www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

[EXPIRAT] DOD 250 preamp / overdrive vintage (din 1980 , made in USA , original DOD 250 grey circuit)


Recommended Posts

Pret: 1.200 ron
Localitate: Timișoara
Contact: PM sau 0784291402
Stare: Uzura normala
Accept schimburi: Nu accept schimburi

Este un DOD 250 preamp / overdrive vintage , made in USA , din 1980 .

Este full handwired și această pedală se pare că are DOD 250 grey circuit , cu faimosul cip 741 (codul de pe cip arată de asemenea anul 1980) , același cu cel folosit de Yngwie Malmsteen back in the 80's .

Oricine știe istoria acestor pedale (și găsiți multe informații pe net dacă vreți să vă documentați)  , cunoaște faptul că în 1980 din motive comerciale , culoarea pedalei a fost schimbată de cei de la  DOD , din grey în yellow , însă numai primele galbene care au fost făcute în acea perioadă la începutul anilor '80 , au avut acelaşi  circuit cu 741 op. amp. la fel , identic practic , cu ultimele DOD 250 grey făcute .

Ei bine această pedală pe care o am eu , este cel mai probabil unul dintre primele DOD 250 yellow făcut în US , iar asta se vede din faptul că are același circuit ca și DOD 250 grey (vedeți pozele de mai jos)  .

Nu doar că este un fantastic sounding overdrive / boost dar mai e și o mică parte din istorie . ;) 

Acestă pedală este în stare complet originală și nu a fost modificată în nici un fel .

Este în perfectă stare de funcționare și funcționează și sună extraordinar  . Are unele semne de uzură pe exterior unde este vopseaua puțin sărită pe alocuri (vedeți pozele) ceea ce este normal pentru o pedală de o asemenea vechime care are acel mojo , însă să fim serioși cine ia o asemenea pedală nu o ia pentru vopsea . :)  

Este de departe alături de TS9 vintage , od-ul meu preferat .

Motivul vânzării este că mai dețin unul , dar care e din 1982 și care îl păstrez pentru mine . 

Urăsc să am lucruri care să stea și să nu le folosesc , așa că m-am hotărât , după multă gândire , să-l dau pe acesta care îl am dublură .

Adițional pun în pachet și un mic cablu adaptor să puteți folosi pedala cu orice standard / regular 9v power supply ca și Dunlop , Boss , MXR , etc.

Vă rog nu veniți cu oferte de preţ mai mici  , prețul este deja negociat , în afară pedală ca asta se vinde și la 400 / 450 euro , cu mult peste cât cer eu .

Nu confundați această pedală , cu pedalele DOD 250 yellow care s-au făcut ulterior tot în anii '80 , dar cu alte cipuri şi cu circuit uşor modificat şi care nu au aceeaşi valoare ca preţ .

Acesta al meu este un veritabil grey practic .

Transport inclus în preţ prin Fan Courier . Cheers ! ;) 

20231225_151811.jpg

20231225_151822.jpg

20231225_151830.jpg

20231225_151838.jpg

20231225_152334.jpg

20231225_152733.jpg

Link to comment
Share on other sites

Mai e unul ca al meu grey version de vânzare în Norvegia , numai că vrea aproape dublu pe el .

Vedeți link-ul de mai jos , e pozat și desfăcut și puteți compara circuitele , sunt the same practic , același cip , același board , același layout , doar că aproape încă o dată pe atât la preţ . :beerchug:

https://reverb.com/en-ro/item/76961339-dod-overdrive-preamp-250-1970s-gray

 

  

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Guest
This topic is now closed to further replies.
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.