www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Metallica


Guest tumbstone
 Share

Recommended Posts

  • Replies 76
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

angelescu : Ma, acum ar fi aiurea din partea mea sa judec un om pe care nu-l cunosc, dar din cate chestii am citit si vazut, asta e impresia pe care mi-a lasat-o. Incepand cu felul in care s-a purtat cu Mustaine si fazele pe care le-a facut de sunt filmate in Some Kind Of Monster. Oricum, intram in alte discutii, oricum omul, dupa parerea mea, e o legenda..

Link to comment
Share on other sites

Guest DoomShadow

Oameni retardati sa ii *** pe aia cu televiziunea ca mi-au scos VH1 :)( ... apropo ... sa nu va prind ca vorbiti de rau pe metallica ... cand o sa fiti mai buni ca ei atunci puteti acuma .... nu are rost ... oricum pt mine au o valoare foarte mare ... is my favorite 4 eva'

Desi trebuie cu durere de inima sa recunosc ca s-auu cam dus :)

Edited by DoomShadow
Link to comment
Share on other sites

Ma, acum stai putin, ca sa critici o formatie sau orice altceva nu trebuie neaparat sa fii tu mai bun ca el... Cate formatii nu sunt care le urati da au muzicieni din care nici 10% nu sunteti ?

 

Daca o luam asa, cati nu injura fotbalistii dar cu burta lor de bere n-ar putea nici macar sa fuga cat fug ei ? :)

 

Oricum, una e sa critici o formatie si alta e sa te 'usurezi' pe ea sa zic asa, cum au facut unii pe aici. Daca iti place sau nu, asta tine de gusturi, dar eu zic ca Metallica trebuie respectata de oricine are pretentii de 'roacher' :)

Link to comment
Share on other sites

@DoomShadow: las-o mai moale, Metallica is crap dupa black album si oricat ti-ar placea nu prea ai ce sa faci; zic crap in comparatie cu genul pe care l-au abordat initial si i-a facut faimosi. pur si simplu acum canta altceva care prinde la alta categorie. eu cred ca original ei voiau sa faca si bani, nu sa aiba numai fani. daca maj celor care ascultau thrash/watever inainte nu mai sunt o investitie buna pt buzunarul au abordat altceva. either that sau poti spune ca au experimentat. nu inteleg de ce fanii isi acorda atata importanta. trupa face ce vrea, fanii pot sa aprecieze sau nu, problema lor.

Link to comment
Share on other sites

Guest DoomShadow

@Alex ... da e adevarat :)) (mi-a placut faza cu football-ul) ... Susceptor ... cum a zis si Alex ... totul tine de gusturi ... si singurul album care ii crap e St. Anger care mie personal nu-mi place ... cat despre restul ... preferatele mele sunt Black-ul, Load, reload, kill -ul si master

Link to comment
Share on other sites

Ba ce dume de rahat . S-o fi trezit nush ce mare jmeker sa zica ca dupa BLACK ALBUM is crap . Aiurea. Load are piese f bune : King Nothing , Until it Sleeps , Mama said . Reload la fel , are Fuel si Memory Remains etc. Deci daca exista un declin Metallica acela e de la Garage incolo . Dar , schimbare de sound NU inseamna declin . Load e mai bun ca Kill'em All cam din orice punct de vedere (poate doar nu e violent , dar e mult mai bun compozitional) .

Link to comment
Share on other sites

subscriu parerilor lui alex_strat69. mai mult decta atat mie mi-au placut toate albumele metallica(inclusiv mult disputatul st anger) si asta fara a fi niciodata un fan infocat al lor.insa consider ca fiecare album are amprenta lui in timp si au existat piese f misto pe toate.

dar cum nu poti sa impaci pe toata lumea cu un album( nici macar linin park in zilele noastre :) lol kiar daca vand 20j de milioane de discuri)...asa ca nu inteleg ce va aprindeti atata, ascultati sau nu si gata.si e valabil pt orice trupa....e firesc ca in viata oricarei trupe sa existe un inceput(ascensiunea) , un boom(varful), si apoi un declin.nu poti ramane vesnic in varf ( ca daia e varf lol) ......

Link to comment
Share on other sites

Oare de ce toti terminatii cunosc "O singura Metallica", cea pana in 91 ? Din cate stiu eu Metallica inseamna James, Lars, Kirk si un basist, fie el Cliff, Jason sau acum Rob. Un grup este suma componentilor, nu tipul de doze sau amplificatoare folosite sau mai stiu eu ce. Metallica sunt tot Metallica si daca vor sa schimbe ceva in sound sau look sau altceva nu inseamna ca nu mai sunt Metallica.

Link to comment
Share on other sites

Guest recrutul

credeti k dak ar veni metallica in rom si ar fi aceleasi bilete k la rolling stones, ar umple lia manoliu?

Link to comment
Share on other sites

Guest Baumwolle
credeti k dak ar veni metallica in rom si ar fi aceleasi bilete k la rolling stones, ar umple lia manoliu?

 

 

Cu siguranta.

Link to comment
Share on other sites

Guest recrutul

eu nu cred. nu k nu ar avea fani, doamne fereste, dar nu cred k fanii isi pot permite sa dea atat pe un bilet

Link to comment
Share on other sites

Ma, daca unii apreciaza Metallica anilor '80 mai mult decat cea a anilor '90 (de '00 nici nu mai zic ca n-are rost), nu inseamna ca sunt terminati. Cum spunea un prieten de-al meu "Nu ma deranjeaza albumele de dupa Black Album, unele piese sunt chiar tari, dar trebuiau sa-si schimbe numele, ca aia nu mai era Metallica..." si cam asta e adevarul.

 

Metallica a fost ceva pana la Black Album, apoi a devenit altceva... Unii urasc acel "altceva", altii il apreciaza, poate unora le place mai mult, cert este ca schimbarea a fost majora si cine cunoaste trupa stie lucrul asta.

 

Eu unul prefer piesele de pe MOP si AJFA, le consider nu numai cele mai bune albume ale lor, dar si per total 2 din albumele mele preferate... Kill 'Em All si Ride The Lightning nu ma atrag in mod deosebit, nu pot sa neg piese gen Creeping Death, Fade to Black sau Seek And Destroy dar albumele nu-mi plac cum imi plac urmatoarele 2 scoase. Black Album si ala a creeat controverse la vremea lui, dar eu sincer Enter Sandman am ascultat prima oara la Metallica de mi-a placut deci nu vreau sa-l vorbesc de rau.

 

Dupa baietii au schimbat-o. Cum am spus mai sus din parafrazarea amicului meu, nu trebuia sa se mai cheme Metallica, indiferent cui i-a placut si cui nu. Dar asta e. Sincer parca mai bine ceva diversitate decat plafonare totala...

 

Ma uit la Pantera, ei au incercat sa devina mai "heavy" cu fiecare album dar tot primele albume (post-glam, pentru cunoscatori, deci CFH si VDOP) au ramas baza, calitatea celorlalte la fel fiind discutate de fani... Deci concluzie, o trupa in timp se va schimba radical, fie ca devin mai comerciali (ca Metallica), fie ca devin mai putin comerciali (Pantera), dar schimbarile nu pot multumi pe toti. Eu unul sunt multumit ca totusi am 5 albume Metallica bune, alte trupe nici atat nu ajung sa faca, plus multe piese de pe restul albumelor care imi plac.

 

In alta ordine de idei, cum am spus, o trupa legendara care merita tot respectul, dar care are implicit multe defecte de care suntem toti constienti. Dar sa nu exageram, atat va rog.

Link to comment
Share on other sites

Guest chitaristul_innascut

decurand o sa scoata un album nou am ascultat 2 melodii si is chiar praf ... nu mai am ce sa zic despre metallica ... trebuia sa ramana asa cum era inainte sa scoata St. Anger... :):):)

Link to comment
Share on other sites

Guest Eugen_G

Toate lucrurile(mai ales cele bune)au un sfarshit(din pacate).La un moment dat shi Amazonul va seca shi Everest-ul se va toci.

Link to comment
Share on other sites

E clar ca au mai imbatranit.......dar nu sunt chiar "praf". S-au mai schimbat si ei.

Si cam asa se intampla cu toate trupele astea longevive.

 

Poate nu o sa umple un stadion intreg, dar nu conteaza. Oricum lume va fi destula.

Link to comment
Share on other sites

Guest john_preston

schema e urmatoarea. de la black album '91 l=au avut ca producator pe bob rock. si black al;bum a fost clar primu pas al formatiei spre comrecial. si dupa black album care suna clar mai incomplex si mai comercial decat toate de pana atunci s-au tuns baietii sa fie la moda si au scos load si reload. 2 albume care nu prea au leg cu stilu lor. parerea mea e ca odata cu load si rload versurile au devenit mult mai misto si mai profunde da muzica sa prafuit. riffuri simple. putine note, mult ritm sa prinda la public. in fine cu st. anger-u au zis ca vroiau sunetu ala de garage days. si cica a avut solo-uri la inceput da nu sunau bine si le-au scos. important e ca de un an sau doi nu au mai cantat in concerte nimic de pe st anger. daca stiti cantecele alea noi the new song si the other new song. alea suna bine. old skool. solo-uri super rapide si misto. de ex the other new song are 4 minute su 2 solo-uri :) ). tare. au declarat ca o sa iasa albumu pe la inceputu lu 2008. cica chitarile au fost detuned. cu un ton mai jos cica sa sune vocea lu hetfield ca pe primele albume. cica e o intoarcere la trash-speed metal cu influente orientale ( wherever I may roam) si niste influente motorhead. nush mi-a placut ca au declarat ca nu vor sa repete ce au facut cu st. anger. si cica producatoru asta nou , rubin cred, ii lasa in studio singuri sa inregistreze. cica vine odata la 3 - 4 zile. asta e bine. ei s-au stricat odata cu bob rock ca idiotu statea 24 din 24 cu ei. cum compuneau ceva venea el si zicea " nu domne nu e bine... nu prinde la public asta.... solo? ce e porcaria asta? taiem taiem.... tre sa vindem lbume" ei bine.. au scapat de bob rock. HUUUUOOOO BOB ROCK. sa speram o revenire in forta. back to the old metallica days,

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.