www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Chitara electric, pas cu pas


zodrac
 Share

Recommended Posts

N-am inteles exact care anume e problema cu corzile care "nu se vad", dar in fine, de altceva voiam sa ma leg :) . Se gasesc pe net o gramada de tutoriale pentru schimbatul corzilor. Nu e rocket science, poate pare un pic scary if you've never done this before, but once you get it down it becomes a piece of cake. Cunosc insa sentimentul, si eu am avut fix aceleasi probleme back when I started out.

Revenind, poti incepe de aici:

Tipul arata aici cum sa schimbi corzile la o chitara care are cheitele amplasate 3 stanga - 3 dreapta. Vad ca tu ai un Squier, deci la tine sunt 6 cheite in linie. Nu e o problema, vei folosi la toate aceeasi tehnica, exact cum arata tipul ca face la cele de pe partea stanga.

Acum nu stiu daca Squierul tau are bridge fix sau mobil (desi inclin sa cred ca a doua varianta), caz in care e POSIBIL sa-ti afecteze setupul actual al chitarii (intr-o masura mai mica sau mai mare, in functie de ce grosime de corzi ai avut inainte si ce pui acum). 

In orice caz, ca idee, pentru tot ce tine de setat chitari, recomand tot canalul tipului din video, are o gramada de clipuri faine in care explica tot felul de chestii utile. Eu cel putin din video-urile lui am invatat sa-mi "surubaresc" chitarile :) . Sigur, exista multe altele si de la alte canale, but you can definitely use these as a starting point. Check them out, poate te ajuta.

Bafta!

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Salutare, Zodrac! Cum mai merge treaba? Personal, iti recomand sa urmaresti indeaproape cursul lui Justin. Are pe web, nu pe YT, un intreg curs structurat, singurul strucurat, online si gratis în acelasi timp. 

Dupa 1 an, am terminat Grade 1 si chiar sunt un confident strummer. Mi a placut si Yousician, doar ca asta se bazează mai mult pe gamifying. 

Oricum, urmărește cursul care te inspira mai mult. Si lectiile fata in fata sunt f folositoare, doar ca nu ai nevoie de un prof ca sa ti pui bazele. Faptul ca ai invata tehnica greșită daca nu ai prof e doar un mit. Oricum anatomia mainii e diferita de la peroana la persoana. Totusi, un prof ar accelera procesul de invatare. 

Mult spor! 

Link to comment
Share on other sites

On 02/02/2024 at 16:26, zodrac said:

Usor usor , taras grapis, merg inainte....acum sunt plin de spume pt o chestie minora.

Sfat pt incepatori : prima chitara sa NU aibe gatul  NEGRU sau culori inchise, si corzile  sa fie roz bombon (mai ales cele subtiri).

Daca la corzile groase merge cum merge treaba, la astea subtiri pur si simplu nu le (prea) vad...corzile sunt subtiri si culoare inchisa, gatul inchis, ce sa mai, nu le vad. Macar daca era ceva, o dunga alba  de cativa mm pe gat, sau macar pe spatiile dintre freturi, sa fie ceva contrast, m-ar fi ajutat mult cred.

Sau macar corzile subtiri aveau alta culoare mai deschisa, imi era de mare ajutor.

Am vazut ca sunt si corzi colorate, chiar si culori turbate (alb neon, verde fosforescent), pt incept cred ca as prefera unele cat mai vizibileu, pana inveti care unde sunt.

Sa le dau jos pe astea cu care a venit scula si sa pun altele colorate, parca imi este peste mana, tinand cont ca nu am facut asta niciodata pana acum si ajutor/asistenta momentan nu prea am la cine sa apelez.

Vad eu cum ma descurc

 

Sfat de amator: Pune-ti ochelarii cand exersezi si fa lumina corespunzatoare ca nu e rusine ,doar nu esti pe scena si o sa vezi bine corzile,nu ai nevoie de nici un contrast si nici de corzi colorate,ai sa vezi.Exerseaza la viteza mica pana se obisnuiesc degetele sa se aseze"singure" pe pozitiile corecte apoi va merge totul mai bine si vei nu mai avea nevoie sa te uiti fix la corzi,totul e sa nu te descurajezi.Nu neglija nici exercitiile pentru mana dreapta ,sunt la fel de importante.La un moment dat vei fi tentat sa lasi chitara prin vreun colt al camerei sub diferite pretexte,ba ca nu ai timp ,ba ca te dor degetele,etc ,nu te descuraja(multi abandoneaza in punctul asta de inceput si isi scot sculele la vanzare) pt ca daca treci de inceputul mai greu cu dureri la degete si de articulatii pe urma vor veni si stari de endorfine si vei fi mandru de realizarile tale.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.