www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Din ce sunt facute chitarile Ibanez


Guest cri050871
 Share

Recommended Posts

cam deviaza subiectul nu credeti ?

 

e vorba despre LEMNUL din CHITARE si despre calitatile lui. Cri deja ai nenumarate threaduri unde faci reclama. Ce ar fi sa te limitezi le cele deja existente ?

 

In alta ordine de idei ...

S-ar baga cineva sa faca un articol (eventual traducere) legat de lemnul folosit in chitare si tonul specific fiecaruia?

Cred ca ar fi de mare ajutor unor eventuali cumparatori de chitare si de ce nu pentru cultura generala. Stiu ca exista materiale in limba engleza insa parca noi vorbeam alta limba...

Link to comment
Share on other sites

io mi-am facut lucrarea de licentza la ASE din chitare electrice:)))) si evident e stipulat acolo si cate ceva despre lemn si calitatile acestuia, insa nu e extrem de detaliat pt ca nu pe asta se axa lucrarea, insa daca vretzi va pot trimite ceva.(evident textele sunt din articole de pe net , traduse, adaptate..)

Link to comment
Share on other sites

Guest cri050871

Cosule nu fac reclama .....

Insa unii de pe aici fara sa stie despre ce este vorba spun diverse lucruri.

nici chiar tu nu ai avut curiozitatea sa vii sa vezi despre ce este vorba ce sa mai vorbim de altii.

No ofense , dar se pare ca vorba lui catalin ,daca este romanesc inseamna sigur prost.

va asigur ca nu este asa.

In afara de Symbolic care a avzut si avut chitara in mana si asat nu ca a venit s-o vada ci am fost eu cu ea la un concert nimeni de pe acest forum nu a venit sa le vada sau probeze ,insa toti isi spun parerile........

Link to comment
Share on other sites

Reciteam ce scrie pe aici si mi-am adus aminte cat de important este un lemn tare.

Mai ales daca are Floyd sau alt tremolo si trebuie sa reglezi arcurile de pe spate. La o chitara de genul asta din cateva reglaje se roade de tot lemnul.

Ia ziceti, cati dintre voi au sau au avut Reghin-uri si nu le mai stau nici capacele in holzsuruburi (fara a le umple gaurile cu chibrituri :) )?

Link to comment
Share on other sites

hello :)

 

 

cri, se vede ca stii despre ce vorbesti si de aceea iti cer parerea ...

Se poate compara Alder Wood (solid alder wood) cu Agatis ?

Ma gandesc ca cele din alder (arin) au o rezistenta mai buna decat agatis ... si ca nu creaza o problema la bridge, floydrose, etc .. cu trecerea timpului

Link to comment
Share on other sites

Guest cri050871

salut

cu siguranta este mai bun Alderul fata de agatis. Agatisul este folosit insa pentru ratiuni economice si nu ale sunetului.

Agatisul este foarte ieftin se prelucreaza usor si nu trebuie importat in asia pentru ca acolo creste.

Link to comment
Share on other sites

ce lemn are o hora iris?

eu ma tot chinui sa aflu ce lemn e..inainte spuneau ca e lime care cred ca e acelasi lucru cu basswood adica tei..dar dupa ce am desfacut chitara imi pare ca lemnul e destul de dur..insa sigur nu e alder..

spun asta pentru ca desi am doze de fender stratocaster MIM pe ea nu suna ca un fender..suna bine dar nu ca un fender..

poate ma ajuta cristi cu raspunsul :)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.