www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Cine Poate Sa Faca Un Software?


Guest alicon

Recommended Posts

Guest alicon

Cine poate sa faca acest software?

 

Ca o scurta descriere.... Face o mult mai buna treaba decat magnifier din windows xp.

 

Luand tastatura si mousul cu mine in pat am descoperit ca ar fi foarte util un soft care creaza o fereastra in care se mareste ceea ce este sub mouse nemaifiind nevoie sa te apropii de monitor sau sa deschizi magnifier din window xp care e facut in asa fel incat sa iti stea in cale. Ar mai fi cate ceva care poate fi adaugat la program dar am sa o las pe altadata... :)

 

Accept sugestii atat pentru program cat si pentru site.

Edited by alicon
Link to comment
Share on other sites

Guest alicon

Nu fac reclama la site si nici softul nu e facut, pur si simplu asi vrea ca acel soft sa existe... Din pasiune am facut acel site...

Link to comment
Share on other sites

Guest alicon

Nu lucrez la el pentru ca nu ma pricep. Propun o colaborare. Ideea este a mea dar creditul pentru realizarea lui va veni bineinteles acelui talentat coder care va dori sa faca acest lucru. Sugestia mea ar fi sa fie open source, poate sunt mai multi cei care doresc sa ajute la realizarea lui.

 

De ce asa multa bataie de cap? Pentru ca cu ceva timp in urma mi-am dat seama ca diferite software ar fi mult mai utile daca s-ar comporta intr-un anumit fel si sunt convins ca ar avea multi adepti. Dar nu am nici o pregatire in acest domeniu si nici sa platesc coderi talentati nu-mi pot permite asa ca a ramas totul la nivelul de idee. Dar pentru ca nu vreau ca aceste proiecte sa moara in totalitate incerc ca macar acest "Zoom Power" sa-l vad adus la viata.

 

Siteul e facut de mine. Am urmarit mai multe tutoriale video pentru flash 8 in mod special pentru a putea realiza acele simulari ale stilurilor. :)

Link to comment
Share on other sites

Guest domnul Rig
Te incingi la burta de la el...:)

Inseamna ca trebuie sa gasim pe cineva care sa inventeze un dispozitiv care sa izoleze termic burta de laptop. Ideea a fost a mea, dar creditul va fi al persoanei care face acest dispozitiv. :)

Link to comment
Share on other sites

Guest radioman
Ideea a fost a mea, dar creditul va fi al persoanei care face acest dispozitiv. :)

Cat e rata si dobanda la un credit de asta? :)

Link to comment
Share on other sites

Guest alicon

@packardb Nu e doar un vis in care vreau sa lucreze cineva pentru mine... chiar vreau sa existe acel soft.

 

Poate ca am exagerat cu "ideea e a mea", in cele din urma va scrie la about cine la facut si daca va dori coderul va introduce si "dupa o idee de..." dar oricum eu nu am cum sa-l oblig.

 

Am descarcat cam toate software-urile care se comporta ca magnifier din XP si toate au cate un mare defect. Cel mai mare defect este fereastra (lupa) care trebuie mutata cu mousul. Alt mare defect sunt shortcuturile care intra in conflict cu shortcuturile din programele deschise pe langa "magnifier". Nu sunt intuitive... Cel mai reusit consider a fi zoomy 3.1 dar e departe de a fi practic.

 

Sa presupunem ca nu e nimeni dispus sa faca acest software, pentru ca am creat impresia ca eu am un vis si pun pe altul sa lucreze la realizarea lui... In cazul asta probabil ca singura modalitate sa conving pe cineva sa faca acest software e sa-l platesc... si nu s-ar numi ca lucreaza pentru mine, nu imi place cum suna, ar fi o colaborare neaparat armonioasa...

 

Intrebari nebune...

 

Daca ar fi sa fac o firma IT :) cu cat ar trebui sa platesc un talentat coder sa faca un software? Cum sunt organizate companiile software? De unde ar trebui sa incep?

 

p.s. Succes cu dispozitivul de izolat termic burta.

Link to comment
Share on other sites

Guest alicon
si pe site, cine a facut chestiile "demo"?

btw, tu de ce nu inveti programare ca sa il faci?

 

Chestiile demo le-am facut eu.

 

Pentru a invata programare probabil ca ar trebui sa urmez facultatea de info dar nu cred ca imi place atat de mult incat sa ma arunc intr-un asemenea proiect pe o perioada asa mare de timp.

Link to comment
Share on other sites

Guest radioman

Soft-ul facut pe comanda si specificatiile clientului este scump rau, vorbesc de cifre cu multe zerouri.

Daca o firma nu are garantia ca produsul se va vinde si la alti potentiali beneficiari, va umfla pretul zdravan.

Deci, soft super specializat, putini cumparatori si scump ca noaptea.

Plus o rata decenta a pirateriei.

Asta asa in general...

Daca vrei, problema tine foarte mult de marketing pana la urma!

Link to comment
Share on other sites

Guest alicon

Exista in Romania firme software la care sa te poti duce cu o idee, sa o argumentezi, sa demonstrezi ca este viabila? Nu ma refer la acest software am alte idei mult mai complexe si cu tot cu piraterie sunt absolut convins ca ar fi profitabile. Eventual pot simula in flash cum se comporta pentru a ma face mai bine inteles.

 

Imi imaginez o sala mare de proiectie, inconjurata de scaune, cateva fiind ocupate de bosii firmei. Eu cu un bat :) aratator indreptat spre un ecran de proiectie argumentez ajutat de imaginile prezentate de videoproiector, de ce cred in ideea mea. Stiu replica, am mai auzito de cateva ori... "Ai vazut prea multe filme americane". Poate ca ar trebui sa ma mut in America unde probabil ca sunt mai multe sanse sa gasesti persoane cu care sa te asociezi pentru a aduce la viata o idee nebuna...

Link to comment
Share on other sites

Sunt mii de studenti saraci/naivi/plictisiti la facultatile de informatica.

O firma de software se organizeaza la fel ca o firma de textile, cules capsuni sau ce vrei tu. Pe angajat il platesti de la salariul minim pana la peste 1000 EUR pt. un "talentat coder". Si nu uita ca softul implica si interfata, promovare, suport tehnic etc., nu il faci si se vinde singur.

Daca ai calitatile necesare, bafta, dar IMO e mai fezabila varianta cu pitch-ul in sala de proiectie. Daca nu stii unde sa te duci, stie Gogu' si Directorul de firme.

 

PS: S-a facut si "dispozitivul de izolat burta". Mai cititi si voi Gizmodo.

Si daca aveti nevoie de designeri pt. GUI/packaging/identitate look no further :)

Link to comment
Share on other sites

Guest Ismael

Invata VB si codeaza-l chiar tu... nu e asa de greu si nici nu ai nevoie de ani intregi de pregatire pentru ca ai totul facut deja de catre compilator (ma refer la mare parte din GUI).

Link to comment
Share on other sites

Guest alicon

Apropo de interfata... Cea mai reusita interfata la un program pe care am vazuto vreodata o are Adobe Lightroom. Pe locul 2 ar fi tot de la Adobe, micuta aplicatie Digital Edition Negrul e viitorul in interfata software, dar nu oricum, nu trebuie sa fie agresiv, trebuie sa fie cool :). Dintre programele de facut muzica cel mai reusit design il are pe departe Fruity Loops.

 

FiveseveN poti sa reproduci o interfata precum Adobe Lightroom. Ar insemna ca poti sa faci o groaza de alte chestii reusite... In site-ul din semnatura este acel look care imi place...

 

Ismael de unde ar trebui sa incep cu VB?

Link to comment
Share on other sites

Eu pot sa reproduc grafica, dar voi puteti reproduce functionalitatea? :) Si de ce ai vrea sa copiezi?

Dintre programele de facut muzica cel mai reusit design il are pe departe Fruity Loops.

 

Te-ai uitat la programele de la Native Instruments in ultima vreme? Guitar Rig a fost nominalizata la sectiunea Interface Design a unui concurs la care am participat si eu :)

 

de unde ar trebui sa incep cu VB?

 

Serios, s-a suparat Google pe tine? http://www.waybuilder.net/free-ed/InfoTech...rmit/ITLC04.asp

Link to comment
Share on other sites

Guest alicon

 

Intrebam pentru ca cineva care lucreaza in Visual Basic s-ar putea sa stie mai bine ca google de unde sa incep. :)

 

Eu pot sa reproduc grafica, dar voi puteti reproduce functionalitatea? biggrin.gif Si de ce ai vrea sa copiezi?

 

Nu vreau sa copiezi pe nimeni. Doar ca reproducerea unei asemenea interfate demonstreaza talentul ... Cu siguranta ca "noi" nu putem reproduce functionalitatea :).

 

Intradevar Guitar Rig arata bine... ampurile, efectele sunt desenate bestial dar mie nu-mi place interfata aia oarecum albastra. Ca o sugestie redeseneaza tu interfata principala , sa aiba un aer in gen Adobe Lightroom si trimiteo ca sugestie pentru viitoare versiune Guitar Rig celor de la Native Instruments. Daca faci asa ceva poate imi arati si mie ce o sa le trimiti lor sa-mi dau cu parerea. :) Sunt convins ca se poate face o intrefata mult mai buna decat cea actuala.

Edited by alicon
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.