza un pic de latenta, oricum in control ( monitor) auzi semnalul direct si playback-ul , nu auzi semnalul inregistrat in acel moment ,deci nu ma intereseaza daca se invarte semnalul 3 secunde prin soft pana ce softul il pune pe timpul muzical corect .Printr-o mica corectie se pune inregistrarea pe pozitie mai anterioara cu cat delay exista pana s-a procesat .Asa ca la playback sunetul este perfect in sincron cu BT-ul peste care a fost tras.( pe alt canal sau mixat.)

 

In studiourile pro. sunetul este intrziat eletronic , mixeristul urmareste VU Metrele ce sunt cuplate inainte de o linia de intarziere si corecteaza daca semnalul nu-i OK cu reglaje ce sunt dupa linia de intarziere , semnalul inca nu a ajuns acolo estye inca in linia de intarziere !! asa se poate corecta manual in "realtime" inregistrarea.

Deci exista o intarziere mare ca sa aiba timp sa suceasca de butoane .Apoi semnalul eset "pus" la locul lui in timp tot electronic.

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

da oricum ca sa fiu idiot pana la capat si imi cer scuze, dar asa m-am nascut :) , nu vroiam sa recomand sblive 5.1 ci audigy se 7.1 24biti tot asa 48,96 (m-am uitat in calculator si asta am :) ) chestia e ca eu cand mi-am cumparat-o era un bulk si in oferta scria sb live 5.1 dar dupa seria dp placa si dupa o cautare pe situl celor de la creative se pare ca am audigy se 7.1

Edited by Xpiral
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
Guest prometeus
tocmai mi-am luat un giga de ram adica acuma am 1024 +256 si ma bucuram ca o sa am latenta mai mica la inregistrari! (precizez ca am o placa de sunet varza [realtek ac97], si deaia folosesc asio for all), dar as dori de asemenea sa trec de la XP la Vista, ca deh, acuma imi permit :) ... problema mea e: o sa imi mance vista-ul asa multe resurse ca cu tot cu +ul de rami o sa fiu tot acolo cu latenta ca si cu 256RAM & windows xp? :)

 

 

ca sa iti mearga vista ok, iti trebuie cam 2gb de ram, si un cpu mai tzeapan (core2 duo :) ). pe realtek se trage destul de ok, dar la multitrack ai latenta cam mare (peste 180ms)...

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

apropo de serviciile de windows. pe xp le opresc pana raman vreo 25 cu tot cu ce vine din drivere si softuri (in general alea de retea merg oprite masiv). pe vista am incercat sa opresc cateva si mi-a picat netul instant. treaba asta si faptul ca-mi caraia constant hardul (si xp o face dar parca mai usor) m-au facut sa renunt la el in mai putin de o zi.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Guest Buncar
tocmai mi-am luat un giga de ram adica acuma am 1024 +256 si ma bucuram ca o sa am latenta mai mica la inregistrari! (precizez ca am o placa de sunet varza [realtek ac97], si deaia folosesc asio for all), dar as dori de asemenea sa trec de la XP la Vista, ca deh, acuma imi permit :) ... problema mea e: o sa imi mance vista-ul asa multe resurse ca cu tot cu +ul de rami o sa fiu tot acolo cu latenta ca si cu 256RAM & windows xp? :)

 

 

Salut, problema ta este de la placa de sunet nu de la memorie insuficienta.Placa de sunet nu te ajuta cu nimic hardware si mai ales acel jeg de driver ASIO 4all ce e pentru jegurile de placi de sunet e o porcarie.Orice e sub M-Audio Audiophile 24/96 se poate numi "placa de sunet slaba".E vorba de driverele suportate, de generatia procesorului, de DSP...ca sa nu-ti mai spun despre diferenta de calitate datorata conversiei analogic-digital-analogic dintre o placa de sunet si un jeg de placa de sunet(jegul suna metalic de te zgarie pe timpane)O placa de sunet buna (E-MU 0404) nu foloseste nimic din resursa procesorului ea avand procesor propriu care duce o gramada de canale incarcate cu efecte pe care le proceseaza in 32 bit)

Edited by Buncar
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.