www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Voce De Power


Guest Nightwach
 Share

Recommended Posts

Guest Nightwach

ok .. m'am prins si am invatat ce e cu death grunt, cum afecteaza cafeaua si fumatu vocea si toate cele .. acum .. o intrebare .. vreau sa imi explice si mie cineva , daca poate .. cam cum se face vocea de power ... ma refer mai mult la o voce ridicata, gen cea folosita in trooper, sau cateaodata in cargo

Link to comment
Share on other sites

Guest Chiperion

Cred ca te referi la falsetto. In general, ai in linkul din stanga cateva sfaturi, dar cel mai important e ala cu luatul unui profesor, pentru ca mai ai nevoie de aparatul vocal. Matale ce soi de voce ai de la natura?

Edited by Chiperion
Link to comment
Share on other sites

Guest Nightwach

nu stiu sigur ce voce am .. daca ar fi sa ma iau dupa profa de muzica .. cica sunt tenor ... dar pot sa acopar toata aria de la tenori la basi in general ... cant si grunturi ... si .. multe ... singura chestie care nu mi'a iesit pentru ca nu am exersat'o a fost asta de care intrebam ... asa grunutu l'am invatat de unu singur pe melodii ... dar .. nu stiu daca as reusi si cu asta la fel

Link to comment
Share on other sites

Guest Chiperion

Hai, ca m-ati zgandarit...Ia sa vedem.

@marduk: Amandoua sunt voci de metale suparate, seamana in executie, dar difera in esenta si in functie de stilurile care le folosesc. Uite, de exemplu,

, prietenul Morten Veland executa growling, iar aici, (cred ca) fratele Silurus Glanis se slujeste de grunts.

 

@Nightwach: Exista destule diferente intre 'singing' si 'making industrial noise', ca sa zic si io ca tanti Melissa Cross. In general, se recomanda sa nu-ti fortezi vocea mai sus sau mai jos decat ti-a dat-o Dumnezeu, dar, daca vrei falsetto (care se mai cheama si cum a zis @marduk, precat de buna sau rea va fi fiind categorisirea asta), apai canto scrie pe tine.

Link to comment
Share on other sites

Guest EPSYLON_CURSE

Voce de cap nu e aceeasi lucru cu falsetto. Atentie.

E ceva mai ciudat -FETE: chest<head<whistle (falsetto sau whistle register)

- Baieti: chest<head<falsetto

Ca frecvente vocea de cap a unei fete e echivalenta cu falsetto la baieti.

Edited by EPSYLON_CURSE
Link to comment
Share on other sites

Guest Lupoaica

O voce de power de fapt ce trebuie sa aiba? Cineva mi-a zis ca o fata nu poate sa cante power :) E adevarat?

Link to comment
Share on other sites

Guest Lupoaica
nu, dar tu ai putea fi in aceeasi situatie de vocala de power, daca vrei, situatie in care e si vocala de la sinergy, cu sau fara alexi.

 

Inca nu stiu ce stil mi se potriveste :)

Dar eu as vrea sa merg pe heavy/power :)

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Cum sa duci tata toata aria de la Bass la Tenor :)) ? Ba ce-mi plac fazele astea de genu 10 octave. Ca sa incepi sa canti cat de cat macar iti trebuie respiratie beton, si dureaza sa ajungi la asa ceva. Iti trebuie tehnica. Trebuie sa nu te doara nimic cand canti, daca doare, sau simti iritat gatul faci gresit ce faci. Apoi falsetto nu este acelasi lucru cu voce de cap. Sunt complet diferite. Vocea de cap e atunci cand iti rezoneaza ....uhm..rezonatorul, fata si e destul de greu de prins daca esti obisnuit sa ragi din gat( eu asa eram si mi-a luat un an). La fel ca sa canti falsetto iti trebuie tehnica. In opinia mea daca vrei sa inveti sa ragi si sa canti growly invata prima oara sa canti corect, altfel exista un risc fooooaarte mare sa te trezesti cu noduli pe corzi.. Anyway Bafta ! :)

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
Guest EPSYLON_CURSE

+ 1 Hix, conteaza octavele clare pe care le ai. Ca interval de ambitus am intre E2 (mai jos intru in vocal fry ) - pana la B5, D5 cam maximum in belting, dar inainte de F2 si dupa B4 apar senzatiile de care vorbea Hix. Dar cu mult exercitiu, (am inceput sa fac canto de la 9 ani ) am reusit sa unesc vocea de piept cu registrul de cap prin trecere lina ( sau mix cum se numeste mai nou ) si sa elimin ''gaurile'' intermediare ( note pe care iti vine greu sa le atingi cu toate ca poti leger sa le atinge atat pe cele de mai jos cat si de deasupra lor ). E vorba de mult exercitiu, putere, cumpatare si sacrificii. Apoi ajungi sa canti Queensryche si Skid Row destul de lejer. Dar doar daca asta vrei neaparat. Si oricum mereu ajustati tonalitatea cantecelor incat sa va convina in primul rand voua.

Link to comment
Share on other sites

Guest EPSYLON_CURSE

Da, aproximativ - mai degraba bariton dar cu extensie in basi si inalte. Pana la 12 - 13 ani cand mi s-a schimbat vocea eram sopranist - cam pana la ~ B5. O laringita si o operatie de amigdalita mi-au influentat destul de mult vocea (asta se intampla pe la 13 ani) . In orice caz pentru mine consider ca a fost totusi o schimbare in bine.

Daaaaa, I-urile inalte sunt criminale. Eu le atac " rotunjit " ca in " Erie Canal ". Oricum necesita un efort considerabil si asadar incerc sa le evit cat pot de mult.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Vocea folosita pentru Power Metal si metal in genul asta (sa dam niste exemple, nu neaparat power metal, James Labrie, Geoff Tate) nu se face cu falsetto curat, falsetto nu are destula forta. Cheia este ceea ce in engleza se numeste "mixed voice" este o combinatie intre vocea de cap si de piept, si cu ceva exercitii se dezvolta. Cantarea notelor foarte inalte folosit doar voce de piept e destul de nociva si nu e indicata, si nici nu suna bine. Cu mixed voice, dupa exercitii se ating foarte natural note din ce in ce mai inalte.

 

Just my two cents dupa ce am studiat in ultimul timp.

Edited by Metabog
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.