www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Fanclub Schecter


Guest anghelescu
 Share

Recommended Posts

Guest anghelescu

Posesorii de chitare Schecter isi pot posta aici "frumusetile" si ,eventual, sa discutam despre ele (de bine...de rau....) :)

 

 

Acest topic este dedicat posesorilor de Schecter, sau celor ce le pasa de firma asta. Ca sa nu se mai deschida 100 de topicuri pe aceiasi tema. A nu se considera reclama. Acest topic este dedicat chitaristilor si nu are un caracter comercial.

 

 

 

PS textul este copyright Junkyard...partial

 

PPS am vazut ca e la moda fanclubu :)

Link to comment
Share on other sites

Guest anghelescu
N-ai spus clar daca e vorba de Schecter cumparat de la Grosmann sau e bun si din alta parte.BTW,tu ce Schecter ai?

....si de la Grosmann si de la MCMusic si de unde vrei... multumit? :):)

eu nu am Schecter... dar ma tot uit de la un HELLRAISER C-1 FR ...ce imi puteti spune despre el... a cantat cineva un asemenea model?

Link to comment
Share on other sites

Da, eu am un model parca i-am si facut un review (daca nu ma inseala memoria)

Ce pot sa zic: e o chitara misto, griful e ca lumea (l-am dus la finisat la domnul Stanescu).Se simte ca-i din mahon pentru ca are o tona.Ce strica destul de mult sunt floyd-ul si dozele active EMG.Strica din punctul meu de vedere.

 

Floyd-ul l-am luat pentru ca am zis ca trebuie sa am o chitara cu floyd.E original nu scapa acordaju, nu face fite, insa dureaza o vesnicie sa-l setezi ca lumea, strica corzile si taie din sustain.

 

Dozele active... ce pot sa spun legendarele 81-85, nu suna rau dar nu sunt pe gustul meu.Planuiesc o schimbare cu niste seymour duncan-uri cat de curand.Daca are cineva intrebari legate de chitara go ahead and shoot :)

 

Pot fi si nitel subiectiv pentru ca mai am un gibson cu care-l compar si... de restu va dati si voi seama :)

Link to comment
Share on other sites

Guest anghelescu
Elethan parca are un Hellraiser...ai putea sa-l intrebi pe el

 

insa eu nu inteleg ce va place sa deschideti 1000 de topic'uri...doar asa ca sa apareti voi ca topic starter B)

yeah sure.... exista fanclub esp..exista fanclub reghin...nu vad de ce nu ar exista si un fanclub schecter.se poate sa fac si eu ceva pe aici fara sa nu fiu criticat sau mai stiu eu ce? daca facea spre ex un admin(no offence..am dat exemplu doar) fanclub schecter totu era ok :)

 

Da, eu am un model parca i-am si facut un review (daca nu ma inseala memoria)

Ce pot sa zic: e o chitara misto, griful e ca lumea (l-am dus la finisat la domnul Stanescu).Se simte ca-i din mahon pentru ca are o tona.Ce strica destul de mult sunt floyd-ul si dozele active EMG.Strica din punctul meu de vedere.

 

Floyd-ul l-am luat pentru ca am zis ca trebuie sa am o chitara cu floyd.E original nu scapa acordaju, nu face fite, insa dureaza o vesnicie sa-l setezi ca lumea, strica corzile si taie din sustain.

 

Dozele active... ce pot sa spun legendarele 81-85, nu suna rau dar nu sunt pe gustul meu.Planuiesc o schimbare cu niste seymour duncan-uri cat de curand.Daca are cineva intrebari legate de chitara go ahead and shoot :)

 

Pot fi si nitel subiectiv pentru ca mai am un gibson cu care-l compar si... de restu va dati si voi seama :)

merge cam la orice gen..chitara..sau.... only metal :(

si zici ca nu ai avut nici o problema cu ea..nu?

are glitchuri..ceva..? e comoda?

Edited by anghelescu
Link to comment
Share on other sites

Guest cooasha

de un Damien 6 ce ziceti? ma intereseaza daca e versatila, ca stiu ca e buna..adica pot canta si altceva in afara de metale, sau sa ma orientez spre un strat??

Link to comment
Share on other sites

merge cam la orice gen..chitara..sau.... only metal :)

si zici ca nu ai avut nici o problema cu ea..nu?

are glitchuri..ceva..? e comoda?

 

Merge cam la orice, depinde si de ce esti in stare sa canti cu ea :)

Probleme? ce probleme sa am? nu, finish perfect, si e foarte comoda.

 

 

@Radu

 

No thanks, dozele le pastrez oricum pentru orice eventualitate.Plus ca nu e tocmai ce caut.

Link to comment
Share on other sites

Guest andypopa

A incercat cineva un Schecter C-1 Elite pe-aici?

Griful mi s-a parut mai putin comod mainii decat ochiului, dar then again corzile erau proaste si I was in a bad mood.

 

Daca se poate, mi-ar place sa va aud parerile in ceea ce priveste sunetul pentru ca de fiecare data cand vad "e doar pentru metale?" in ceea ce priveste o marca it sets me back a little.

 

Merci anticipat.

Link to comment
Share on other sites

Umila mea parere de posesor de Schecter (chiar daca Damien): chiar daca-i neagra, are inlay-uri in forma de liliac si EMG-uri nu-i doar "o chitara de metale". Cand o sa-mi ajunga amp-ul, poate imi fac timp sa demonstrez ce-am spus mai inainte.

 

In momentul asta nu pot decat sa mai dau un exemplu: poate ilun, vektor si Lord-C isi amintesc ca la un duel in Mamou a participat o data si un tip cu un BCRich (scuze, dar nu i-am retinut numele; auzisem ca lucreaza pe la Senia) care canta blues intr-un mare fel pe chitara aia "de metale". Deci se poate...

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
  • 6 months later...

OK, imi pun si eu bestia pe numele ei adevarat Schecter Demon 6 SBK. Poza e cea oficiala pentru ca arata la fel :) E noua. Dar o sa fac si eu poze cu ea mai incolo. Ce sa zic despre ea? Sunt foarte multumit la raportul calitate-pret. E mahon, punte fixa si doze active DD. E lucrata cu grija si plusul cel mare e ca are un sustain de intepenesti. poate o sa pun si samples mai incolo. Din punctul meu de vedere e o chitara ce se preteaza de minune pe "metale" insa merge si pe alte stiluri foarte bine...doza de neck si canalul de clean pe amp ii da un sunet foarte cald si plin. Setup-ul cu care vine e bun dar nu suficient...de regula trebuie reglata intonatia si action-ul. Mai multe intr-un episod viitor. Daca e cineva interesat sa-si cumpere pot sa-i dau referinte pe PM.

 

post-3498-1202827524_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

 

Frumoasa colectia. Cele americane sau pentru US market sunt mai "sexy branded"

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.