www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Se blocheaza pana si nu stiu ce sa-i mai fac.


hellothere
 Share

Recommended Posts

Nu simt o tranzitie lina intre corzi, ma "lupt" cu ele atunci cand trebuie sa le schimb si mai mereu pana ramane pe-o coarda si ma incetineste. Momentan incerc sa invat downward pickslanting, dar problema cu tehnica asta e ca trebuie foarte mult legato pentru a canta orice cu ea, sau n-am inteles-o eu bine. Ideea principala spune sa incepi mereu cu un downstroke, sa schimbi doar pe upstroke si in rest... bagi legato ca sa respecti mereu celelalte 2 reguli.

Cei mai experimentati care ati trecut prin asta si ati depasit aceasta problema cum ati reusit? Alte idei in afara de pickslanting?

"Practice 'till u're dead"... nu cred ca merge daca o faci gresit, de asta imi e cel mai frica.

Nu am un profesor de chitara... invat pe cont propriu din pacate.

Link to comment
Share on other sites

Daca asta se intampla indiferent de tehnica folosita, cred ca cel mai bine ar fi sa lasi tehnici de genul deoparte momentan, ca sa devii mai fluid in executie inainte sa te orientezi catre diverse metode de picking. Daca se intampla doar cand incerci downward pickslanting, atunci cauta materiale cat mai multe ca sa intelegi foarte bine ce ai de facut inainte sa te apuci.

In orice caz, ti-as sugera ca orice exercitiu iei, pentru orice tehnica, daca nu iese suficient de lin, canta-l foarte lent. FOARTE. Cand simti ca il stapanesti (canti fara sa te mai uiti la fiecare mana, fara sa uiti ce ai de facut, fara sa stai incordat, pur si simplu sa vina de la sine) poti sa mai cresti cu 5 bpm tempo-ul si tot asa stai pe fiecare tempo pana cand iese ok. Alt sfat, ca sa nu te mai "impiedici" ar fi sa nu ciupesti cu jumatate de pana coarda. Alege o pana dintr-un material care ti se pare ok, cu grosime si forma care iti vin comod, pana noua, cu varful ok si ciupeste cu varful penei. Si nu uita sa fii relaxat. Daca repeti ceva si la un moment dat iti dai seama ca esti incordat ca toti dracii, opreste-te si reia secventa concentrandu-te inclusiv pe a ramane relaxat. Minimizeaza miscarile mainilor, incordarea, partea penei cu care ciupesti si ar trebui sa devii ceva mai fluid in executie.

Mai mult de atat nu stiu ce sa-ti spun fara sa vad exact cum canti si cum te "lupti" cu ele :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.