www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Ciclism/turul Franței


cyfer
 Share

Ciclism  

47 members have voted

  1. 1. Urmãriți Turul Franței?

    • da
      23
    • nu
      24


Recommended Posts

Guest cooasha

e clara treaba : la ce siguranta denota Rasmussen, e greu de crezut ca mai poate pierde Turul altfel decat in urma vreunui accident....ca singurul care parea a-i face fata la munte a fost Contador, da nu s-a putut dezlipi de danez nici macar un metru...ceilalti, Evans, Leipheimer sau Kloden is morti morti..un pic de accelerare in catarare si i-ai pierdut in spate....so: Rasmussen pare desprins in invingator..ideea e cat timp va mai fi castigator al turului dupa ce competitia se va fi terminat, cand il vor cauta aia si il vor gasi.....

Link to comment
Share on other sites

ce-i cu atata suspiciune? sunt unii chiar buni. la fel a fost si cu Lance. repede, ca lua, ca nu lua etc. Putini inteleg firea lor si ce-i misca pe oamenii astia, si de unde taria de care dau dovada. Iar la cum s-a ajuns, bei si o Cola si gata, esti ditai drogatul. Sunt extrem de multe substante interzise, dar nici pe departe sa-ti imbunatateasca rezultatele.

Link to comment
Share on other sites

ce-i cu atata suspiciune? sunt unii chiar buni. la fel a fost si cu Lance. repede, ca lua, ca nu lua etc. Putini inteleg firea lor si ce-i misca pe oamenii astia, si de unde taria de care dau dovada. Iar la cum s-a ajuns, bei si o Cola si gata, esti ditai drogatul. Sunt extrem de multe substante interzise, dar nici pe departe sa-ti imbunatateasca rezultatele.

Se pare cã te poți dopa mult ºi bine înainte de competiție fãrã a fi prins în timpul ei. De aceea se fac controale inopinate, iar cicliºtii trebuie sã spunã unde sunt. Mã îndoiesc cã Rasmussen a omis sã spunã unde se aflã pentru cã a vrut sã lupte pentru intimitatea lui. :)

Dacã eºti curat ºi vrei sã câºtigi turul Franței, te asiguri cã nu va plana asupra ta nicio patã.

 

Din pãcate, cred cã din ce în ce mai mulți cicliºti vor merge pe cãrarea lui Landis. Adicã se vor asigura cã nu pot fi prinºi în timpul cursei, o câºtigã, primesc banii ºi toate beneficiile dupã o victorie în cea mai importantã cursã, iar apoi se luptã în procese ºi dacã sunt prinºi, nu prea mai conteazã. Mai ales Rasmussen, care are 33 de ani, poate considera un final bun de carierã cãºtigarea turului franței, cu sau fãrã "suc de portocale".

Link to comment
Share on other sites

Guest cooasha
Vinokourov a fost testat pozitiv la testul antidoping...

:):):):(B););)

de fapt, nu e chiar ceva asa de nesteptat sau de nou.....pacat!!!!

Link to comment
Share on other sites

Guest cooasha

e din ce in ce mai ciudat...pt. ca ma gandesc ca nu urmaresc o competitie intre ciclisti ci intre medici, cum bine au remarcat unii.....victoria lui Rasmussen, desi asteptata si oarecum logica, nu mai are nici un farmec fiind invaluita intr-un tesut de suspiciuni acerbe....e sau nu e???

Link to comment
Share on other sites

+1.

 

nu stiu cata lume a citit mai amanuntit despre viata lor sau cat i-a cunoscut. io am avut ocazia sa cunosc un mare campion de ciclism, si cand auzi ce si cum se intampla direct de la sursa, ti se schimba foooooarte mult optica. si eu ii blamam si ma lasam victima unor jurnalisti care asta cauta, ca sa-si vanda painea dar recurg la orice meschinarie. vizavi de dopat iarasi, multi nu au idee ce sistem idiot e, poti sa iei si o simpla aspirina sau mai stiu ce medicament banal, si sa iasa la teste nu stiu ce substanta, care evident, e interzisa. multi nu au habar ce inseamna sa fii ciclist de talia lor, sa zici si unde mananci, si unde te caci, si unde ti-o pui samd. cate sacrificii trebuie sa faci, la cate trebuie sa renunti, cum trebuie sa ai grija pana la cel mai mic detaliu, ce bagi in gura, ce bei, poate ca si cola contine o substanta aiurea si e suficient un paharel, si in portocale iarasi mai era ceva suspect samd. dupa ce am fost aproape de un ciclist mare timp de cateva luni, ii inteleg perfect. le inteleg si frustrarile cauzate de nenorocitii care iti pot bate in miez de noapte la usa si sa te oblige sa urinezi, doar pt ca pot. altfel esti ras din circuitul profesionist. si la urma urmei te gandesti pentru ce sa suporte acest stres continuu si aceste sacrificii enorme? nici macar nu e vorba de asa multi bani, castiga si ei infim pe langa alte panarame care trag pe nas seara de seara si duminica mai dau un gol din cand in cand. ar fi multe de spus, dar ceea ce ma deranjeaza cel mai mult este superficialitatea de care dau dovada 90% dintre cei care comenteaza acest fenomen sportiv.

 

nu de putine ori isi dau viata pe circuit doar in incercarea temerara de a aborda un viraj mai in viteza, alteori isi risca stupid sanatatea din cauza cretinilor din public care vin extrem de aproape de ei, alte ori imbrancindu-i. eu ii accept asa cum sunt, chiar cu 2-3 pastile in plus sau in minus. am inteles perfect, 2-3 substante nu te fac un mare campion, poate te ajunta, nu contest, dar nicidecum din cauza aia o sa castige cineva nu stiu cate circuite la rand.

 

din partea mea, tot respectul din lume, ii admir, ii apreciez si ii iubesc.

Edited by KIKO
Link to comment
Share on other sites

Rasmussen nu va mai lua startul in etapa de joi.

 

Puteti da un search pe google si veti afla toate detalile.

 

http://www.realitatea.net/77777_Rasmussen-...nationala-.html

 

Din pacate se pare ca am ne-am uitat degeaba cu atata interes la luptele care s-au dat pe munte.

Rusine Vinokourov!......Rusine Rasmussen! Ne uitam degeaba la tur, ca in fiecare an suntem prostiti de dopatii astia.

 

Sunt foarte dezamagit astazi.

Link to comment
Share on other sites

Guest cooasha
+1.

 

nu stiu cata lume a citit mai amanuntit despre viata lor sau cat i-a cunoscut. io am avut ocazia sa cunosc un mare campion de ciclism, si cand auzi ce si cum se intampla direct de la sursa, ti se schimba foooooarte mult optica. si eu ii blamam si ma lasam victima unor jurnalisti care asta cauta, ca sa-si vanda painea dar recurg la orice meschinarie. vizavi de dopat iarasi, multi nu au idee ce sistem idiot e, poti sa iei si o simpla aspirina sau mai stiu ce medicament banal, si sa iasa la teste nu stiu ce substanta, care evident, e interzisa. multi nu au habar ce inseamna sa fii ciclist de talia lor, sa zici si unde mananci, si unde te caci, si unde ti-o pui samd. cate sacrificii trebuie sa faci, la cate trebuie sa renunti, cum trebuie sa ai grija pana la cel mai mic detaliu, ce bagi in gura, ce bei, poate ca si cola contine o substanta aiurea si e suficient un paharel, si in portocale iarasi mai era ceva suspect samd. dupa ce am fost aproape de un ciclist mare timp de cateva luni, ii inteleg perfect. le inteleg si frustrarile cauzate de nenorocitii care iti pot bate in miez de noapte la usa si sa te oblige sa urinezi, doar pt ca pot. altfel esti ras din circuitul profesionist. si la urma urmei te gandesti pentru ce sa suporte acest stres continuu si aceste sacrificii enorme? nici macar nu e vorba de asa multi bani, castiga si ei infim pe langa alte panarame care trag pe nas seara de seara si duminica mai dau un gol din cand in cand. ar fi multe de spus, dar ceea ce ma deranjeaza cel mai mult este superficialitatea de care dau dovada 90% dintre cei care comenteaza acest fenomen sportiv.

 

nu de putine ori isi dau viata pe circuit doar in incercarea temerara de a aborda un viraj mai in viteza, alteori isi risca stupid sanatatea din cauza cretinilor din public care vin extrem de aproape de ei, alte ori imbrancindu-i. eu ii accept asa cum sunt, chiar cu 2-3 pastile in plus sau in minus. am inteles perfect, 2-3 substante nu te fac un mare campion, poate te ajunta, nu contest, dar nicidecum din cauza aia o sa castige cineva nu stiu cate circuite la rand.

 

din partea mea, tot respectul din lume, ii admir, ii apreciez si ii iubesc.

 

Tocmai de aceea ciclismul e destul de popular, pana si in Romania, pentru ca oamenii apreciaza eforturile teribile pe care le fac niste oameni, calare pe biciclete, in cautarea disperata a piscului unui munte saua liniei de Finish intr-o etapa de plat. Insa, cand devin mai mult decat oameni, ceva se strica. Admiratia tuturor se transorma in lehamite :"bine ba , da asa pot si eu, ce naiba!"

Cat priveste controalele anti-doping...desi e destul de fustrant si de agresiv, acest mod de tratare a ciclistilor e metoda corecta..pentru a trata uneori o infectie e necesar sa tai din trunchi. dar, da, ai dreptate,sunt alti "sportivi" mai celebri , in sporturi in care banii conteaza mai mult decat sportul in sine, si sa vorbesti despre aceste lucruri acolo este tabu!

Link to comment
Share on other sites

Guest cooasha

mmm, se zice ca trebuie sa fie anuntat un nou caz de dopaj iar acesta ar veni tocmai de la un rutier ce poarta un tricou distinctiv. oare cine o fi???

Castigatoarea morala turului de anul asta e La francaise de Jeux, tocmai pentru ca e pe ultimul loc la echipe, la 4 ore dupa Discovery.

Link to comment
Share on other sites

  • 11 months later...
  • 11 months later...
Pentru cei care urmaresc editia 2009:

 

http://www.portocalamecanica.ro/tour-de-france-2009

http://www.letour.fr/us/homepage_courseTDF.html

 

sau live pe Eurosport. :)

Da, mã uit și eu. Se pare cã anul ãsta este totul între Contador și Armstrong la general. Din pãcate, nu am urmãrit pânã acum tot sezonul, nu-mi dau seama de ce forțe dispun cei doi. Mi se pare cam aiurea cã în 2009 sunt puține etape unde se poate face diferența. Practic mai sunt:

 

19 iulie - final la altitudine, dar doar categoria I

23 iulie - contratimp

25 iulie - etapa cea mai importantã, final la altitudine, cãțãrare de categorie specialã.

 

Pentru cã mai sunt atât de puține etape de acest gen, ceilalți contracandidați sunt aproape scoși din joc:

Sastre e deja la 2.52, Evans la 3.07

Link to comment
Share on other sites

Nu sunt de acord cu autorul articolului. A fost spectacol suficient și dupã retragerea lui Armstrong, tocmai pentru cã nu mai exista un favorit clar.

N-am înțeles însã problema fraților Schleck în a fi pretendenți la titlu. "Frați luxemburghezi"...? :)

 

În schimb, anul ãsta a ieșit un plictis îngrozitor din design-ul turului. Deși pânã acum nu a fost nimic spectaculos, în afarã de atacului lui Contador (pe ultimul kilometru), deja avem mulți favoriți care nu mai conteazã și par resemnați (Sastre, Evans). Cred cã e foarte frustrant pentru ei sã piardã turul la contratimpul pe echipe.

 

Astãzi ar trebui sã avem în sfârșit o mișcare pe ultima cãțãrare, altfel mai așteptãm pânã sâmbãtã.

Link to comment
Share on other sites

Guest costi iorga

Se pare ca te-au notat astia cu "plictisul": tras cu pusca cu aer comprimat asupra lui Oscar Freire si Julian Dean, o femeie de 61 de ani omorata de un politist ce insoteste turul pe motocicleta... Daca nu se intampla in pluton, se intampla pe margini.

Hai un poll: cat se mai tine Nocentini? :)

Link to comment
Share on other sites

Se pare ca te-au notat astia cu "plictisul": tras cu pusca cu aer comprimat asupra lui Oscar Freire si Julian Dean, o femeie de 61 de ani omorata de un politist ce insoteste turul pe motocicleta... Daca nu se intampla in pluton, se intampla pe margini.

Da, e de știrile "orei 5"... :)

 

Hai un poll: cat se mai tine Nocentini? :)

Asta e simplu, mai poartã tricoul doar azi și sã zicã mersi celor care au stabilit traseul și eventual echipei lui Hincapie pentru încã o zi în galben :)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.