www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Dimarzio Evo Vs Emg 81


bolly
 Share

Recommended Posts

pai daca am zis evo vs emg...inseamna ca ma intereseaza o doza de bridge c_o_i pentru solo...capabila de scream..sustain si toate cele...asta fac amandoua...intrebam care e mai buna ....printre cei care le-au folosit...macar una din ele!!! nuh ca diverse tipuri de doze....

Edited by bolly
Link to comment
Share on other sites

Guest Sheriff

Intre astea 2 doze (si altele de "calibrul" lor) problema nu se pune la modul care-i mai buna/proasta, ci care e mai potrivita pentru stilul si preferintele tale. Si toate sampleurile de pe net sau parerile utilizatorilor tot n-o sa te poata lamuri la fel ca o intalnire "face to face" cu respectivele doze.

Amanoua sunt capabile de "balls", sustainu nu prea vine din doze ci "dinamica" (adica raspunsul la cat de tare lovesti corzile).

Acestea fiind spuse eu personal prefer evo pe super-straturi pentru tonurile mai "metal".

Sfatul meu ar fi sa faci un efort sa le incerci pe amandoua (preferabil in aceeasi chitara sau macar chitare similare) ca sa iti faci o opinie corecta.

Link to comment
Share on other sites

de notat ca daca vrei sa pui doar o doza in cazul EMG-ului lucrurile stau mai aiurea , 81 fiind o doza activa ce are nevoie de un circuit suplimentar pentru a sta impreuna cu o doza pasiva. Ca bonus trebuie sa ai si loc pentru baterie undeva in cavitatea chitarei.

Deci pentru batai mici de cap emg-urile se cumpara la set, cate doua.

Link to comment
Share on other sites

Guest anghelescu
Evo de asemenea are si o sensibilitate enorma - se aud si cele mai mici balbe.

asta fiind si un lucru bun..pentru ca sesizandu-ti fiecare mica greseala te va face sa canti cat mai corect :)

parerea mea

Link to comment
Share on other sites

Guest nothin

amandoua sunt excelente pentru ce fac...emgurile suna mai rece decat dozele pasive... deci daca vrei un sunet un pic mia cald inclin spre evo.... de fapt inclin spre SD cel mai mult ca alea sunt cam bune :)

acum o intrebare extrem de importanta: din ce lemn e chitara ta ? din experienta iti zic ca doza trebuie aleasa si in functie de lemn... si sper ca mi se da dreptate la faza asta :)

Edited by nothin
Link to comment
Share on other sites

amandoua sunt excelente pentru ce fac...emgurile suna mai rece decat dozele pasive... deci daca vrei un sunet un pic mia cald inclin spre evo.... de fapt inclin spre SD cel mai mult ca alea sunt cam bune :)

acum o intrebare extrem de importanta: din ce lemn e chitara ta ? din experienta iti zic ca doza trebuie aleasa si in functie de lemn... si sper ca mi se da dreptate la faza asta :)

 

chitara e asta http://www.mcmusic.ro/product_view.php?Bra...andProductID=10

Link to comment
Share on other sites

Guest Sheriff

Din cate imi dau seama va trebui sa scobesti in chitara ca sa montezi EMG-urile ca nu au loc in locasurile standard. Incearca un Evo mai intai si vezi ce parere ai. (Just my 2 cents)

Link to comment
Share on other sites

Guest nothin

am avut si eu un S si din cate stiu se poate monta si bateria dar e cam mic locul...

eu am pus un SD sh-6 si suna impecabil... merge foarte bine cu mahonul...evo nu stiu cum se comporta in mahon dar garantat o sa iti sune bine :)

singura chestie e sa iti placa tonul...

 

emg-urile merg in locasuri normale... doar la modelele 7 string trebuie scobit

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

In functie de ce stil de muzica vrei sa canti alegi doza. Depinde foarte mult si ce pui dupa chitara: lantul de efecte, amplificator sau multi procesor.

Eu sincer as pune EVO in chitara asta. Poti incerca si EVO II care zic cei de la DiMarzio ca e putin mai rafinata, EVO I fiind mai brutala. Acum depinde ce vrei sa canti. Daca vrei sa canti metale sunt mai bune EMG-urile, pentru orice altceva cred ca DiMarzio este superior. Eu am un EVO II montat intr-un Ibanez RG570 japonez si suna extrem de bine, practic pot sa cant orice pe ea - tonul este mai rotund si distorsul suna mai cald, mai strans.

EMG am avut montate pe un Epiphone Les Paul Custom si suna mai scoop-at, distorsul suna mai spongy. Pt riffuri cred ca e mai bun EMG, ai mai multa prezenta in registrul jos, are mai mult balls. Pe sunete de clean EMG-ul nu exceleaza si in plus 81 nu e splitabila, deci nu iti vor mai functiona toate pozitiile de pe selectorul de doze.

Poti incerca si SD, am auzit ca suna bine, nu am avut. Cu output mare pt metale ar fi SH-13 Dimebucker, singura problema ar fi ca e cam scumpa http://www.thomann.de/de/seymour_duncan_sh13_blk.htm

Ar mai fi si SD Full Shred in genul la EVO sau SD Invader mai de riff, deasemenea doze excelente pe care le gasesti destul de usor si in Romania, Bill Lawrence care le poti auzi pe la cineva prin Bucuresti, nu dau nume ca sa nu fiu acuzat de reclama. Daca vrei sa vb mai mult da-mi PM si poate ne intalnim la o bere.

 

Edited by Blackthorn
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.