www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

O Intrebare Despre Rap


Lucidwt200
 Share

Recommended Posts

Guest mrs. zorn

music is production of sound. de la asta plecam. pana si captain beefheart avea note.

in genere, producatorii de hip hop nu sunt muzicieni, pentru a fi muzician e necesar sa stii sa canti la unul sau mai multe instrumente. cei care compun instrumentalele sunt doar "studio producers", ei detin doar viziunea asupra piesei, indiferent ca e samplata sau compozitie proprie. in trecut se samplau 10 trackuri pe o piesa hip hop, acum fiind atatea legi nu prea isi mai permite nimeni sa o faca la acelasi nivel. asta a si injumatatit valoarea hp hop-ului din punctul meu de vedere. nu mai suna ca altadata, dar pe de alta parte, producatorii care au avut ambtie, au lasat samplatul si s-au apucat de un instrument sau de colaborari cu instrumentisti.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
Are rapul sau hip-hopul acorduri? Si daca sunt piese pe acorduri de la astia cum ajungi la acorduri,ca ei numai vb :) .Stiu ca e o intrebare stupida dar in fine.

 

Suntem pe un forum de chitaristi. Chitara nu e cel mai potrivit instrument pt. a acompania o mel rap, hip-hop.

Doar daca tii intradevar...

Link to comment
Share on other sites

Eh nu?

Basul ce are? E tot chitara, nu?

Oricum, ca era vorba de acorduri, fusesem intr-o seara in Cafeneaua Actorilor si cu vreun sfert de ora inainte sa plec incepuse o proiectie cu o anumita tanti al carei nume l-am uitat; aceasta tanti canta unplugged rap si r'n'b, acompaniamentul fiind... ta na na... O CHITARA.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Pai e foarte buna chitara pt multe genuri de muzica, mai ales pt Hip Hop/rap/R si B :)

 

Am cochetat demult ceva ani cu miscarea rap-ului underground din Romania(si nu vorbesc de formatiile comerciale de pe sticla, ci de battle-uri, sesiuni de freestyle-uri, etc) si cu o chitara puteai tine practic ritmul foarte frumos(acel renumit "beat")si daca te pricepi si la improvizatii, ciupeala, poate iesi ceva frumos, mai ales cand ai pe cineva care sa dea si bine versuri...Unele trupe/interpreti de la noi se exprima foarte frumos in versuri, dar prefera sa faca de placere asta, nu sa se imbogateasca, si nu prea dai de ei pe la TV, ci doar prin grupurile de cunoscatori si actiunile specifice undergroundului...

 

Asadar, chitara cred ca e foarte buna pt aceste genuri.Pe mine ma mai cauta vechi amici care au ramas implicati in fenomen sa le mai fac niste sunete pe chitara, o linie simpla de bass, pt ca oricat de bune ar fi programele, si oricate tipuri de chitara sau pian ar avea incrorporate in ele, nu se compara cu sunetul pur oferit de un instrument adevarat :)

Edited by Mr_ORL
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
Guest versATiL

Deci chiar nu va inteleg dc vorbiti asa fara sa stiti despre ce vorbiti.... Macar stiti ce e rapul sau hip hopul cu adevarat? Sunt niste versuri "recitate" pe un fundal muzical... Eu fac versuri de rap de la 11 ani(mai nou si rock) daca vrei iti fac o melodie rap cu distors si gain la maxim... chiar nu conteaza ce e pe fundal... poate sa nu fie nimic asta e ideea.... Si ca sa fiu foarte on topic raspunsul ti-l dau prin youtube:

 

RAP CU ACORDURI!!! 1. Grasu XXL - Elegant :

 

ALTE MELODII RAP CU CHITARA PE FUNDAL:

 

2. Bitza ft Paco - Lasa-i sa astepte

 

http://www.youtube.com/watch?v=XnQm5MgpEXc

 

 

 

3.Grasu XXL & UZZY - Phen So Khames

 

http://www.youtube.com/watch?v=BB2b48Oz1fM...PL&index=26

 

 

 

4.Grasu XXL ft Villy - La adapost

 

 

 

 

Altele nu-ti mai dau iti ajung astea.. dupa cate observi numai Grasu XXL are destule melodii cu chitara pe fundal.. dintre care una e in ACORDURI cum vroiai tu.  Mai cauta si pe la Rap-ul originar cum ar fi 2PAC cred ca are si el vreo 2-3 numai stiu sigur.

 

 

 

PS. Scuzati aroganta dar ma enervez cand observ persoane care "urasc" rapul... frate rapul spune adevarul.. fiecare melodie e o lectie de viata... la Bitza cel putin toate melodiile sunt lectii de viata... Daca vreti sa urati ceva... urati frate manelele...

Link to comment
Share on other sites

Parerea mea despre hip-hop, cioraperi si interventia lor in muzica rock; au aparut ca urmare a muzicii pop-dance, soul, etc. Intodeauna au incercat sa fie cat se poate de antisociali pentru a aduna un cerc de fani stabil (oamenii fara casa, viitor sau status social), in ziua de azi cioraperii comerciali (50 bani, cainele bagaret, etc.) se scalda in dolari si femei pe gustul lor (untermench) iar gansterul de rand cu pantaloni XXXL ia exemplu videoclipului in care "artistul" inarmat pana in dinti impusca 2 white bitches deoarece au fost rasisti fata de ei netinandu-le usa deschisa la magazinul de unde furasera cateva doze de bere in prealabil.

Acum sa trecem la partea artistica: inexistenta, niste cuvinte care din cand in cand mai rimeaza neintentionat, cuvinte latrate, scuipate si vorbite atat de rapid incat orice logoped ar fi invidios pe un asemenea "solist". Muzica, "armonia" sau fundalul sunt doar o insiruire de bituri, clape rareori sau coloane sonore celebre, din cand in cand mai intalnesti piese ale marilor compozitori pangarite de astfel de cercopiteci fara ratiune, puse ca fundal pentru versuri antisociale si iubitoare de cioroi.

Ma iertati daca am omis ceva, cam asta ar fi tot ce am de spus fata de curentul asta malformat asemanator manelelor. :)

Link to comment
Share on other sites

Parerea mea despre hip-hop, cioraperi si interventia lor in muzica rock; au aparut ca urmare a muzicii pop-dance, soul, etc. Intodeauna au incercat sa fie cat se poate de antisociali pentru a aduna un cerc de fani stabil (oamenii fara casa, viitor sau status social), in ziua de azi cioraperii comerciali (50 bani, cainele bagaret, etc.) se scalda in dolari si femei pe gustul lor (untermench) iar gansterul de rand cu pantaloni XXXL ia exemplu videoclipului in care "artistul" inarmat pana in dinti impusca 2 white bitches deoarece au fost rasisti fata de ei netinandu-le usa deschisa la magazinul de unde furasera cateva doze de bere in prealabil.

Acum sa trecem la partea artistica: inexistenta, niste cuvinte care din cand in cand mai rimeaza neintentionat, cuvinte latrate, scuipate si vorbite atat de rapid incat orice logoped ar fi invidios pe un asemenea "solist". Muzica, "armonia" sau fundalul sunt doar o insiruire de bituri, clape rareori sau coloane sonore celebre, din cand in cand mai intalnesti piese ale marilor compozitori pangarite de astfel de cercopiteci fara ratiune, puse ca fundal pentru versuri antisociale si iubitoare de cioroi.

Ma iertati daca am omis ceva, cam asta ar fi tot ce am de spus fata de curentul asta malformat asemanator manelelor. :)

 

Hai sa nu ne racim gura degeaba da? Asculta linkul de mai jos de pe la minutu 2 incolo ( mai ales partea de pe la 2:35 - 3:00 ). Zi-mi tu cateva trupe care tzin un groove cum tzin baietzii ashtia, shi mai vorbim :)

 

 

Mai ia :

Link to comment
Share on other sites

Hai sa nu ne racim gura degeaba da? Asculta linkul de mai jos de pe la minutu 2 incolo ( mai ales partea de pe la 2:35 - 3:00 ). Zi-mi tu cateva trupe care tzin un groove cum tzin baietzii ashtia, shi mai vorbim :)

 

 

Mai ia :

 

Yo!Hai ca incerc eu. De la ei sau de la noi? Hai ca stiu si de la noi si de la ei.Sa ma scuzati daca o sa stalcesc cumva vreun nume pentru ca nu le prea am cu engleza si nici tinere de minte nu prea am:Warren G; LL Cool J (am auzit ca i se trage de la "Ladies Love Cool James :) ;Snoob Dobi Toc;2PAC;50cent;etc...si de la noi:3SE;AnimaliX;Mafia;Fernando...si mai ziceti si voi :)

Biaci! W

Link to comment
Share on other sites

Guest gaxel
music is production of sound. de la asta plecam.

 

asta mi se pare o abordare gresita, care tinde sa se generalizeze in tot ceea ce inseamna arta ca sa ofere si oligofrenilor sansa sa se dea artisti. nu orice este arta si nu orice zgomot este muzica.

cred (cel putin dintr-un punct filosofic de vedere) ca muzica inseamna ruperea ritmului. masina de cusut tine ritmul si bate constant fara a fi muzica.

in videoclipul asta

cine e "artistu"? tractorul?

 

revenind la hip hop.. este obsedant si este o jignire adusa inteligentei (mele) ritmul de hip si hop. da stiu, si maimutele dovedesc o adevarata pasiune pentru ritm si il pot bate destul de bine si totusi nu se omoara lumea..

 

acum sincer, eu nu vad nici o diferenta intre hip hop, rap si manele ca vlaoare muzicala. de fapt vad.. am mult mai mult respect pentru instrumentistu' caruia ii zici "zi-o pe aia..." si el nu stie, ii fredoneaza gigi nitel si el o scoate instant pe instrument.. :)

 

este demosntrat ca "multi da prosti maria ta" este un concept universal valabil, de aceea as zice ca mertia studiat si coeficientul medie de inteligenta al "artistilor" unui anumit gen, coeficientul de inteligenta al celor carora li se adreseaza "opera" in cauza si statutul lor social.

 

si sa nu uitam de penibilitate.. sa nu uitam de conceptul de "bani si femei" din hip hop si manele, sa nu uitam de conceptul de dusmani care intr-o forma sau alta e regasit in ambele si ar mai fi cateva.

Link to comment
Share on other sites

Vladimir tepes maria ta ce interventie a rap-ului in rock "mancatiash". Auzi se trage din pop. Rapul a fost la inceput ce-va analog hardcorului, muzica de protest a negrilor, dupa cum ai zis cu elemente de soul, care la inceput era cantata pe chitara bas si tobe ca orice alt gen muzical. Si acum daca ti-ai folosi neuronul sa te documentezi ai vedea ca multe melodii au chiar si solouri de chitara si tot tacamul. Si gaxel ce bani si femei, asa poti spune ca si tokio hotel e rock si tot rockul e de ***. Ti-e mai folositor sa asculti o melodie despre dragoni si paloshuri groase de la manowar decat o melodie despre societate sau o melodie care sa-ti deschida cutia aia sigilata

Edited by SKU
Link to comment
Share on other sites

Guest versATiL
Vladimir tepes maria ta ce interventie a rap-ului in rock "mancatiash". Auzi se trage din pop. Rapul a fost la inceput ce-va analog hardcorului, muzica de protest a negrilor, dupa cum ai zis cu elemente de soul, care la inceput era cantata pe chitara bas si tobe ca orice alt gen muzical. Si acum daca ti-ai folosi neuronul sa te documentezi ai vedea ca multe melodii au chiar si solouri de chitara si tot tacamul. Si gaxel ce bani si femei, asa poti spune ca si tokio hotel e rock si tot rockul e de ***. Ti-e mai folositor sa asculti o melodie despre dragoni si paloshuri groase de la manowar decat o melodie despre societate sau o melodie care sa-ti deschida cutia aia sigilata

Bravo SKU asta vroiam sa zic si eu dar mi-ai luat-o inainte..

 

 

Acum sa dezvoltam ideea despre bani si femei in rap.... UNDE "MANCATI-AS"? Daca te referi la Snoop Dog, 50 cent si astia de genu.. da ai dreptate. In schimb eu cand aud rap.. automat imi sare gandul la Tupac. Dupa moartea sa toate ziarele au scris ca de acum incolo nu va mai exista rap de calitate.. Si au avut dreptate.. Tupac si cei din generetia lui au facut RAP frate.. ce a fost dupa.. rap-ul a luat o intorsatura ciudata. 

 

Acum referindu-ne la Tupac... unde ai vazut tu numai bani si femei? In melodia "Letter to my unborn child" sau poate in "Breathing".. sau "Only fear of death"... 

 

 

Daca te referi la "Never call you bitch again" melodia aia e pentru nevasta'sa.. nu pentru "femei" 

 

Rap-ul a fost intotdeauna un stil muzical de protest si/sau de exprimare a adevarului... a vietii de cartier.. Acum gandeste'te presupun ca ai vazut filme cu gangsteri.. femei, droguri etc Asta e viata lor de cartier.. deci din moment ce spun adevaru si isi pun viata in rime, nu ti se pare logic ca apar si femeile si banii si etc?

 

Asculta rap de la noi... am mai zis odata.. Bitza... asculta versurile... sa vezi ce spune omu ala.. poti invata multe din asa ceva... 

 

Si am vazut mai sus ca a spus cineva ca rapul sunt nishte cuvinte "scuipate" care nu rimeaza mai deloc... serios? 

 

Creatie personala:

 

nu iti cer banu, da banu!

nu-ti cer aevea si lasa,

nu iti cer praf de stele

venind cazand fara ele.

in constelatii stau stelele

cum stau pasarile'n carduri,

si dak'ncepi sa te gandesti ,

te trezesti ca sa stai pe ganduri,

cum a fost si cum era,

dar nu mai e, caci a trecut,

si acum te gandesti doar...

la ce-ai facut si ce-ai avut.

k gand de compatimire

iti cer o urma de uimire

cand realizezi c-acum esti mare

si n-ai timp de relaxare.

bate vantu printre amintiri 

k printr-un oras gol

si iti aduce sentimentul

generic al viselor

sa fac aia sa fac asta 

sa fac bani sa fac ce vreau cu ei

dar acum esti batran,

nu mai poti, dar tot mai vrei.

 

 

 

si rand pe rand uitand chemarea

viselor ce au apus

ca un copac batran, uitat,

cazut de mult, de mult apus.

si rand pe rand razand uitarii

incepi sa revii la realitate..

si realizezi k tot ce'a fost

a fost, nu se mai poate!

 

 

 

Nu iti da cu parerea in legatura cu ceva ce nu cunosti indeajuns de bine ca sa poti face asta...

Link to comment
Share on other sites

Guest gaxel
Bravo SKU asta vroiam sa zic si eu dar mi-ai luat-o inainte..

 

 

Acum sa dezvoltam ideea despre bani si femei in rap.... UNDE "MANCATI-AS"? Daca te referi la Snoop Dog, 50 cent si astia de genu.. da ai dreptate. In schimb eu cand aud rap.. automat imi sare gandul la Tupac. Dupa moartea sa toate ziarele au scris ca de acum incolo nu va mai exista rap de calitate.. Si au avut dreptate.. Tupac si cei din generetia lui au facut RAP frate.. ce a fost dupa.. rap-ul a luat o intorsatura ciudata.

 

Acum referindu-ne la Tupac... unde ai vazut tu numai bani si femei? In melodia "Letter to my unborn child" sau poate in "Breathing".. sau "Only fear of death"...

 

 

Daca te referi la "Never call you bitch again" melodia aia e pentru nevasta'sa.. nu pentru "femei"

 

Rap-ul a fost intotdeauna un stil muzical de protest si/sau de exprimare a adevarului... a vietii de cartier.. Acum gandeste'te presupun ca ai vazut filme cu gangsteri.. femei, droguri etc Asta e viata lor de cartier.. deci din moment ce spun adevaru si isi pun viata in rime, nu ti se pare logic ca apar si femeile si banii si etc?

 

Asculta rap de la noi... am mai zis odata.. Bitza... asculta versurile... sa vezi ce spune omu ala.. poti invata multe din asa ceva...

 

Si am vazut mai sus ca a spus cineva ca rapul sunt nishte cuvinte "scuipate" care nu rimeaza mai deloc... serios?

 

Creatie personala:

 

nu iti cer banu, da banu!

nu-ti cer aevea si lasa,

nu iti cer praf de stele

venind cazand fara ele.

in constelatii stau stelele

cum stau pasarile'n carduri,

si dak'ncepi sa te gandesti ,

te trezesti ca sa stai pe ganduri,

cum a fost si cum era,

dar nu mai e, caci a trecut,

si acum te gandesti doar...

la ce-ai facut si ce-ai avut.

k gand de compatimire

iti cer o urma de uimire

cand realizezi c-acum esti mare

si n-ai timp de relaxare.

bate vantu printre amintiri

k printr-un oras gol

si iti aduce sentimentul

generic al viselor

sa fac aia sa fac asta

sa fac bani sa fac ce vreau cu ei

dar acum esti batran,

nu mai poti, dar tot mai vrei.

 

 

 

si rand pe rand uitand chemarea

viselor ce au apus

ca un copac batran, uitat,

cazut de mult, de mult apus.

si rand pe rand razand uitarii

incepi sa revii la realitate..

si realizezi k tot ce'a fost

a fost, nu se mai poate!

 

 

 

Nu iti da cu parerea in legatura cu ceva ce nu cunosti indeajuns de bine ca sa poti face asta...

 

postul asta mi-a aratat inca o data ca teoria mea, prvind coeficientul de inteligenta al audientei si al "facatorului de muzica", este corecta.

Link to comment
Share on other sites

Dovedeste-mi ca au solouri. Si fa tu medicina ca sa vorbesti de coeficientul meu de inteligenta, gibonule!

Vladimir tepes maria ta ce interventie a rap-ului in rock "mancatiash". Auzi se trage din pop. Rapul a fost la inceput ce-va analog hardcorului, muzica de protest a negrilor, dupa cum ai zis cu elemente de soul, care la inceput era cantata pe chitara bas si tobe ca orice alt gen muzical. Si acum daca ti-ai folosi neuronul sa te documentezi ai vedea ca multe melodii au chiar si solouri de chitara si tot tacamul. Si gaxel ce bani si femei, asa poti spune ca si tokio hotel e rock si tot rockul e de ***. Ti-e mai folositor sa asculti o melodie despre dragoni si paloshuri groase de la manowar decat o melodie despre societate sau o melodie care sa-ti deschida cutia aia sigilata
Link to comment
Share on other sites

Guest versATiL

gaxel vad ca iti place sa te mandresti cu intaligenta ta care aparent lasa de dorit... Tin sa te anunt ca am facut nenumarate teste de inteligenta si unele primite de la liceu si de fiecare data mi-au calculat coeficientul de inteligenta intre 125 si 130.... acum ca tu esti stanepotu' lu' Einstein si oi avea vre'un IQ de 5400 e strict problema ta....

 

Si ca sa te parafrazez... aceasta discutie deja devine o mare jignire marcanta la adresa intelingentei mele fapt pentru care refuz sa mai continui flame-ul aprins de niste persoane care, se vede clar, habar N-AU despre ce vorbesc..

 

La urma urmei topicul se numea "O intrebare despre rap" si se pare ca a devenit "Rap- pro/contra"...

 

See ya'....NOT!

Link to comment
Share on other sites

Merci mult :) am ras copios, Einstein era doar un evreu chitros si neingrijit, darvidian, un baiat cu un cap prea mare, corigent la nenumarate materii, un mediocru, un neputincios care nu reusise sa intre la facultatea dorita. Axat doar pe fizica si matematica encefalul lui a reusit sa focalizeze toata atentia si distributia impulsurilor electrice la nivelul sinapselor atat de bine incat sa dezvolte un singur sector, sa nu intram in detalii. Evident testele de calcul a CI-ului pot sa varieze, ele dovedesc istetimea unei persoane, logica vizuala dar nu si aria retinerii, a blocului motor, etc. Si o primata poate trece un test de inteligenta, apoi testele destinate bipezilor se bazeaza pe acelasi principiu. :)

gaxel vad ca iti place sa te mandresti cu intaligenta ta care aparent lasa de dorit... Tin sa te anunt ca am facut nenumarate teste de inteligenta si unele primite de la liceu si de fiecare data mi-au calculat coeficientul de inteligenta intre 125 si 130.... acum ca tu esti stanepotu' lu' Einstein si oi avea vre'un IQ de 5400 e strict problema ta....

 

Si ca sa te parafrazez... aceasta discutie deja devine o mare jignire marcanta la adresa intelingentei mele fapt pentru care refuz sa mai continui flame-ul aprins de niste persoane care, se vede clar, habar N-AU despre ce vorbesc..

 

La urma urmei topicul se numea "O intrebare despre rap" si se pare ca a devenit "Rap- pro/contra"...

 

See ya'....NOT!

Link to comment
Share on other sites

Guest versATiL
Merci mult :) am ras copios, Einstein era doar un evreu chitros si neingrijit, darvidian, un baiat cu un cap prea mare, corigent la nenumarate materii, un mediocru, un neputincios care nu reusise sa intre la facultatea dorita.

:| lol...  ori nu ai inteles ce am zis.. ori ai conceptii gresite... Eu m-am referit la faptul ca Einstein avea IQ de 160-165...

 

 

Tu nu vorbesti despre cat de inteligent era ci despre cat de destept era...

 

Stiu ca a ramas corijent dar asta pentru ca nu vroia sa invete.. sau ii era lene mai bine zis.. :)

 

 

Cel care a raspandit zvonul cu Experimentul Philadelphia ( Carlos Allende ) avea IQ tot ceva de genul 150- 160 si in clasa a 10 sau a 11-a a ramas repetent... e o diferenta intre IQ si ce spui tu...

Link to comment
Share on other sites

@VladTepes: care exact e problema ta? Nimeni nu te pune sa asculti, asa ca de ce exact tre' sa fii un troll? Te iei de un gen muzical prea vast pe care aparent esti incapabil sa il intelegi, apoi aduci argumentul suprem: "nu au solouri". Si daca nu au solouri conteaza? (e retoric, nu raspunde) Majoritatea solouri sunt note "latrate" mai mecanic, mai putin melodios si cu unicul scop de a lua ochii publicului si de a permite o masturbare mentala celui care isi prinde degetele in corzi. Latratul cu ambele tipuri de corzi (prinse de chitara sau de laringe) se incadreaza in categoria tehnica; daca tu esti incapabil sa intelegi anumite tehnici e problema ta, dar asta nu inseamna ca incompetenta ta duce la un adevar absolut.

 

Da, rap-ul este un gen axat pe mesaj si versuri, elementul muzical fiind in plan secundar. Sunt destule parti care nu-mi plac si de multe ma gandesc ca daca as vrea sa aud versuri, pot sa citesc o poezie, dar sunt si elemente in rap destul de complexe (v. abstract hip-hop - Aesop Rock, care mi-a fost recomandat de catre cineva.). De retinut ca nu e singurul gen muzical unde primordial este mesajul transmis.

Cat despre IQ, du-te la cafenea si fa topic dedicat; sau mai bine renunta complet la discutie.

Link to comment
Share on other sites

Dovedeste-mi ca au solouri. Si fa tu medicina ca sa vorbesti de coeficientul meu de inteligenta, gibonule!

Pustiu, ca observ ca degeaba ai 20 de ani. Nu este nevoie sa-ti demontrez tie nimic la fel cum nu este nevoie sa fac medicina ci am nevoie de 2 clase sa-ti pot numara pan la 20 iq-ul tau.

 

Astea ca sa-ti arat chitara electrica, ca melodii cu chitare acustice sunt o gramada.

asculta pe la 3:30 power chorduri

http://www.youtube.com/watch?v=MYUUAxtXHkM asculta la 4:43 solo

 

SI pentru toata linia melodica, toata partitura basului, a pianului, a sintetizatorului cine dracu crezi ca le face? Se compun singure ? Nu-i nevoie de cultura muzicala si de pasiune si talent si pentru alea?

 

"Piesa ?Pânã Când Moartea Ne Va Despãrți?, pe care apare pentru prima datã Puya, face ravagii. Trupa este într-o continuã creºtere. La succesul albumului mai contribuie piesele ?Nãscut ªi Crescut În Pantelimon? ºi ?Lacrimi?. Colaboratorii sunt într-un numãr mai mare, astfel cã îi întâlnim, pe lângã Puya, ºi pe: July, Baxter, FreakaDaDisk, Trãgaci, C.R.Bel. Apar chitara realã ºi scratch-ul. Totul sunã mai bine ºi mai interesant. Klax187 îºi schimbã numele în Daddy Caddy. Vânzãrile depãºesc 30.000 de exemplare. Pânã la acest album inclusiv, bãieții l-au avut ca inginer de sunet pe Emil ?Coco? Coroianu. - Wikipedia

 

Si despre Einstein asa mediocru cum era el in 2 postulate a zis mai mult decat ai sa zici tu intr-o viata.

 

 

Cand n-ai cu cine n-ai cu cine, du-te si scrie-ti testamentul frate.

Edited by SKU
Link to comment
Share on other sites

Parerea mea despre hip-hop, cioraperi si interventia lor in muzica rock; au aparut ca urmare a muzicii pop-dance, soul, etc. Intodeauna au incercat sa fie cat se poate de antisociali pentru a aduna un cerc de fani stabil (oamenii fara casa, viitor sau status social), in ziua de azi cioraperii comerciali (50 bani, cainele bagaret, etc.) se scalda in dolari si femei pe gustul lor (untermench) iar gansterul de rand cu pantaloni XXXL ia exemplu videoclipului in care "artistul" inarmat pana in dinti impusca 2 white bitches deoarece au fost rasisti fata de ei netinandu-le usa deschisa la magazinul de unde furasera cateva doze de bere in prealabil.

Acum sa trecem la partea artistica: inexistenta, niste cuvinte care din cand in cand mai rimeaza neintentionat, cuvinte latrate, scuipate si vorbite atat de rapid incat orice logoped ar fi invidios pe un asemenea "solist". Muzica, "armonia" sau fundalul sunt doar o insiruire de bituri, clape rareori sau coloane sonore celebre, din cand in cand mai intalnesti piese ale marilor compozitori pangarite de astfel de cercopiteci fara ratiune, puse ca fundal pentru versuri antisociale si iubitoare de cioroi.

Ma iertati daca am omis ceva, cam asta ar fi tot ce am de spus fata de curentul asta malformat asemanator manelelor. :)

 

Eu zic ca te uiti prea mult pe MTV. Nu ar strica sa te documentezi inainte sa ne tii teorii despre lucruri care (se pare) iti sunt straine.

 

Citeste macar niste chestiuni elementare:

http://en.wikipedia.org/wiki/Talking_blues

http://en.wikipedia.org/wiki/Roots_of_hip_hop

http://en.wikipedia.org/wiki/Hip_hop_culture

 

Apoi mai vorbim. :)

 

 

 

 

 

 

Ignoranta nu are scuza. :)

Edited by Guest
Link to comment
Share on other sites

Guest Mr_ORL

Cateva opinii bune, in rest...vorbe fara a se cunoaste faptul :)

 

Acum, ceva de pe la noi(mare atentie la versuri, ca tot spunea cineva ca e manea pe fata muzica asta):

(Rimaru & Raku)

 

Geneza (Cedry2k) - mare atentie iar la versuri, la ce replici poate sa scoata omul din el :D

 

http://www.youtube.com/watch?v=BGTniIeMOms (Raku, despre rapperasii de la noi, care copiaza de afara si bling blingurile aberante de pe tv)...

 

(Deceneu...super caterinca in versuri geniale...pacat ca dupa moartea parintilor lui a luat-o razna ;) )

 

Referitor la Rap si Tupac, nu a fost el rau Tupac, dar nici super bun...depinde si de genul abordat...Oricum, si dupa moartea lui Rap-ul a mers, pana la un punct, cand subit a fost inghitit de imaginea de bling bling, gangsteri manelozati americani, pimp-i, si tarfe cu dolari...asta se cere, asta se da :)

 

SI ceva de afara...

FUziunea dintre rap si rock nu dateaza de putin timp, si nici n-a inceput cu niste terchea berchea, ci cu niste legende:

Aerosmith & Run DMC :D Lectie de rap adevarat cu tot cu chitara si voce, si tot ce trebuie :D

 

(Wu Tang Clan) a se compara cu asta:
(pifti sent) :)

 

1, 2, 3.... (DJ Tomekk) ...un clip in care apar titanii break dance-ului Southside Rockers si Rocksteady Crew, brake dance-ul fiind una dintre ramurile acestei arte...

 

(Afu Ra)

 

One mic (Nas)

etc etc etc ;)

 

Rap-ul nu e de cacao, si nu a fost mereu de cacao, chit ca acum cam tot ce apare e de cacao, sa faca bani, si culmea, se vinde la greu aberatia asta de stil aparut recent...Trist...chiar vorbeam cu un amic cu care eram implicat acum multi ani in rap-ul underground de la noi, si ne minunam ca si in tara noastra au mai ramas putini care tin garda sus, iar in afara, pe sticla mai ales, mai nimeni...

 

PS: problema, asa cum multi au putut observa, a intervenit odata cu implicarile caselor in activitatea artistului, impunand acestora practic ce sa cante, pt a se vinde...cred ca aceeasi soarta ca Rap-ul o va avea si rock-ul, din pacate, si imi aduc aminte de vorbele lui Gillan de la Deep Purple "Pe vremea noastra se facea muzica mai buna, chit ca nu dispuneam de atata tehnologie, dar ne lasau sa cantam ce vrem, pt ca stiau ca le aduceam bani...acum se impune"...TRIST... Pana la urma, trupele bune de rap canta foarte bine si gandit impotriva sistemului, fiind cam singurul gen care face asta des, iar trupele proaste, bling bling si figuri de buftea...nu ala e rap-ul adevarat...nu ce vedeti la TV

Edited by Mr_ORL
Link to comment
Share on other sites

@Mr_ORL: fac o paranteza legata de al tau PS, vor exista mereu trupe in underground care sa cante ce vor, care nu vor fi interesati de case de discuri, iar acum e mult mai usor sa te descurci cu casele de discuri datorita netului; cred ca in viitor importanta caselor se va diminua intrucat multi pot face ceea ce fac ele.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.