www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Schecter La Mc Music


Guest cooasha
 Share

Recommended Posts

  • Replies 94
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

List price (pretul producatorului) este in general cu aprox 30% mai mare decit pretul retailerului.

Explicatia este simpla. Toti producatorii aplica discount la pretul de lista (de fapt acesta nu este niciodata "real"). De ex Musiciansfriend, pt volumul f mare de marfa pe care il cumpara, beneficiaza de 35% discount la pretul de lista. Il vinde cu un adaos de 5%, si astfel ajunge produsul cu 30% mai ieftin decit list price. Toate aceste discounturi si adaosuri sint agreate de comun acord astfel incit pina la urma producatorul poate controla exact pretul cu care ajunge produsul lui in piata.

Link to comment
Share on other sites

Guest MrJackson
List price (pretul producatorului) este in general cu aprox 30% mai mare decit pretul retailerului.

Explicatia este simpla. Toti producatorii aplica discount la pretul de lista (de fapt acesta nu este niciodata "real"). De ex Musiciansfriend, pt volumul f mare de marfa pe care il cumpara, beneficiaza de 35% discount la pretul de lista. Il vinde cu un adaos de 5%, si astfel ajunge produsul cu 30% mai ieftin decit list price. Toate aceste discounturi si adaosuri sint agreate de comun acord astfel incit pina la urma producatorul poate controla exact pretul cu care ajunge produsul lui in piata.

 

Partial corect. Pretul de catalog este pretul de retail. Adica pretul cu care cumperi tu dintr-un magazin obisnuit (magazin en-detail sau pe limba lor, retail store). Music123, zzounds, musiciansfriend sunt ca si thomann un fel de Carrefour sau Cora al magazinelor de instrumente, sau mai pe scurt magazine en-gross. Ei cumpara mult si vand la preturi de dumping. Este o realitate, dar nu trebuie generalizata... in orice magazin american, vei vedea la produse preturile de catalog (nu luam in seama promotiile de moment, care sunt exceptii).

 

Nu vor aparea preturi de genu asta in Romania prea curand (as zice eu niciodata) dintr-un motiv foarte clar. Scaderea pretului trebuie sustinuta printr-o crestere a vanzarilor (cum functioneaza pe afara - ei vand ieftin, dar vand mult). In acest moment, Romania nu poate suporta economic o crestere substantiala a vanzarilor (pe scurt, nu avem bani).

 

Sa traim bine!

Link to comment
Share on other sites

Nu sunt chiar preturi de dumping. Insa paralela cu Carrefour sau alte hipermarket'uri este buna.

 

Problema in Romania este ca cel care ofera servicii (in acest caz patronul sau vanzatorul din magazin) nu are cultura marketingului de calitate, nu este "civilizat", nu gandeste pe termen mediu si lung. Serviciul oferit se axeaza doar pe profitul imediat, nerespectand de obicei nici un feedback dinspre client. Este o relatie unidirectionala dictata de lacomie.

 

O alta paralela intre ce se intampla in magazinele de instrumente si o alta problema a romanilor este litoralul. Desi cererea a fost intotdeauna mare, serviciile oferite au fost proaste, iar preturile supradimensionate. Nici macar acum cand bulgarii ne fura toti turistii nu se misca nimic.

 

Astfel desi cererea nu este mica nici in domeniul chitarilor si al gear'ului necesar, preturile sunt mari in continuare, exista un mic monopol pe piata 1st hand, iar serviciile sunt, peste 75% in viziunea mea, proaste.

Link to comment
Share on other sites

Guest cooasha

de ce nu e cererea mica de chitari in Romania? logic, pt. ca desi detii una sau mai multe chitari, acest lucru nu te opreste sa mai achizitionezi una, daca pretul este ademenitor. Aici nu vorbim de masini......

Link to comment
Share on other sites

Guest MrJackson

Cererea e mica pentru ca sunt bani putini. S-a ajuns in punctu in care poti sa iti cumperi o chitara cu putin peste 100 de euro (ca si afara), o chitara care nu e neaparat proasta. Cu toate astea, sunt foarte multi care nu isi permit. Afara nu e asa. Stiu, e un cerc vicios :)

 

Ca exemplu, ma uit la amicii mei australieni. baietii aia nu prea stiu sa cante... sunt sa zicem, mediocri. Cu toate astea, mai toti au ESP, Caparison, cate 2-3 nu una singura... canta numai pe chestii gen 5150/6505/Dual Recto/H&K Triamp... Si sunt toti cu familii si copii sau mai rau... sunt copii.

Link to comment
Share on other sites

De fapt e cam asa cum spun eu :)

 

Producatorii vind tuturor clientilor (retaileri) cu discount. Acest discount evident depinde de volum si de relatiile comerciale care sint intre cei 2. Este problema retailerului daca adaosul propriu este mai mare sau mai mic decit discountul, astfel incit sa se ajunga la un pret mai mic sensibil decit cel de lista, sau pe alocuri mai mare (cum probabil e in Romania)

Evident ca din toate astea sint avantajati cei care fac business de volum, atit prin faptul ca au discounturi mai mari cit si prin faptul ca isi permit adaos comercial pe bucata mai mic.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Guest Calin
De fapt e cam asa cum spun eu :)

 

Producatorii vind tuturor clientilor (retaileri) cu discount. Acest discount evident depinde de volum si de relatiile comerciale care sint intre cei 2. Este problema retailerului daca adaosul propriu este mai mare sau mai mic decit discountul, astfel incit sa se ajunga la un pret mai mic sensibil decit cel de lista, sau pe alocuri mai mare (cum probabil e in Romania)

Evident ca din toate astea sint avantajati cei care fac business de volum, atit prin faptul ca au discounturi mai mari cit si prin faptul ca isi permit adaos comercial pe bucata mai mic.

Tin sa fac o precizare: Producatorii nu vand retail-erilor. Toata afacerea se desfasoara prin distribuitori. Daca un retail-er, vine la McMUSIC (distribuitor ), hai sa zicem ZAPADA, si cumpara un container de SCHECTER, treaba lui cum il vinde, daca il vinde, si la ce pret! Asta face si Thomann!, Daca treaba merge prost jos cu pretul, ca doar le-a platit!

Noi MCMUSIC, intentionat am marjat pe un pret mare. Avand un stoc SAMPLE de numai 70 chitare, nu vrem sa-l epuizam rapid! Chiar daca vanzarile vor fi VERY SLOW ( ne permitem asta ) dorim sa facem cat mai cunoscuta acest brand, SCHECTER, in Romania. Va asteptam sa le testati!

Edited by Calin
Link to comment
Share on other sites

Alerta: Calin (ex-Jack) is back! :) Si daca epuizati stocul SAMPLE de 70 de chitari, nu puteti comanda altele? Cu cat se vand mai multe cu atat vor deveni mai cunoscute, nu?

Edited by Guest
Link to comment
Share on other sites

Tin sa fac o precizare: Producatorii nu vand retail-erilor. Toata afacerea se desfasoara prin distribuitori. Daca un retail-er, vine la McMUSIC (distribuitor ), hai sa zicem ZAPADA, si cumpara un container de SCHECTER, treaba lui cum il vinde, daca il vinde, si la ce pret! Asta face si Thomann!, Daca treaba merge prost jos cu pretul, ca doar le-a platit!

Noi MCMUSIC, intentionat am marjat pe un pret mare. Avand un stoc SAMPLE de numai 70 chitare, nu vrem sa-l epuizam rapid! Chiar daca vanzarile vor fi VERY SLOW ( ne permitem asta ) dorim sa facem cat mai cunoscuta acest brand, SCHECTER, in Romania. Va asteptam sa le testati!

merry christmas ba! daca asa strategii de piata aveti atunci e vai de voi!!! :)

Link to comment
Share on other sites

Nu le iau apararea ca si eu am fost la fel de socat de ce squierul meu a costat 300$ si pe music123 e 150$.

 

Music123 este un magazin american, si cum toate lucrurile is mai ieftine in USA decat in Europa (nu mai vrobim de Romania) de-aia ii pretzul la Squire la jumate. Inca o chestie legat de magazinul www.music123.com, cand vrei sa faci o comanda desi ai lista tuturor tzarilor de pe Pamant, sa stii ca trimit numa in state, canada, si Hawai, am incercat sa fac o comanda sa trimita in Romania, si foarte multe produse nu le puteau trimite, nu neaparat in Romania ci in Europa, produse gen Fendere, Squier, Korg, Gibson, Epiphone si cred ca multe altele.

Din cauza pretzurilor ieftine din state, eu cred ca magazinele au un contract cu furnizorii implicit cu producatarii in care se angajeaza sa nu trimita in alte zone unde pretzul este mai mare. Si inca o chestie legata tot de magazinul asta, am incercat sa fac comanda si sa trimita produsul in state, plata vroiam s-o fac online prin credit card, si totusi o mai aparut o problema si anume ca nu puteau sa-mi verifice nr. de credit card ptr ca provine de la "non-U.S. bank".

Deci magazinul asta este un magazin american ptr americani, ca sa ai card de la o banca din america trebuie sa fii acolo sa lucrezi acolo, si sa obtzii un "social security number" un fel de CNP al lor cu care itzi deschizi conturi bancare si itzi iei salarii! Pana la urma solutzia mea, o fost sa sune cineva din state si sa faca comanda prin telefon si sa plateasca prin Western Union "Quick Pay".

Daca nu ma credetzi incercatzi si voi sa plasatzi o comanda, si va vetzi convinge ca pretzurile din state si numai ptr americani EXCLUSIV. E foarte greu pana si ptr un neamtz sau in englez sa cumpere ceva de-acolo, (evident prin internet) nu numai ptr noi!

Cat despre pretzurile de la MCMusic, sau Guitar Shop sau alte magazine de la noi, eu unu is convins (asa cum o mai spus cineva) ca retal-ul de la noi e de vina si retail-erii sunt lacomi, indiferent de domeniu, calculatoare, instrumente muzicale etc....

Link to comment
Share on other sites

Nu retailerii,ci intregul sistem.In Ungaria,retailerii au adaos mai mare,si totusi se cumpara din magazin,nu exista Ursi care sa aduca de la Thomann,nici Senia mare firma importatoare care sa aduca pe nashpa produse ale concurentei.Vrei Gibson,mergi la magazinul Gibson si iti iei chitara,ca asta e mersul lucrurilor,nu cauti neaparat o modalitate sa o iei mai ieftin cumva,chiar daca e mai complicat sau usor ilegal,sau e mai riscant.Si,surpriza,chiria unui spatiu in Budapesta e cam jumatate ca in Bucuresti.In Viena e cam la fel ca in Budapesta.Piata americana este SUBVENTIONATA din INTERIOR,ca asa s-a hotarat in 72 la NAMM,ca europenii sa primeasca instrumente americane mai scump,ca americanii sa poata sa le ia mai ieftin.Si s-a ajuns ca firma de traditie europeana (nu dau nume ,ca sunt endorser tocma la firma aia :) )sa vanda mai ieftin catre distribuitorii americani decat catre cei europeni.Asa a ajuns sa coste pe music 123 sau pe Musician"s Friend o scula acelasi pret la retail cat plateste pentru ea distribuitorul european cand o cumpara de la producator.

Link to comment
Share on other sites

Practic chitarile sunt un exemplu aparte,dar oricum era vorba de Schecter.Chitarile sunt un exemplu aparte,pentru ca orice om normal,mai ales din vest,cand cheltuie atatia bani,deci face o investitie,vrea,perfect normal,sa o incerce,sa puna mana pe ea,sa fie sigur daca i se potriveste,daca asta e modelul pe care il doreste cu adevarat,si daca corespunde asteptarilor sale.Atunci si NUMAI ATUNCI omul scoate cardul (sau mai rar,cashul) si plateste.O chitara poate diferi de alta,in cadrul aceluiasi model destul de mult.Practic intr-un magazin platesti OPTIUNEA de a alege,si serviciile.Cunosc opinia voastra despre cum sunteti tratati in diferite magazine de instrumente.Eu nu am o astfel de problema,pentru ca sunt tratat,probabil,preferential.Chiar si intr-un magazin de provincie unde nu sunt cunoscut,probabil ca statura si cele 135 de Kg impun un anumit respect :rolleyes:Totusi dati-mi voie sa observ ca serviciile si comportamentul vanzatorilor sunt intr-un foarte clar proces de ameliorare

De aceea cumparatorul din vest plateste 15-20 % peste pretul de site gen Thomann,pentru ca nu cumpara bilete la Loterie,ci o chitara.Si o sa ma bombardati cu "money-back guarantee",dar nu uitati ca nu poti face asta cu 5 modele,pentru ca pierzi o luna si multi nervi,pe cand in magazin cele 5 modele sunt acolo,si poti sa le freci cat vrei.Sau asa ar trebui.

Link to comment
Share on other sites

Guest cooasha

corect.....da la noi, aia 30 de euro conteaza, ca-s uneori un sfert din salariu...asta e diferenta!

Link to comment
Share on other sites

Guest EPSYLON_CURSE
teoretic daca ai studii superioare salariul minim e ceva de genu 870 ron.

la particular, presupun ca totul se negociaza

 

Absolut corect - si gandeste-te ca apar si alte cheltuieli - de unde scoti maneca, nimeni nu stie.

Link to comment
Share on other sites

Guest cooasha

desi am studii superioare a trebuit sa negociez la sange cu patronii ca sa imi dea ce mi se cuvine...si am reusit, dar va spun, daca nu negociati si sunteti dispusi sa luati cat va ofera ei, gresiti!!! eu am zis de cand am terminat scoala: ma "vand" scump!!!

Link to comment
Share on other sites

teoretic daca ai studii superioare salariul minim e ceva de genu 870 ron.

la particular, presupun ca totul se negociaza

 

Salariul minim brut este de vreo 880 parca pt cei cu studii superioare indiferent daca esti la stat sau la privat (evident presupunand ca te plateste legal), deci ceea ce iei in mana este mai putin.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.