www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Refret Fender Telecaster Custom Shop


avatar2100
 Share

Recommended Posts

 Salutare, am primit de la un amic aceasta chitara pentru inlocuirea tastelor. Lucrarea a fost una extrem de dificila: gatul era lacuit pe tastiera (corp comun), radiusul nu trebuia modificat, nut-ul nu trebuia avariat la extragere, marginile tastierei au fost rotunjite de producator, rezultand micsorarea spatiului pentru corzi (latime) dupa montarea tastelor si tesirea extremitatilor, de asemenea finisarea marginilor fiind extrem de dificila deoarece materialul "ramanea in aer". Dupa ce am extras cu grija tastele vechi fara a deteriora lemnul, am curatat cu mare atentie lacul din zona sloturilor si am inserat tastele noi, pentru fiecare in parte folosind super glue, pentru stabilitate si aderenta perfecta, inlaturarea surprusului fiind deosebit de dificila. Tastele folosite de mine au fost Jescar, mult mai calitative decat cele folosite de Fender. Dupa montarea chitarei pe "Neck Jig", demontarea corzilor si simularea tensiunii acestora, am descoperit ca exista o mica rasucire a gatului, cauzata probabil de corzile folosite 10/52 sau a lemnului uscat necorespunzator. O planare standard nu ar fi fost indicata. Pentru a avea rezultatul dorit am folosit o nivelare neconventionala cu radius compus. La final totul a iesit perfect, actiunea corzilor putand fi setata mult mai jos decat in cazul unui radius de 9.5", iar tensiunea in corzi a scazut semnificativ, ducand la un confort marit in timpul cantarii.

Multumesc, Augustin

01.jpg

1.jpg

2.jpg

3.jpg

4.jpg

5.jpg

6.jpg

7.jpg

8.jpg

9.jpg

10.jpg

11.jpg

12.jpg

13.jpg

14.jpg

15.jpg

16.jpg

17.jpg

18.jpg

19.jpg

20.jpg

21.jpg

22.jpg

23.jpg

24.jpg

25.jpg

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

In sfarsit pot sa fac si eu bending fara fret buzz pe un custom shop :))

Intr-adevar, a iesit minunat, si Augustin a pus suflet in ce a facut el aici, sunt mai mult decat multumit de rezultat, acum e playability 1000%, lucru despre care nu se putea vorbi inainte. A scazut pana si tensiunea corzilor mult, la aceeasi dimensiune de corzi, ceea ce e mind-blowing.

He out-customed-shop'd Fender Custom Shop factory frets and setup :))

Iti multumesc :D!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.