www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Întrebare filament lampă EL84


guitarmaniak
 Share

Recommended Posts

Noroc! Apelez la cunoştințele comunității pentru a-mi lămuri o situație.

Recent am schimbat finalii stock (EL84) ai stației mele, un Orange TH 30, cu un set de Sovtek comandat de pe Thomann.

Stația pare să funcționeze în parametri ok dupa inlocuire, însă am observat ca filamentul uneia dintre lămpi se aprinde destul de slab față de celelalte.

E cazul de retur în cazul acelei bucăți? Vă adaug la post şi câteva poze. Menționez că am folosit-o câteva ore şi pozele sunt făcute spre inchierea sesiunii.

 

Mersi!

20230208_190536.jpg

20230208_190526.jpg

Edited by guitarmaniak
Link to comment
Share on other sites

  • guitarmaniak changed the title to Întrebare filament lampă EL84

Nu ar trebui sa fie o problema, eu din cate vad, constructia filamentului in acea lampa e putin mai ingropat, si poate de aia pare mai putin bright.

Cel mai simplu e sa swap them around sa vezi, fiind cathode biased nu conteaza (ideal ar fi sa fie matched set initial).

1.Daca lampa aia face fix la fel pe alta pozitie, e ok.

2.Daca o alta lampa face asta pe aceiasi pozitie maxim din stanga, e posibil ampul sa aibe ceva, dar nu cred.

 

Mai degraba e cazul 1, si asa e lampa aia facuta. Daca nu ai issues de volume drop sau chestii stranii, e ok.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.