www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Vreau Sa Redeschid Discutia Amp Sau Procesor :d


Guest Cris_t
 Share

Recommended Posts

Guest Cris_t

Am citit cateva topicuri(cate am gasit) si acum sunt mai in ceata decat la inceput. Inainte sa incepem sa dezbatem subiectul vreau sa precizez urmatoarele : problema 1 .. cand discutam despre o scula in general orice scula ... vreau sa mentionez ca nu ma intereseaza fiecare cat de mult stie si vine cu solutii de gen un amplificator de 10 000 de eur pt ca pot sa trag si eu concluzia ca la pretul asta e de calitate.. zic asta pt ca atunci cand am vrut sa imi cumpar chitara ajunsesm la concluzia ca fara 25 de mil toate chitarele sunt varza ... si o alta problema ar fii ... le multumesc anticipat tuturor care se implica pt a face diferenta intre 2 componente din aceeasi clasa dar totusi cei care isi dau cu parerea sa fii incercat macar 2 produse diferite.. pt ca e logic ca daka nu te=ai jucat cu 2 nu poti face nici o diferenta.. si mai e vechea problema pe care sa o cumpar prima ampul sau procesorul .. in final o sa le am pe ambele dar ce credeti ca ar fii ok si exclud castiile.. nu se compara sunetul prin casca care nu face sa vibreze nimic cu sunetul real pe care poti sa il simti .. so....... astept pareri

Link to comment
Share on other sites

Guest John_OttO

Parerea mea si nu numai a mea este ca mai bine iei un amp bun.Cu o chitara mai slaba dar amp bun scoti un ton mai bun decat daca ai chitara f buna dar amp prost.parerea mea e mai intai sa indentifici genurile care doresti sa le canti caci conteaza in alegerea ampuli.Apoi depinde si de buget...mai low cost mi-e personal mi-a placut f f mult Line6 Spider 3 care nu consta f mult dar are fosrte multe efecte de f buna calitate,efecte care se gasesc si pe pod xt plus ca este dotat cu difuzor celestion.Daca te tine bareta poti lua un head plu cabinet care pot fi intr-o multitudine de combinatii functie de genul pe care vrei sa-l canti.Aici sunt atat de multe variatii si combinatii posibile inca e imposibil sa zici ca chitara x si ampul y suna cel mai bine.PACE!

Link to comment
Share on other sites

nu se poate discuta numai la concret ( chiar daca preferintele poata sa difere , preferinte ce tin mai mult de obisnuinta )

 

unde cand si cum

 

S-a discutat de 100 de ori , eu zic sa mai cauti pe forum caci gasesti de toate despre toate .

 

daca nu gasesti este din cauza ca sunt multe topic-ori ca acesta ce incepe de la zero , fara sa tina seama de celelalte deja existente.asa ca trebuie cautat in mai multe locuri ...

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

Guest anghelescu

parerea mea:daca ai bani..nu are rost sa iti iei un procesor....

Edited by anghelescu
Link to comment
Share on other sites

deci... un scurt istoric care pare offtopic, dar nu e chiar asa: dupa ce mi-am luat chitara, am stat vreo 6 luni si am cantat prin guitar fx-box2.6 de suna ca..... apoi, mi-am luat pedala de distors, care normal ca suna ca.... pe boxele de la calculator si nu merea bine decat cu compressu din fx-box si casti... apoi dupa inca 3 luni mi-am luat procu, care normal ca suna ca.... pe boxele de la calculator... apoi dupa inca 4 luni mi-am luat ampu'... all that=>BIG MISTAKE!!!!! Procu nu-l mai folosesc decat la ore (desi suna binisor, mai ales cu lampa in el), ca mi-i lene sa car ampu, iar acesta, dragul de el, de 120W sta in dormitor si sopteste asteptand sa gasesc vreo trupa... (am fost intr-o trupa de tot kktu' da inainte sa am vreun fx, numa chitara si prin fxurile lor :))

 

asa ca, sugestia mea este urmatoarea: IA-TI AMP!!! NU LINE6 CA-I DIGITAL!!! si ia-ti proc dupa aia. ca de banii pe un podxt iti iei un laney cu lampa in preamp si difuzoare celestion care poti sa-l faci sa sune chiar bine dupa ce te-ai prins cum (nu mai pun sample ca se supara cineva... daca citeste, stie el cine...) sau un peavey valveking si o pedala de OD cu inca vreo 150 de euro in plus si nu-ti mai trebe nimic... eh... mai trebe pedalboard desigur :) Dar daca-i musai sa-ti iei si proc, iati dupa amp

Link to comment
Share on other sites

Guest Cris_t

Hmm am ajuns la urmatoarea concluzie :) amplificatorul e mai bun pt ca in primul si in primul rand ai nevoie de sunet indiferent de natura lui.. dupa care imi iau procesor ca sa diversificam gama... intrucat nu stiu ff multe despre amplificatoare si procesoare imi permit sa fac urmatoarea remarca cu riscul de a gresii ... am vazut ca si amplificatoarele au ceva efecte ... si acum... ce e mai bine un amplificator simplu si mai puternic sau sofisticat si mai slabut.. pt ca la pretul de 200 de euro am vazut tot felul de amplificatoare si de 35 de w si de 15 w la acelasi pret .. si apropo ma orientez spre blues si rock :)

Link to comment
Share on other sites

Guest Cris_t

ok.. am vazut ca cele pe lampi sunt foarte scumpe in comparatie cu celelalte .. imi explica cineva diferenta din punct de vedere tehnic??

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Guest louis

iti spun eu...ia-ti un amp ca de bun poti...pentru ca daca iti iei pedala si presupun ca vrei sa iti bagi sunetul prin calculator atunci investitia intr-o placa de sunet decenta te poate duce si mai mult...

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.