www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Jackson Crv2


hades
 Share

Recommended Posts

contructori dibaci si lutieri amatori, uniti-va !!

 

asta este doza montata pe a mea chitara - prima data cand desfac o chitara :) - mentionez ca pickguard-ul este taiat cu cuter-ul si slefuit cu pila de la unghiera ( buna scule).

 

de auzit....nu suint super multumit, pozibil sa fi legat greist dozele..

 

:)

post-4828-1182104887_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

poate nu suna f bine pt ca n-ai control de ton pt doza aia, ca no, straturile-s mai fitz, sau pt ca veneau fire doar pt single-coil acolo (nu stiu sigur cum ii la strats ca n-am desfacut, dar stiu ca la humbuckere is 4 fire - cate 2 la fiecare doza - si la single coil nush cate is, poate-mi spui tu si asa invat si eu ceva nou :), asa ca nush, poate-ti suna numa juma de doza :))

Link to comment
Share on other sites

Guest Baumwolle
nu stiu sigur cum ii la strats ca n-am desfacut, dar stiu ca la humbuckere is 4 fire

 

Nu-i chiar asa, sunt humbucker-e cu doua fire si humbucker-e cu patru; CVR2 are patru.

Link to comment
Share on other sites

man, cat dai tu pe o...copie fender, producator HB desi nu scrie nik pe ea, unii zic ca e hora, posibil si asta. Ia zi cat dai pe ea? Cu tot cu doza poate 200 ron nu? ce ghitara imi iau eo cu 200? poate mult mai proasta. O fi ea hora sau ce o fi dar e bine reglata, grif drept, destul de apropiate corzile de griff - ca fapt divers toti care au vazut-o si au cantat pea au zis ca e uimitoare ( PENTRU PRETUL SI ..FIRMA PROCATOARE )

Sincer, nu am bani de o noua chitara sau una sh mai buna pentru ca... nu stiu ce ar putea fi mai bun la pretul...de 500ron sa zicem - poate un lemn mai de calitate, nish doze mai intepate..ceva de genu` dar nu cred (parerea mea) ca este mare diferenta raport calitate-pret(acea ghitara) vs calitate-pret(ghitara mea).

 

Sper sa nu plictisesc pe nimeni aici...

Link to comment
Share on other sites

eu am avut a 2-a chitara un HB luat cu 500 de mii prin '96 parca...l'am vandut un an mai tarziu cu un milion jumate fara sa-i fac nici un upgrade. Acum e adevarat ca ai j' de mii de optiuni care pe vremea aia nu existau...dar, ce vreau sa zic eu e ca o doza schimbata ajuta mult look'ul unei chitare si pt unii incepatori asta conteaza mai mult decat ce sunete va scoate obectul. Cum target'ul tau sunt incepatorii ai un mic avantaj din start.

 

Asta daca vrei sa o vinzi. Altfel vinde doza, pune-ti la loc single coil'ul si mai tine'o pana faci rost de bani pt altceva.

Link to comment
Share on other sites

man, cat dai tu pe o...copie fender, producator HB desi nu scrie nik pe ea, unii zic ca e hora, posibil si asta. Ia zi cat dai pe ea? Cu tot cu doza poate 200 ron nu? ce ghitara imi iau eo cu 200? poate mult mai proasta. O fi ea hora sau ce o fi dar e bine reglata, grif drept, destul de apropiate corzile de griff - ca fapt divers toti care au vazut-o si au cantat pea au zis ca e uimitoare ( PENTRU PRETUL SI ..FIRMA PROCATOARE )

Sincer, nu am bani de o noua chitara sau una sh mai buna pentru ca... nu stiu ce ar putea fi mai bun la pretul...de 500ron sa zicem - poate un lemn mai de calitate, nish doze mai intepate..ceva de genu` dar nu cred (parerea mea) ca este mare diferenta raport calitate-pret(acea ghitara) vs calitate-pret(ghitara mea).

 

Sper sa nu plictisesc pe nimeni aici...

Mda, suna bine...intamplator am aceeasi chitara(asemanatoare-ce am vazut din poze)Cel putin e lemn(ca e prost...la pretul ei nu putea fi mahon sau arin...)fata de alte replici nefericite din placaje s.a.m.d. Tremoloul este mai mult decat jalnic-am renuntat de mult sa-l folosesc pentru ca dezacordeaza intr-un mod cumplit:daca tragi de el si te uiti atent la punte nici macar nu revine la pozitia initiala, sa-i zicem pozitia 0. Plus ca toate corzile vibreaza fara sa le atingi. Pentru inceput e o chitara aproape decenta(o poti upgrada cum vrei dar nu merita investitia-trebuie schimabate toate de la doze, cordar, potentiometre, tot, tot). Deci cred ca se poate vinde; cine stie cui:unui incepator sau vre-unui colectionar?!

Eu strang bani pentru ceva mai bun, dar nu o voi vinde.

:) :)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.