www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Doze Active Emg81 Emg89


Susceptor
 Share

Recommended Posts

Am achizitionat de curand setul de EMG89 si am montat una in neck (in locul de 81, initial avand 81 - 81). nu pot sa zic ca tonul e chiar pe placul meu dar am luat doza pt split (nici asta nu e asa cum vreau eu dar parca e ok). problema e ca in split am output mult mai mic decat in humbucker (evident!!). din acest motiv as dori o solutie ca sa aiba acelasi otput si in single si in humbucker. eu ma gandisem ca as putea sa pun fie un booster pe iesirea de single de la doza (doza are iesire separata pt single si humbucker) sau sa pun o rezistenta pe iesirea de la humbucker, ca sa mai scada din output.

sugestii?

Link to comment
Share on other sites

incearca sa faci reverse phase, la dozele pasive merge (poate si la active)...

 

adica daca ai patru fire per doza rosu, alb, negru, verde (plus shieldul,dar de care nu vb)

daca la una din doze pleci ca inserierea dozelor se face negru(+) - alb (-) ; rosu (+) - verde (-) - caz in care daca nu faci split se leaga rosu cu alb, iar daca faci split le duci la switch separat; ei bine, atunci la cealalta doza consideri negru (-), alb (+), respectiv rosu (-), verde (+), adica inversezi firele pt a doua doza (care de obicei este cea de neck). este solutia adoptata de ibanez, cel putin pt modelul rg321 si functioneaza cu succes... iti recomand sa incerci varianta asta pt ca si eu cand am montat pe ibanez, initial, seymour duncane si le-am pus fara reverse-phase am patit ceea ce zici tu... am schimbat si a mers perfect. teoretic ar trebui sa functioneze sistemul si pentru active...

 

pe schema de mai jos sunt alte culori, dar se intelege...

post-596-1183878319_thumb.jpg

Edited by freelancer
Link to comment
Share on other sites

daca ai fi citit cu atentie ai fi observat ca am fiecare iesire separat (5 fire + shield + alimentarea) deci nu merge faza.

 

ma tenta sa reduc din outputul humbucker, dar nu stiu ce rezistenta sa pun. (cealalta varianta ar insemna sa cumpar o chestie care nu se gaseste la noi)

Edited by Susceptor
Link to comment
Share on other sites

ooo...nu stiam ca gman are din asta. atunci probabil o sa fac manevra asta, doar ca o sa il tin in cavitatea chitarii.

 

@mega.deb: postezi ca se te afli in treaba? mie imi trebuie ceva doar pt SINGLE coil, eu avand push pull si iesirea consta intr-un firicel. + nu pot sa bag toata pedala mxr in chitara, ca sa nu mai zic de alimentare.

Link to comment
Share on other sites

De curiozitate, ai trimis un mail cu intrebarea la EMG? :) Daca da, te rog sa postezi aici raspunsul cand l-ai primit.

 

Customer support really works :)

 

Oricum, eu recomand sa folosesti EMG-PA2 - e mai mic si ar incapea mai usor. Pentru phase invert la active iti trebuie un EMG-Pi2 (stiu ca n-ai intrebat, dar s-a discutat mai devreme).

Link to comment
Share on other sites

ai multe solutii pe pagina de faq a site'ului EMG. + ca exista PA2 de care zicea Cearny si AfterBurner'ul

 

:) daca-ti instalezi PA2: You can compensate for the gain difference by putting an EMG-PA2 (pre-amp booster) on the single-coil portion of the EMG-89. However as the gain of the single coil is increased, there will be less difference in sound between the single-coil and humbucking portions of the EMG-89. Asa ca il cam instalezi degeaba pt obtii sound'ul de 89 humbucker.

Link to comment
Share on other sites

ai potentiometru pe chitara , manevreazal , la humbucker nu are efect de "taierea" inaltelor atat de mare .

 

Normal trebuie sa ai un preamplif adaptor si o pedala de volum , chiar daca canti cu doar un tip de doza.

 

Daca folosesti rezistenta sau reduci vol cu potmetru pierzi ceva din inalte ( dar cum am spus la humbucker nu prea conteaza)

 

Single coil ai nevoie ca sa ai ton briliant cu inalte DECI ..canti cu distors ( overdrive) pe humbucker ( ton cu prezenta pe medii ) schimbi pe singlecoil cresc joasele si inaltele si ai volum mai mic ,deci se reduc distorsiunile si apare tonul coarzilor ,TWANG-ul .exact cea ce se astepta de la singlecoil.

 

In caz de ton clean este necesar un buffer preamp cu pedala de volum.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.