www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Profesor.


Guest .razvan.
 Share

Recommended Posts

Guest .razvan.

Aº avea mare nevoie de ceva ajutor din partea voastrã în ce priveºte gãsirea unui profesor de chitara în Timiºoara. Ce-am gãsit pe net ca ºi material and stuff nu e de ajuns, adicã vreau sã progresez mai repede, ºi bãnuiesc cã singura alternativã viabilã ar fi aceea de a începe sã lucrez cu un profesor. Mulțumesc anticipat!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Aº avea mare nevoie de ceva ajutor din partea voastrã în ce priveºte gãsirea unui profesor de chitara în Timiºoara. Ce-am gãsit pe net ca ºi material and stuff nu e de ajuns, adicã vreau sã progresez mai repede, ºi bãnuiesc cã singura alternativã viabilã ar fi aceea de a începe sã lucrez cu un profesor. Mulțumesc anticipat!

 

Nu neaga nimeni importanta unui instructor, dar daca vrei sa progresezi mai repede studiaza mai mult. Sunt convins ca nu stii la perfectie tot ce ai gasit pana acum pe net. Tehnica, acuratetea si viteza le dezvolti numai prin foarte multe exercitii.

Eventual sa specifici ce anume doresti sa inveti, ce gen, ce stil si atunci vedem cine se ocupa de asa ceva in Timisoara, sau ce sfaturi vei putea primi de la cei de pe forum.

 

@freckles - in principiu ti-as da aceleasi sfaturi, dar din cate inteleg tu doresti sa inveti acorduri si cateva cantece ptr inceput, deci internetul este suficient ptr tine :)

Invata acordurile, invata sa treci cat mai usor de la unul la altul. Incepe cu cele simple. Invata cateva ritmuri mai folosite, si incearca sa tii cu piciorul ritmul cand canti. Pe youtube am vazut cateva lectii de chitara extrem de intuitive chiar si ptr incepatori.

Link to comment
Share on other sites

Guest freckles

eu am probleme cu cititul tab-urilor...adica uneori imi apare de ex cifra 24 la o coarda...si n-am 24 d fret-uri...deci...nu stiu ce sa fac...

si cu acordatul am probleme:))

Link to comment
Share on other sites

Guest DoomShadow

pai eu stiu ce sa faci ... ai doua posibilitati ... 1. Iti iei chitara cu 24 de taste (am vazut numa electrice pana acuma) si 2. Iti cumperi chitara cu 24 de taste (nu am vazut accustica pana acuma) :)) :)

Link to comment
Share on other sites

Guest andypopa

1. Daca notele mai joase de pe o coarda nu sunt folosite in cantecul respectiv, acordezi coarda a.i. ultimul fret (fie el 18, 21, 22 sau wtv) sa fie nota de pe fretul 24 din cantecul ala (da, stiu, logic ar fi E7, dar daca e in alt acordaj?)

2. Faci bend... Probabil fiind pe acustica n-o sa poti ajunge la nota aia, banuiesc ca are undeva in jur de 21 de freturi si asta ar insemna un bend de trei semitonuri.

Link to comment
Share on other sites

eu am probleme cu cititul tab-urilor...adica uneori imi apare de ex cifra 24 la o coarda...si n-am 24 d fret-uri...deci...nu stiu ce sa fac...

si cu acordatul am probleme:))

 

PROBABL ai gasit ceva solo , improvizatie ? 24 este a doua octava .1/2+1/4 din lungimea corzi .deci poti sa pr inzi un flagiolet pe pozitia IV ( unde se prinde acordul " A " cu bareu , si vei avea sunetul corzi libere la a doua octava.

 

Dar cauta si tu ceva pentru incepatori . ptr o fata ar fi OK de ex Moonlight Shadows , After Midnight , ceva melodios si usor , inveti acompaniamentul , acordurile , exersezi bataia schimbarea acordurilor si canti vocal .

 

Solouri cu note pana la octava a doua fac numai cei mai buni chitaristi , este greu sa dai expresivitate notelor prinse destul de greu peste octava.Abia a-mi incap degetele , trebuie sa cant cu alta tehnica decat in pozitiile pana la octava.

 

cauta pe GuitarBT , backtrack-uri usoare , lente si cu putine schimbari de corduri , incearca sa faci acompaniamentul .Pe rgc te mai ajutam daca ne dai ce piesa ai gasit si scoatem armonia .

Link to comment
Share on other sites

...si cu acordatul am probleme:))

 

in ce sens?

aici ai cateva explicatii interesante:

aici ai o chitara dupa care sa te acordezi: http://www.youtube.com/watch?v=CRuGG1Wjx20

aici cateva smecherii despre ritm : http://www.youtube.com/watch?v=FeLT1ru-Eyc

 

cred ca o sa gasesti pe youtube o gramada de "lectii", dar orice ai face, fa mai intai chestii simple ca sa iti iasa bine si sa te incurajeze sa incerci si chestii mai complicate. Nu ai ce sa cauti mai sus de tasta 12 ptr inceput :)

Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...

hello..well i'm new here..si caut si eu un prof d chitara.am inceput singura de ceva timp da nu prea reusesc sa progresez..stiu sa knt cateva melodii la chitara, gen dust in the wind,zombie,wake me up when september ends etc..da doar cu acorduri, pe kre le'am gasit p net..ultimate guitar :) ..nu imi prea ies bareurile..si nici teorie nu prea stiu.deci vreau sa incep sa iau ore si caut un prof..daca cumva stiti unul care sa dea ore si sa fie si ok pretu' pe sedinta..pls tell me.10x

 

ooh and..am vazut k mai vb cineva p aici d hariga..well..eu is cu fiica'sa in clasa :)

 

bye everyone :)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.