www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Probleme Cu Grif`ul


hades
 Share

Recommended Posts

:) am o copie dupa fender (D-zeu stie producatorul ca pe ea nu scrie nik) si am o problema la una din taste :

 

-este vorba de mi`ul de jos - in momentul in care o apas , fasia de metal este ceva mai jos (mai ... ingropata) decat celelalte si imi atinge pe urmatoarea tasta.

 

Nu stiu dc m`ati inteles dar scoate un zgomot de...sarma intinsa ( cel putin pe clean ca pe distors...nici nu stiu ce nota e aia - probabil urmatoarea) si nu se poate canta nimic cu ea asa doar daca o ridic (din reglajele ) pana ce nu mai suna dar... tot atinge putin.

 

 

As vrea si eu daca se poate un sfat o solutie (poate mai multe) lasand la o parte schimbarea intregului grif sau a instrumentului.

 

Mii de multumiri :):)

 

help oameni buni !!

Ziceti`mi si mie ce trebuie sa afc..e nasol rau.. :(

 

nimeni nu stie? vad ca se vizulaizeaza dar nu zice nimeni nik B)

post-4828-1180441979_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

:) am o copie dupa fender (D-zeu stie producatorul ca pe ea nu scrie nik) si am o problema la una din taste :

 

-este vorba de mi`ul de jos - in momentul in care o apas , fasia de metal este ceva mai jos (mai ... ingropata) decat celelalte si imi atinge pe urmatoarea tasta.

 

Nu stiu dc m`ati inteles dar scoate un zgomot de...sarma intinsa ( cel putin pe clean ca pe distors...nici nu stiu ce nota e aia - probabil urmatoarea) si nu se poate canta nimic cu ea asa doar daca o ridic (din reglajele ) pana ce nu mai suna dar... tot atinge putin.

As vrea si eu daca se poate un sfat o solutie (poate mai multe) lasand la o parte schimbarea intregului grif sau a instrumentului.

 

Mii de multumiri :):)

 

help oameni buni !!

Ziceti`mi si mie ce trebuie sa afc..e nasol rau.. :(

 

nimeni nu stie? vad ca se vizulaizeaza dar nu zice nimeni nik B)

 

La Mi de jos te referi la mi subtire sau la mi gros? cum ai zis nu se intelege, oricum nu e relevanta coarda pe care se intampla, ci tasta. Sau bazaie cand o ciupesti liber? oricum s-a mai discutat pe forum, iar solutia este sa ridici din saddles - din surubelele pentru imbus de la punte si sa te uiti daca nu este griful deformat - dupa ce spui tu teoretic ar trebui sa fie curbat "in sus" , iar daca este, se rezolva cu un sfert de tura de reglaj la trussrod. Mult succes!

Link to comment
Share on other sites

:) )) cool

 

dar cum ai reglat tija?? cred k asta ar fi solutia (tija zicem la fasia de metal care imi face mie probleme nu?)

tija se regleaza tot cu un imbus...si e vorba de o bara care trece prin tot grifu..se numeste truss rod..daca dai spre stanga apropie corzile de grif ..spre dreapta le departeaza..practic ea curbeaza sau indreapta griful..se gaseste sub o placuta de metal in niste suruburi...langa prima tasta de obicei

Edited by bolly
Link to comment
Share on other sites

este coarda cea mai subtire si face urat cand o apas in tasta 7

deoarece tst 7 este mai joasa iar tst 8 e normala - iar cu imbus`ul tre sa o ridic la maxim ca sa nu mai faca urat. posi sa imi dai o solutie de inaltare a acelei taste? ms frum

 

:)

Foarte ciudat :) Asta e un defect de fabricatie, cel mai probabil, si asta se intampla, cateodata, la chitarile extrem de low-end... si din cate-mi dau seama asa facea de la inceput, si e si neatentia ta ca n-ai observat inainte de a o cumpara. Tastele nu se tocesc in halul asta, incat sa ajunga una la un nivel mult mai jos decat urmatoarea, uite, eu am o chitara veche de vreo 35 de ani si pe tasta 2 e un santulet in dreptul Mi-ului subtire, dar nu se simte la sunet, ci doar daca te uiti atent, si chitara aia a fost cantata la viata ei. La tine e defect din fabrica sau cineva a facut benduri full pe tasta 7 timp de cativa ani fara oprire pana s-a tocit tasta foarte mult (greu de crezut :) )

Daca ridici la maxim, coarda se va rupe mai usor (mult mai usor) si e greu de cantat, mai ales ca celelalte corzi sunt mai joase.

Culmea, si la cealalta chitara a mea, tot chinezarie, la tasta 2 (am eu ghinion cu tasta 2 :( ) se intampla cam ca la tine, la inaltime normala atinge pe tasta 3, si trebuie sa ridic, dar foarte putin.

La chitara ta, daca asa stau lucrurile cum zici si numai o tasta e proasta, ar trebui sa vorbesti cu un mester s-o schimbe - desi nu stiu daca se baga cineva sa schimbe o singura tasta, habar n-am. Desi - si o spun fara ironie, ca nu-s bogat si tin mult la chitarile mele, chiar daca nu-s cine stie ce - cel mai bine ar fi sa-ti iei ceva pe care sa poti sa canti, fara sa te enervezi, pentru ca vor aparea in timp alte probleme pe asta, n-ai ce sa-i faci.

Edited by ambrozie
Link to comment
Share on other sites

Multza`am fain pt raspunsuri, daca mai are cineva vreo solutie il rog sa o posteze aic.

 

Ai dreptate, nu am observat cred k era si reglata in asa fel incat sa nu fie prea vizibila treaba....oricum m`ai cam speriat sa inteleg ca e o problema...foarte grava si..iremediabila (inafara schimbarii aceleli taste - desi m`am uitat eu pe acolo si vreau sa o inalt dar nush cum e o problema destul de complicata -alama cred k ar fi bna..dar cine mi`o pune mie acolo? :)

Link to comment
Share on other sites

:))) cool

 

dar cum ai reglat tija?? cred k asta ar fi solutia (tija zicem la fasia de metal care imi face mie probleme nu?)

 

 

 

Din cate stiu eu, majoritatea chitarelor au in grif o tija metalica pe care o poti vedea la headstock, dar trebuie sa fii atent cu chestia aia ca fie il repari, fie iti zapacasti griful de tot. Incearca mai intai din surubelele mici din cordar. Apropo iti trebuie un imbus extrem de fin.

Bafta!

Link to comment
Share on other sites

Profit de thread sa ridic si eu o problema asemanatoare.

 

Am o chitara hohner acustica cu o problema la grif. Mai exact : la locul imbinarii grifului cu corpul chitarei apare o denivelare destul de mare 1-2 mm. Tija din grif pe de alta parte nu pare a fi bine centrata raportat la corpul chitarii si griful de la tasta 13 este mai sus si parca si putin torsionat spre dreapta.

In cazul acesta se mai poate face ceva la chitara - ex lutier priceput ?

 

Daca nu se mai poate face nimic, intra acest defect in categoria celor mentionate de garantie ?( da am fost indeajuns de grabit cand am cumparat chitara incat sa nu verific acest mic "amanunt"). Chitara are garantie inca 11 luni.

 

Daca se poate face ceva cam la cat estimati costurile ?

 

Multam si numai bine la toti !

Link to comment
Share on other sites

Daca zici ca tasta 8 e mult mai inauntru in grif, atunci chiar daca umbli la bridge sau la truss rod iti va rezulta o distanta foarte mare intre grif si corzi si nu se poate canta in felul acesta.

 

Truss rod-ul este pentru ajustari de finete, daca e slabit prea mult, griful va ajunge concav, de aici o multime de probleme cu intonatia, action-ul, instabilitate la acordare, etc...

 

Poti sa schimbi tasta respectiva (asta inseamna sa montezi una exact la fel ca model), sa nivelezi celelalte taste pana le aduci la aceeasi dimensiune, sau sa le schimbi pe toate (as inclina spre ultima varianta). Oricum in toate cazurile trebuie sa te adresezi cuiva care stie ce face, altfel ... e gata chitara.

Link to comment
Share on other sites

raman dator de raspunsuri dar nuc red k ma bag singur la reglat asa ceva... cred k am sa vb cu cineva care se pricepe mai bine ca mine

 

 

Fii atent ce trebuie sa faci:

1. Verifica daca tastele sunt in acelasi plan in zona respectiva. Adica daca tasta 7 este mai jos decat celelalte sau daca tasta 8 este mai sus (se intampla frecvent sa nu fie bine "batuta").

Verificarea o faci cu o rigla (metalica ar fi ideal, dar merge si cu una normala) sau cu o bucata de cornier de aluminiu de exemplu de ~15cm lungime. O pui peste taste si vezi daca ramane spatiu la tasta 7 sau daca se balanseaza peste tasta 8. Daca ai dubii (distantele sunt foarte mici) ia un alt sablon (rigla) care sa fie lunga cat sa atinga doar 3 taste consecutive. Verifica intai tastele 4-5-6 dupa aceea 5-6-7 dupa aceea 6-7-8 si 7-8-9. Daca nu sunt plane intr-una (sau mai multe pozitii) vei constata ca rigla se balanseaza in jurul tastei mai inalte.

 

2. Daca tasta 8 este prea inalta incearca sa o bati putin (usor, cu rabdare si atentie) dupa care verifici iar

3. Daca tasta 7 este prea jos trebuie sa o ridici putin in capatul respectiv. Asta este mai complicat. Trebuie sa o incalzesti putin cu un letcon (cleiul cu care este lipita cedeaza la caldura) si sa o ridici cu un varf de cutit. Cu mare grija si rabdare. Ideal ar fi sa o schimbi cu totul.

 

Operatiunile trebuie facute cu corzile slabite si date la o parte. Daca bati pui griful pe o bucata de lemn tare si bati tasta cu un ciocanel mic folosind ca tampon o bucata de plastic, sau cel mai bine de alama.

 

Orice interventii le faci pe raspunderea ta. Succes la luterie !...

 

Profit de thread sa ridic si eu o problema asemanatoare.

 

Am o chitara hohner acustica cu o problema la grif. Mai exact : la locul imbinarii grifului cu corpul chitarei apare o denivelare destul de mare 1-2 mm. Tija din grif pe de alta parte nu pare a fi bine centrata raportat la corpul chitarii si griful de la tasta 13 este mai sus si parca si putin torsionat spre dreapta.

In cazul acesta se mai poate face ceva la chitara - ex lutier priceput ?

 

Daca nu se mai poate face nimic, intra acest defect in categoria celor mentionate de garantie ?( da am fost indeajuns de grabit cand am cumparat chitara incat sa nu verific acest mic "amanunt"). Chitara are garantie inca 11 luni.

 

Daca se poate face ceva cam la cat estimati costurile ?

 

Multam si numai bine la toti !

 

Daca griful este torsionat este problema de garantie. In mod normal ar trebui sa ti-o schimbe.

Daca nu, treaba se rezolva cu procedura numita resetarea grifului (reset neck) dar asta este foarte greu de executat (si scump) chiar de catre asa zisii lutieri din zona. Pe scurt: se dezlipeste (dezasambleaza) gatul (griful) si se lipeste la loc in pozitia corecta.

Link to comment
Share on other sites

cam gata e ...doar k am cam ciobit

 

cam gata e ...doar k am cam ciobit-o putin acolo de unde am tras de ea (tasta). Am tras cu un compas dar... nu facea fata, apoi cu varful de cutit si nici ala nu a dovedit a fi de nadejde apoi am luat forfecul care... :) si`a facut doatoria .

 

Mii de multumiri !!!

 

nu am terminat de zis... am ciobit`o acolo de unde am tras de tasta... dar se face la loc fara prea mari probleme (sper :) )

Link to comment
Share on other sites

Guest Vlad V.

As vrea sa profit de acest thread pentru a obtine niste sfaturi privitoare la o mica problema: am cumparat de curand un Epiphone Les Paul Standard Plus (multumesc mult, Midnight Rider :) ) si am observat ca unplugged bazaie deranjant cand sunt apasate corzile pe primele taste. Nu stiu exact cum se rezolva problema bazaitului si tare as vrea sa stiu. E nevoie de un reglaj la truss rod? Griful e deja curbat, dar e ceva ciudat cu corzile, pentru ca in loc sa se duca drept de la bridge la headstock, ele sunt curbate dupa grif, adica in jos...nu-mi explic cum de fac asa ceva :) . Ma gandesc ca si asta e de vina, dar nu stiu cum sa o corectez. Daca stiti vreo solutie, va rog dati reply. Multumesc anticipat!

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.