www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Metallica


Guest tumbstone
 Share

Recommended Posts

Guest tumbstone

Ascult Metallica din '98 ,ceea ce e putin,dar destul pentru a-mi forma o idee si pentru a vedea ceva in formatia asta . Ultimul album m-a lasat praf.Un amalgam de riffuri neinchegate,fara solouri de chitara,fara nici un pic de simtire.Probabil ca asta era intentia ,sa sune spart si sec ca o formatie de new metal.Dar totusi,Metallica asta a vrut sa ajunga ,o formatie de new metall prost ?! De ce vor sa se adreseze numai pustanilor care asculta System of a Down?Oare noi fanii vechi si atasati de spiritul Metallica nu mai contam deloc?! Ei au o gramada de bani ,de faima,de fani .De ce vor sa dea cu piciorul la tot si sa se afunde in mediocritate? Voi ce spuneti....

Edited by tumbstone
Link to comment
Share on other sites

  • Replies 76
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Ascult Metallica din '98 ,ceea ce e putin,dar destul pentru a-mi forma o idee si pentru a vedea ceva in formatia asta . Ultimul album m-a lasat praf.Un amalgam de riffuri neinchegate,fara solouri de chitara,fara nici un pic de simtire.Probabil ca asta era intentia ,sa sune spart si sec ca o formatie de new metal.Dar totusi,Metallica asta a vrut sa ajunga ,o formatie de new metall prost ?! De ce vor sa se adreseze numai pustanilor care asculta System of a Down?Oare noi fanii vechi si atasati de spiritul Metallica nu mai contam deloc?! Ei au o gramada de bani ,de faima,de fani .De ce vor sa dea cu piciorul la tot si sa se afunde in mediocritate? Voi ce spuneti....

 

Tu traiesti inca in anul 2003 ?

Producatorul noului album e Rick Rubin

Link to comment
Share on other sites

vezi ca e nu metal, sau funk metal cum i se mai zice.

trecand peste asta, te consider fan vechi pt ca asculti din 98? cat de...vechi si ruginit esti.

vor sa dea cu sutul pt ca pot si pt ca probabil s-au plictisit sa cante acelasi lucru. personal nu imi place metallica dupa black album dar asta e partea a2a. esti prea agitat.

Link to comment
Share on other sites

Guest DoomShadow

Mah metallica tot metallica ii :) ultimul album pt mine e cel mai prost ... dar asta e :) oamenii se schimba :)

Link to comment
Share on other sites

Guest diogrey

bai tine de gust mie imi plac load si reload ,au un sunet sofisticat si complex

dar ultimu e la baie,imi place ca incearca ceva nou da poate ar trebui sa incerce mai tare

Link to comment
Share on other sites

Guest Morgan

pe bune acum, mie de la metallica mi-a placut cel mai mult perioada early 90's, altora le-a placut cel mai pult perioada de inceput, din anii 80, si unora le place chiar si ce au scos in ultimii ani. E o problema de gusturi, si in fond este alegerea lor ce vor sa cante. Daca ei vor sa renunte la metal pentru ceva mai hardcore-ish n-ar trebui sa fie judecati pentru asta. Dupa 20 de ani de activitate si o cura de dezalcoolizare se schimba gusturile, si mi s-ar parea mult mai comercial din partea lor sa continue sa cante thrash-metal daca gusturile lor s-au schimbat.

In schimb ce le reprosez este documentarul Some Kind Of Monster, care intr-adevar nu spune despre ei decat ca isi vand imaginea pentru bani.

 

 

LE: A scos metallica vreun album in '98? Poate S&M sau Garage inc, dar astea amandoua mi se par total irelevante pentru formatie.

Edited by Morgan
Link to comment
Share on other sites

METALICA

 

o trupa fara vocalist

 

cel mult ar putea sa cante cantece indiene de chemat ploaia ceva gen Manitou - Manitou ...heya heya heya ..

 

totusi au avut doua piese " One " si inca una ,nu-i mai stiu titlul , ce mi-au placut .Au avut cateva rifuri reusite dar cam atat.

 

Un cover reusit a fost " Whiskey in The Jar"

 

chestia cu decaderea este chiar aparitia trupei Metalica daca citesti mai jos ramai perplex .

 

 

Metallica were ranked by MTV the 3rd "Greatest Heavy Metal Band in History", and is listed at #5 on VH1's "100 Greatest Artists of Hard Rock". The band was ranked at #1 on VH1's "20 Greatest Metal Bands,"[citation needed] and will be eligible for the Rock and Roll Hall of Fame in 2008.

 

de aici se vede cat de mediocra este "scena rock"

Link to comment
Share on other sites

hai sa nu dam chiar asa cu piciorul! ce daca hetfield nu acopera nush cate octave, si nu poate reproduce nu stiu eu ce linii vocale? o voce care sa se inchege asa bine cu stilul, si cu care overall, trupa sa sune asa bine rar gasesti! metallica este si va ramane o trupa deosebita, macar pt materialul scos prin 80 si ceva/90 si ceva, nu pt valoare individuala a fiecarui membru, ci pentru tot pachetul, care imi permit sa spun ca are un groove extraordinar! daca imi aduc aminte bine, dumneavoastra spuneati in ceva topic mai demult, pe cand am rasarit si eu pe forumul asta, ceva despre faptul ca grooveul per ansamblu este ceea ce ii face pe Rolling Stones o trupa grozava si este cat se poate de adevarat... pt ca nu au ei separat nu au nu stiu eu ce iesit din comun, dar impreuna dau un amestec care il cunoastem, si iubim cu totii.... pot sa afirm fara nici o remuscare ca acest lucru se poate spune si despre metallica!

Link to comment
Share on other sites

hai sa nu dam chiar asa cu piciorul! ce daca hetfield nu acopera nush cate octave, si nu poate reproduce nu stiu eu ce linii vocale? o voce care sa se inchege asa bine cu stilul, si cu care overall, trupa sa sune asa bine rar gasesti! metallica este si va ramane o trupa deosebita, macar pt materialul scos prin 80 si ceva/90 si ceva, nu pt valoare individuala a fiecarui membru, ci pentru tot pachetul, care imi permit sa spun ca are un groove extraordinar! daca imi aduc aminte bine, dumneavoastra spuneati in ceva topic mai demult, pe cand am rasarit si eu pe forumul asta, ceva despre faptul ca grooveul per ansamblu este ceea ce ii face pe Rolling Stones o trupa grozava si este cat se poate de adevarat... pt ca nu au ei separat nu au nu stiu eu ce iesit din comun, dar impreuna dau un amestec care il cunoastem, si iubim cu totii.... pot sa afirm fara nici o remuscare ca acest lucru se poate spune si despre metallica!

 

corect , DACA aveau un vocalist frontman de talia lui Mick Jagger puteau sa fie un fel de trupa de acompaniament cu tote ca nu prea vad sa aiba groove ca cei de la Stones , putine trupe au groove adevarat.

 

In muzica rock nu exista altceva numai groove , dar sunt multe trupe care incearca sa pacaleasca treaba prin tot felul de artificii dar feeling nu au fac totul calculat si fals .Am vazut nenumarate trupe la noi care "imitau" groove-ul sau mai bine zis incercau , credeau ca e ceva care se poate invata crede-ma ca recunosc dupa doua masuri cine ce poate .Bineinteles ca si acesti falsi vor avea un segment de fani .Daca uni canta fals ( ma refer la intonatie ) de ani de zile de te doare capul si sunt considerati mari artisti ce mai vrem.Totu-i pe baza de tupeu. Si uni au cat muntele.

 

Metalica nu-i o trupa rea ca si idee ,dar de aici pana la unde i-au cocotat uni e distanta mare .

 

De exemplu mi-am aminti ce dezamagire mi-a produs Zakk Wylde care cu Ozzy are un groove de nu-i adevarat SI cu trupa sa canta da vai si amar , ca niste incepatori.

 

Sau Chris Rea , a aparut un disc solo chitara , repede am lua discul de la magazin ( priatenul meu patronul a-mi zice ca "..ai luat discul degeaba.." ,Eu in gandul meu , lasa ca omul nu-i chitarist ci doar meloman pe care nu-l interesaza chitara , stiu eu ce vreau sa ascult .....si...pacat de timpul cat mi-a luat sa ascult discul , l-am pus inca odata si tot nu am putut sa-i gasesc nici cea mai mica scuza ptr aiureala ce a produs-o.

 

Tot asa si Metalica am zis ca incep sa compuna baieti dupa "One" si nimic , ba chiar la Bucuresti "live" a fost de nici un fel.

Sunetul e sunet iar ei trupa fara groove chitaristul fara voce , poti sa observi cum la mai fiecare sfarsit de fraza urmeaza arma secreta de cantec de indieni ...Heyah. Heyah in rest se chinuie sa " cante " grav si cu multa "energie".

 

Si pot continua cu "trupe" ce reprezinta niste false valori .The New Showbussines

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

Tocmai m-am intors de pe Wembley ! Metallica STILL rulles the world ! Poate doar Queen au mai avut asa vibe ! Au cantat numai piese pana la black album , plus "memory remains" si "no leaf clover "

 

Deci Karpi , parerea mea e ca cu caracterizarea facuta ai dat-o in fasole tare de tot . Ca nu iti plac tie asta e o treaba , dar ..."trupa fara vocalist" in nici un caz ! Eu am vazut peste 20 de trupe "legendare" , dar nici macar Maiden sau ASIA nu au avut acelasi vibe ( poate e de vna si stadionu :) ) .

Link to comment
Share on other sites

Tocmai m-am intors de pe Wembley ! Metallica STILL rulles the world ! Poate doar Queen au mai avut asa vibe ! Au cantat numai piese pana la black album , plus "memory remains" si "no leaf clover "

 

Deci Karpi , parerea mea e ca cu caracterizarea facuta ai dat-o in fasole tare de tot . Ca nu iti plac tie asta e o treaba , dar ..."trupa fara vocalist" in nici un caz ! Eu am vazut peste 20 de trupe "legendare" , dar nici macar Maiden sau ASIA nu au avut acelasi vibe ( poate e de vna si stadionu :) ) .

 

Nu a zis nimeni ca nu-si au fani si ca nu au succes .Intrebarea a fost daca mai exista si daca mai fac ceva .Am si pus "citatul" cu pozitia lor in lumea muzicala care este foarte buna , deci exista si ne "incanta " fara oprire cu muzica lor..numai ca nu prea ai ce sa asculti .

 

Ia vezi si la noi un concert de manele, si o sa vezi un "vibe" in sala de nu-i adevarat.

 

Azi m-am uitat un pic la un DVD cu U2 , de toata jena , stadionul super plin toti erau in ceruri .Nu ca nu-mi plac , dar tot asa au doar cateva piese ca lumea .

Link to comment
Share on other sites

Karpi, gusturile nu se discuta... nu poti sa te asa in gusturile omului si nici in gura lui sa-i schimbi gustul :)

Uite de exemplu mie nu-mi place Dream Theater. Nu ma dau mare ascultator si cunoscator, cand ii ascult pe DT realizez ca e o muzica buna, elaborata, complexa, dar pur si simplu nu imi place.

Cat despre Metallica, a fost si ramane una din trupele mele de suflet. Nu-s, cum am mai zis, mare cunoscator, dar nu-s nici din aia care au devenit roacari peste noapte purtand tricou cu Metallica si care asculta doar de pe Load si Reload incoace ( ca sunt si din astia ohoooooooooooo). Parerea mea e ca au fost o trupa geniala - chiar daca suna bombastic - pana a disparut placerea de a canta, si mai ales placerea de a canta ce si cum le place. Schimbarea s-a produs pe Black Album (care imi place foarte mult), dar atunci, zic eu, au vazut ca pot sa prinda la un public un pic mai larg, ca pot face piese mai catchy, s-au afundat un pic in clisee de scena (fac comparatie intre concertele de dupa And justice for all si cele de dupa Black album, parca erau mai aroganti, mai distanti, nu stiu). Si din catchy au dat-o cam in comercial, e tot o parere subiectiva. Ce-a fost dupa mi se pare slab, sau mai degraba monoton, facut ca sa fie, si asta se vede din ce in ce mai mult pe ultimele albume de dupa Black .

Link to comment
Share on other sites

Guest anghelescu
Tocmai m-am intors de pe Wembley ! Metallica STILL rulles the world ! Poate doar Queen au mai avut asa vibe ! Au cantat numai piese pana la black album , plus "memory remains" si "no leaf clover "

 

Deci Karpi , parerea mea e ca cu caracterizarea facuta ai dat-o in fasole tare de tot . Ca nu iti plac tie asta e o treaba , dar ..."trupa fara vocalist" in nici un caz ! Eu am vazut peste 20 de trupe "legendare" , dar nici macar Maiden sau ASIA nu au avut acelasi vibe ( poate e de vna si stadionu :) ) .

mi se pare mie sau la concertu live earth.....vocea lu nenea james a fost un piic mai buna...ca de obicei.., ma refer la enter sandman....

Link to comment
Share on other sites

Eu NU am fost la Live Earth . Am fost la concertul Metallica de a 2-a zi , unde au cantat peste 2 ore . Si vocea lui James mi s-a parut mai buna de cat pe orice alt concert. Desi cred ca vocea lui e cam la fel , dar cei de la sunet au facut treaba excelenta !!!

 

Si referitor la faza cu "gusturile nu se discuta" , eu zic ca asta se aplica la "CE" canta trupa si NU la "CUM" canta . Cand faci o clasificare trebuie sa fii cat de obiectiv cu putinta . Ca si Holdsworth e "god of guitar" , sau Greg Howe , dar eu personal nu pot asculta mai mult de o piesa ca imi vine sa ma urc pe pe pereti. Steve Vai e super chitarist , dar nu ai sa vezi niciodata un concert cu el cum a facut MUSE pe Wembley. Toti astia "grei" canta foarte bine , iar noua ajung sa ne placa doar daca ei canta foarte bine.

 

Iarasi se intampla ca trupe mari sa cante prost . Atunci mi se pare o prostie sa iti aperi cu inversunare trupa preferata si sa zici ca "gusturile nu se discuta". De exemplu Metallica 2003 mi se pare slab. Sau , cel mai penal concert : Guns'n Roses : Use your Ilussion . Ascultati "November Rain" ,chiar partea de la sfarsit mai ritmata, si daca nu va suna ceva bizar , incepeti sa faceti exercitii de auz .

Edited by Alex_Strat69
Link to comment
Share on other sites

Si referitor la faza cu "gusturile nu se discuta" , eu zic ca asta se aplica la "CE" canta trupa si NU la "CUM" canta .

Cam asta am zis si eu, dar m-am exprimat, dupa obiceiu-mi, alambicat, pentru ca gasisem niste coniac ratacit prin camara si am vazut cam des fundul cestii azi-noapte :) Ideea e ca fie nu suportam Metallica, fie ne place mult, nu trebuie considerati nici o trupa de 2 lei, dar nici chiar cei mai tari din parcare, pentru ca pur si simplu, calitativ, de la load incoace, merg de la rau in mai rau.

Link to comment
Share on other sites

Guest claxonn
Eu NU am fost la Live Earth . Am fost la concertul Metallica de a 2-a zi , unde au cantat peste 2 ore . Si vocea lui James mi s-a parut mai buna de cat pe orice alt concert. Desi cred ca vocea lui e cam la fel , dar cei de la sunet au facut treaba excelenta !!!

....

 

Subscriu la partea cu vocea. Am fost joi seara la concertul Metallica de la Viena si am fost placut impresionat de faptul ca James a cantat fara probleme toata seara. Inainte de concert am ascultat concertul de la Lisabona din 28.06.2007 in care pe final, pe al nostru James l-a cam lasat vocea: nu mai putea sa urce, lasa publicul sa-i faca treaba unde era mai complicat, ii tremura vocea. Insa la Viena a fost cu totul alta mancare de peste, a cantat cap-coada fara gretzuri. Deh, s-a mai incalzit omu!

 

Cat despre concert :) . FOARTE TARE! Au fost cu totii la inaltime! Metallica au fost si vor ramane niste adevarati artisti cu suisurile si coborasurile lor, o formatie care se inscrie deja in lista legendelor genului.

Link to comment
Share on other sites

Personal, n-am fost niciodata super impresionat de Metallica. Dar gusturile nu se discuta. Insa in momentul in care am vazut MTV ICON ce sarbatorea Metallica, m-am uitat cu sufletul la gura. Trupe mari ale muzicii rock le cantau piesele si parca abia atunci intelegi cat de bine suna, cat vibe, cat groove ...jesus cand au cantat KORN...hmmmm si acum imi rasuna in urechi. Nici U2 sau RHCP nu imi plac insa admit ca sunt tari si au tot ce trebuie pentru a face un stadion sa zburde. Asta e primul pas...sa recunosti. Manelistii pot fi apreciati de oameni cu o cultura indoielnica insa NIMENI nu ajunge fara valoare in topul muzicii mondiale...asta e sigur. Cum draci poti sa zici ca AC MILAN e o echipa de batranei jalnici daca au luat Champions League? Trebe sa recunosti campionii chiar daca esti fan Barcelona sau Real Madrid...

Link to comment
Share on other sites

in momentu in care n-o sa te bazezi pe judecata maselor (topuri, stadioane etc), parerea ta legata de muzica o sa valoreze ceva :)

 

E adevarat ca masele pot fi manipulate insa nici chiar asa. Sa zicem ca radiourile si casele de discuri pot face vedete peste noapte dar nu tin mai mult de o vara.

Link to comment
Share on other sites

Guest Morgan
Subscriu la partea cu vocea. Am fost joi seara la concertul Metallica de la Viena si am fost placut impresionat de faptul ca James a cantat fara probleme toata seara. Inainte de concert am ascultat concertul de la Lisabona din 28.06.2007 in care pe final, pe al nostru James l-a cam lasat vocea: nu mai putea sa urce, lasa publicul sa-i faca treaba unde era mai complicat, ii tremura vocea. Insa la Viena a fost cu totul alta mancare de peste, a cantat cap-coada fara gretzuri. Deh, s-a mai incalzit omu!

 

Cat despre concert :) . FOARTE TARE! Au fost cu totii la inaltime! Metallica au fost si vor ramane niste adevarati artisti cu suisurile si coborasurile lor, o formatie care se inscrie deja in lista legendelor genului.

 

fiecare om are zile proaste. De exemplu, inainte sa merg la Deftones anul trecut m-am uitat la concertul de la Rock AM ring si era absolut jalnic. Totusi, la noi au cantat foarte bine. Acum nu compar Deftones cu Metallica, dar e un exemplu bun totusi.

Link to comment
Share on other sites

karpi : Cred ca exagerezi intr-un stil barbar... Intr-adevar daca luam fiecare membru din Metallica "la bani marunti" cum se spune ii gasim multe defecte... Kirk foloseste wah excesiv in toate solourile, Ulrich nu e nimic senzational la tobe, vocea lui Hetfield e limitata, etc... Dar totusi, ei ca formatie sunt o legenda, chiar daca tie nu-ti plac, si rezista in continuare. Am auzit de la diversi amici de prin alte tari ca live sunt inca bestiali, plus ca am concerte recente. Nu mai sunt ce au fost in '90, ultimul album a fost un dezastru, orice dupa Black Album e mediocru (cu mici exceptii), etc.., dar totusi Metallica e un mare nume in muzica rock si daca tu zici ca scena rock e "mediocra" din cauza unei trupe ca Metallica, dar iti plac trupe precum Deftones, nu stiu ce sa spun...

 

Sincer nu te cunosc dar de moment ce esti "V.I.P." presupun ca nu esti un pusti oarecare, asa ca tot respectul, dar afirmatiile mai sus despre Metallica sunt aberante si parerea mea e ca sunt si exagerat de subiective. Defecte are orice formatie, Metallica e plina de defecte, si nu numai pe plan muzical, mie unul Hetfield de exemplu mi se pare o mizerie de om cu nasul pe sus, dar ei impreuna sunt o trupa legendara de care se va vorbi mult timp de-acum incolo, si eu sunt super multumit ca inca activeaza pentru ca sper sa-i prind si eu live.

 

In caz de nu s-a inteles, sunt un mare fan Metallica, dar sunt la fel de constient de minusuri cat sunt de plusuri, dar totusi, karpi, sa nu exageram.

Link to comment
Share on other sites

E adevarat ca masele pot fi manipulate insa nici chiar asa. Sa zicem ca radiourile si casele de discuri pot face vedete peste noapte dar nu tin mai mult de o vara.

ideea mea nu e ca masele sunt manipulate, ci ca sunt o entitate separata si irelevanta. masele ar putea sa fie cea mai obiectiva si neinfluentabila chestie ever, si tu daca te iei dupa ei doar pt ca-s mai multi ca tine dovedesti ca judecata ta nu are valoare :)

Edited by prowler
Link to comment
Share on other sites

Guest anghelescu
karpi : Cred ca exagerezi intr-un stil barbar... Intr-adevar daca luam fiecare membru din Metallica "la bani marunti" cum se spune ii gasim multe defecte... Kirk foloseste wah excesiv in toate solourile, Ulrich nu e nimic senzational la tobe, vocea lui Hetfield e limitata, etc... Dar totusi, ei ca formatie sunt o legenda, chiar daca tie nu-ti plac, si rezista in continuare. Am auzit de la diversi amici de prin alte tari ca live sunt inca bestiali, plus ca am concerte recente. Nu mai sunt ce au fost in '90, ultimul album a fost un dezastru, orice dupa Black Album e mediocru (cu mici exceptii), etc.., dar totusi Metallica e un mare nume in muzica rock si daca tu zici ca scena rock e "mediocra" din cauza unei trupe ca Metallica, dar iti plac trupe precum Deftones, nu stiu ce sa spun...

 

Sincer nu te cunosc dar de moment ce esti "V.I.P." presupun ca nu esti un pusti oarecare, asa ca tot respectul, dar afirmatiile mai sus despre Metallica sunt aberante si parerea mea e ca sunt si exagerat de subiective. Defecte are orice formatie, Metallica e plina de defecte, si nu numai pe plan muzical, mie unul Hetfield de exemplu mi se pare o mizerie de om cu nasul pe sus, dar ei impreuna sunt o trupa legendara de care se va vorbi mult timp de-acum incolo, si eu sunt super multumit ca inca activeaza pentru ca sper sa-i prind si eu live.

 

In caz de nu s-a inteles, sunt un mare fan Metallica, dar sunt la fel de constient de minusuri cat sunt de plusuri, dar totusi, karpi, sa nu exageram.

"Amin" la tot ce ai spus inafara "mie unul Hetfield de exemplu mi se pare o mizerie de om cu nasul pe sus"..... nu te contrazic...dar din ce am vazut un footage...pe net..pare un om de treaba......adica..daca era cu nasu pe sus nu cred ca statea 1 zi intreaga cu 3 fani de-ai lor sa le arate si sa le povesteasca tot felu de chestii (le-a aratat tot echipamentu lor).....si poti sa zici ca "eh...las ca la cat de mari sunt macar asta puteau sa faca" dar...hey...nu am vazut alte trupe..sa faca asta...la fel de mari...

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.